BANJALUKA – U Srpskoj je na kraju prvog kvartala ove godine bilo u toku više od 37.000 postupaka prinudne naplate poreza zbog duga većeg od 238 miliona maraka, potvrdili su u Poreskoj upravi RS.

Samo u prva tri mjeseca 2010. Poreska uprava pokrenula je 5.980 postupaka prinudne naplate dugovanja koja su iznosila 20,9 miliona maraka.

– U prva tri mjeseca ove godine blokada žiro-računa, kao jedna od mjera u postupku prinudne naplate, preduzeta je kod 785 poreskih obveznika, dok se prema građanima kao mjera prinudne naplate uglavnom preduzimala administrativna zabrana plate – naglasili su u PURS-u.

Prema podacima Poreske uprave, na kraju prošle godine u toku je bilo 34.317 postupaka prinudne naplate na ukupan iznos duga od 258,3 miliona maraka.

– Od toga su u toku 2010. godine pokrenuta 18.802 postupka prinudne naplate na iznos duga od 119,2 miliona maraka. U prošloj godini blokada žiro-računa preduzeta je kod 4.641 poreskog obveznika – naglasili su u PURS-u.

Predsjednik Sekcije za preduzetništvo u Udruženju ekonomista "SWOT" Saša Petković kaže da je očigledno da se privreda Srpske suočava sa problemom likvidnosti.

– Jasno je da će i ova godina biti kritična sa aspekta poboljšanja privrednog ambijenta. Veliki problem za preduzetnike predstavlja naplata potraživanja. Ako preduzetnik, pogotovo manji, ne može da naplati svoja potraživanja, onda nema od čega da plati ni radnike ni poreske obaveze. Prvi korak u rješavanju ovog problema je poboljšanje efikasnosti privrednih sudova – istakao je Petković.

On je naglasio da se problem nelikvidnosti ne može riješiti preko noći.

– Kada su počeli prvi negativni efekti krize 2008. godine, kod nas se problem potraživanja samo povećao, jer je i prije krize bilo problema u naplati. Kao odgovor Narodna skupština RS je formirala privredne sudove što je iskorak, ali je potrebno poboljšati njihovu efikasnost – naglasio je Petković.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da poslovanje otežava i činjenica da se PDV plaća po fakturisanoj realizaciji zbog čega privrednici često imaju zarobljena sredstva unaprijed plaćena po osnovu PDV-a.

– Predlagali smo da se privreda rastereti tako što bi se PDV plaćao po naplaćenoj realizaciji čime bi značajna sredstva koja se daju po osnovu PDV-a, a koji nije naplaćen ostala u privredi i omogućila privrednicima da izmiruju druge obaveze – naglasio je Milić.

Potrošnja

Ranko Milić je istakao da je jedan od razloga povećanog broja postupaka prinudne naplate i ekonomska kriza zbog koje je smanjena potrošnja.

– Privrednici pokušavajući da opstanu, proizvode robu koju skladište jer nemaju kome da je plasiraju, a to dovodi do povećanja obaveza koje ne mogu da izmire – naglasio je Milić.

Izvor Agencije