BANJALUKA – Efektivna radna sedmica u Evropskoj uniji u prosjeku iznosi 39,5 časova, dok većina radnika u Republici Srpskoj radi i do 60 časova sedmično, što nas stavlja u sami vrh “najvrednijih”, jer od “kolega” u evropskim zemljama radimo više za čak 20 časova sedmično.

Da je tako pokazuje i analiza Saveza sindikata RS, prema kojoj zaposleni u javnom sektoru u Srpskoj na poslu maksimalno provode 40 časova sedmično, dok radnici kod privatnika u prosjeku rade između deset i 12 časova dnevno, te njihova radna sedmica iznosi blizu 60 časova.

– U ekstremnim slučajevima ima radnika koji rade i po 14 časova dnevno – rekla je stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević.

Dodala je da problem prekovremenog rada u Srpskoj nije toliko izražen u društvenoj djelatnosti, kao što je to slučaj sa zaposlenima u privrednim i uslužnim djelatnostima, jer veliki broj njih radi vikendom, tako da je procjena da većina tih radnika radi između 50 i 70 časova sedmično.

Radoševićeva je naglasila da najduže rade zaposleni u sektoru građevinarstva, poljoprivrednoj i tekstilnoj industriji, metalskoj i drvnoj industriji, te trgovinama i ugostiteljstvu.

Predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS Danko Ružičić rekao je da zaposleni u tekstilnoj industriji u Srpskoj godišnje u prosjeku rade između 300 i 400 časova prekovremeno.

Prema istraživanjima mnogobrojnih unija poslodavaca i sindikata u EU, najviše rade radnici u Rumuniji, i to 41 čas i 12 minuta sedmično, zatim na Malti – 40 časova i 42 minuta, pa u Luksemburgu – 40 časova i 36 minuta. Isto toliko rade i zaposleni u Engleskoj. Nešto kraće rade zaposleni u Njemačkoj, i to 40 časova i 25 minuta.

U Bugarskoj se radi 40 časova i 30 minuta, u Holandiji tačno 40 časova, a u Austriji 39 časova i 54 minuta.

S druge strane, najmanje u Evropi rade radnici u Finskoj i to 37 časova i 18 minuta, zatim Francuskoj i Irskoj, 37 časova i 24 minuta. Malo vredniji su Norvežani sa 37 časova i 48 minuta, kao i Italijani, koji rade 37 časova i 54 minuta sedmično.

Više od 38 časova sedmično rade zaposleni u Danskoj, Belgiji, Švedskoj, Portugaliji i na Kipru.

Plate

Da efektivni rad ne utiče na visinu plate, te da su mnogo veće plate zaposlenih u javnom nego u privatnom sektoru, pokazuju i podaci Zavoda za statistiku RS, prema kojima je u avgustu ove godine prosječna neto plata zaposlenih u državnoj upravi i odbrani iznosila 1.057 maraka, dok je prosječna plata radnika u trgovinama bila 609, a u ugostiteljstvu 543 marke.

Zemlje                               Efektivni rad

Republika Srpska               60 časova

Rumunija                             41 čas i 12 minuta

Malta                                 40 časova i 42 minuta

Luksemburg                         40 časova i 36 minuta

Engleska                             40 časova i 36 minuta

Njemačka                             40 časova i 25 minuta

Bugarska                             40 časova i 30 minuta

Holandija                           40 časova

Austrija                              39 časova i 54 minuta

Francuska                           37 časova i 24 minuta

Irska                                  37 časova i 24 minuta

Finska                                37 časova i 18 minuta

Izvor Agencije