VAŠINGTON – Članovi Odbora za razvoj u Svjetskoj banci razgovarali su u Vašingtonu, u okviru proljećnog zasjedanja MMF i SB, o globalnom makroekonomskom i finansijskom uticaju aktuelnih ratova i sukoba, uključujući rat u Ukrajini, humanitarnu krizu u Gazi, kao i poremećaje u transportu u Crvenom moru i istakli da to značajno utiče na globalnu ekonomiju.

Predsedavajući 109. sastanka Odbora za razvoj, koji je održan u petak, državni ministar za finansijska pitanja UAE Mohamed bin Hadi Al Hussaini je naveo, da iako Odbor za razvoj nije forum za rješavanje geopolitičkih i bezbjednosnih pitanja i da će se o ovim pitanjima raspravljati na drugim forumima, članovi Odbora za razvoj su naveli da pomenute prijetnje imaju značajan uticaj.

“Današnje doba ne smije da bude doba ratova i sukoba”, poručio je on.

Kako je rekao, globalni ekonomski uslovi u protekloj godini bili su bolji od očekivanog, saopštila je Svjetska banka.

“Strahovi od globalne recesije su izbledjeli, a inflacija se ublažila. Međutim, globalni ekonomski izgledi su i dalje slabi. U mnogim zemljama u razvoju, oporavak nakon pandemije i dalje je slab, pogoršavajući ekonomske i socijalne stresove i nejednakost, negativno utičući na globalnu ekonomiju i najugroženije. I dalje narušavajući teško stečene razvojne dobitke”, naveo je Al Hussaini.

Kako je rekao, mnoge zemlje u razvoju takođe se suočavaju sa velikim teretom duga i ograničenim fiskalnim prostorom.

“Ovo ostavlja ograničene resurse za podršku osnovnim uslugama, kao što su funkcionalni sistemi zdravstvene zaštite, sigurnost hrane i ishrane, kvalitetno obrazovanje, socijalna zaštita i čista voda i energija, i otežava izgradnju otpornosti na globalne izazove kao što su klimatske promjene, pandemije i krhkost. Klimatske promjene i gubitak biodiverziteta povećavaju pritisak pogoršavajući nestabilnost, šokove, prisilno raseljavanje i migraciju, i gubitak ljudskog kapitala”, naveo je on.

Poručio je da je potrebna hitna akcija za rješavanje ovih višestrukih isprepletanih kriza ako svijet želi da iskorijeni siromaštvo i smanji nejednakost koja pogađa mnoge klijente, uključujući i one u malim državama, uz rešavanje osnovnih uzroka krhkosti, sukoba i nasilja.

Imperativ je, kaže, da globalna zajednica radi zajedno kako bi se osiguralo da niko ne bude ostavljen u potrazi za održivijim, inkluzivnijim i otpornijim svijetom.

“Posvećenost Odbora za razvoj okončanju ekstremnog siromaštva i jačanju zajedničkog prosperiteta na planeti pogodnoj za život u podršci Ciljevima održivog razvoja (SDG) ostaje čvrsta.

Guverneri su pozvali Grupu Svjetske banke i Međunarodni monetarni fond da nastave da rade u partnerstvu sa razvojnom zajednicom kako bi pomogli u pružanju finansijskih sredstava i osnovnih usluga za siromašne i najugroženije”, naveo je Al Hussaini.

Odbor za razvoj je, dodaje, bio ohrabren napretkom koji je postignut na Mapi puta za evoluciju od godišnjeg sastanaka u Marakešu u oktobru prošle godine.