Ministar poljoprivrede RS Radivoje Bratić kaže da će biti nezadovoljan ukoliko Vlada RS ne vrati 14 miliona KM, koliko je od Ministarstva pozajmila za isporuku regresiranog đubriva i nafte. On kaže da trenutno ne zna da li će biti smanjenja podsticaja za pojedine sektore i da će to dogovoriti sa poljoprivrednicima.

– Ako nam Vlada RS nadomesti pozajmicu, onda će situacija biti povoljnija nego u ovoj godini. Lane smo startovali sa dugom od 28 miliona KM, pa smo imali samo 51 milion KM. Ove godine deficit može izazvati jedino isplata punog iznosa za premije za mleko, jer to nismo planirali – kaže Bratić.

Ove jeseni u RS je posejano za trećinu manje pšenice. Da li će biti nestašice hlebnog žita i poskupljenja hleba?

Bratić: Još ne znamo koliko je zasejano jer prikupljamo podatke sa terena, ali je sigurno da je zasejano manje. Delim strah da će biti nestašice i da će cena pšenice biti veća, ali za to imamo Direkciju za robne rezerve, kojoj je osnovni zadatak da bude regulator na tržištu.

Hoće li zbog primene pravilnika o kontroli mleka stočari odustati od proizvodnje?

Bratić: Stopirali smo pravilnik do 1. januara da ne dođe do toga. Analize su pokazale da 30 odsto proizvođača daje mleko četvrte klase. Pravilnik se odlaže već godinu i po dana, a u ovom trenutku neću da budem isključiv da će početi njegova primena. Znam da će pravilnik doneti poboljšanje kvaliteta, ali ako on bude imao za posledicu smanjenje kvantiteta, onda smo u drugom problemu.

Hoće li biti propisana minimalna otkupna cena mleka?

Bratić: Ako analize pokažu da je to dobro, onda ćemo je propisati. Međutim, i tu je dilema šta uraditi, jer bi moglo da poskupi mleko za krajnjeg potrošača.

Ove godine mnogo se govorilo o lažnim farmerima, koji su uzimali podsticaje. Kolika je šteta nastala u budžetu?

Bratić: Otkriveno je i vraćeno oko 200.000 KM. Zloupotreba oko pšenice nije bilo, jer su na vreme otkrivene. Pretvorili smo se u krim službu, a već sutra ćemo imati nove podvale. Videćemo ko je u sistemu zatajio, odnosno ko je potpisao nešto što nije smeo. Moramo to preseći i verovatno će biti i sankcija.

Proizvođači duvana su zbog malih podsticaja u velikim problemima. Hoće li dogodine dobiti više?

Bratić: Ne možemo ih podržavati u tom obimu da budu održivi. Međutim, nisam čuo njihove predloge da se poveća akciza na cigarete i da od svake kutije četiri cigarete idu njima. Tako bi se prodajom duvana podsticala proizvodnja i to je jedino sistemsko rešenje. Zašto smo licemeri – 10 pfeniga iz cene goriva plaćamo za puteve, a gorivo je potreba, a cigarete luksuz. Ne moramo pušiti, ali moramo jesti hleb i piti mleko.

Hoće li ministarstvo i dogodine dodeljivati poljoprivrednu mehanizaciju za višečlane porodice?

Bratić: Primili smo oko 1.580 zahteva za podršku nabavci mehanizacije, a za to je izdvojeno 1,3 miliona KM. To se pretvorilo u lakrdiju, jer su nam zahteve podnosili i mnogi koji nemaju uslove.

Dokle se stiglo sa isporukom subvencionisanih traktora IMT?

Bratić: Do sada je isporučeno 170 traktora, odobreno je 38, a profakture su izdate za više od 100 zainteresovanih. Sada je to zaustavljeno, jer Vlada Srbije nije do kraja ispunila svoje obaveze. Oni su rebalansom budžeta umanjili sredstva. Da je to ispoštovano, bio bi isporučen veći broj, a očekujem da će se to iduće godine nastaviti po planu i sporazumu koji smo potpisali.

Veterinari se žale da stočari odbijaju vakcinaciju ovaca i koza. Ko će odgovarati ukoliko dođe do epidemije bruceloze?

Bratić: Nemam podatke o masovnom otporu stočara. Međutim, i veterinari imaju i zadatak da ukažu tim ljudima na opasnost.

Izvor EuroBlic