BANJALUKA – Narodna skupština RS razmatrala je Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta RS za prvih šest mjeseci ove godine, čiji ukupni prihodi i primici iznose 801 milion KM.

Sumirajući rezultate ukupno izvršenog budžeta RS za prvih šest mjeseci ove godine, ministar finansija RS Zoran Tegeltija konstatovao je da je RS sve najvažnije obaveze uspjela redovno da izvršava po osnovu plata svih budžetskih korisnika, te po osnovu socijalnih davanja koja mjesečno iznose 14,9 miliona KM.

Tegeltija je podsjetio da je krajem decembra prošle godine Narodna skupština RS usvojila budžet RS za 2011. godinu u iznosu od 1,6 milijardi KM.

On je rekao da je nakon izvršenih relokacija i proširenja budžetskog okvira, operativni budžet za prvih šest mjeseci 2011. godine ukupno iznosi 810,1 milion KM i od unosa po finansijskom planu veći je za 88,5 miliona KM, ili za 12,3 odsto.

Tegeltija je naveo da su domaći prihodi iznosili 719 miliona KM i oni čine 104 odsto ukupno planiranih za ovu godinu i veći su za 14 odsto u odnosu na prihode u istom periodu prošle godine.

On je istakao da rashodi za šest mjeseci iznose 759 miliona KM ili 95 odsto od planiranog polugodišnjeg budžeta od 800 miliona KM.

“U strukturi domaćih prihoda najznačajniji su prihodi od indirektnih poreza koji su u ovom periodu naplaćeni u iznosu 470,9 miliona KM. Ova naplata nije na nivou polugodišnjeg ukupnog plana prihoda za 2011. godinu, već iznosi 94 odsto, ali su prikupljena sredstva značajno veća u odnosu na isti period prošle godine”, rekao je Tegeltija.

On je naveo da su prihodi od direktnih poreza u ovom periodu 175 miliona KM i oni su značajno viši od plana za prvu polovinu ove godine i predstavljaju 142 odsto ukupno planiranih domaćih prihoda.

Tegeltija je naglasio da je u ovom periodu ostvareno 73,8 miliona KM neporeskih prihoda.

“U okviru primitaka za finansijske imovine u prvoj polovini ove godine ostvareno je 82,2 miliona KM, 19 miliona KM na osnovu refundacija `Elektroprivrede RS` na osnovu plaćanja ino duga i 63,2 miliona KM po osnovu emisije trezorskih zapisa”, dodao je Tegeltija.

On je istakao da su budžetski korisnici u sredstvima koja se isplaćuju kroz glavnu knjigu trezora iskazali troškove od 193,9 miliona KM, tako da ukupni konsolidovani rashodi iznose 952,8 miliona KM.

Tegeltija je napomenuo da je RS u prvom polugodištu platila ukupno 62,2 miliona KM direktnog i indirektnog ino duga, koji je redovno servisiran po rokovima dospijeća.

“Prvi put u ovoj godini RS plaća unutrašnji dug iz budžeta Srpske i za šest mjeseci on je iznosio 33,8 miliona KM”, istakao je Tegeltija.

On je rekao da je u posmatranom periodu iz Razvojnog programa za ekonomsko-socijalnu i privredno-razvojnu komponentu utrošeno 104,3 miliona KM.

Tegeltija je rekao takođe da RS nikada neće pristati da na BiH budu prenesene nadležnosti u oblasti fiskalne politike.

“Sistem indirektnog oporezivanja nije dobar za BiH, jer postoji Uprava za indirektno oprezivanje BiH u kojoj morate praktično da `vodite rat` za vraćanje sredstava po osnovu indirektnih poreza RS”, istakao je Tegeltija danas u Narodnoj skupštini RS tokom rasprave o Konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžeta RS za prvih šest mjeseci ove godine, čiji ukupni prihodi i primici iznose 801 milion KM.

Replicirajući poslaniku SDP-a BiH Slobodanu Popoviću, Tegeltija je ocijenio da nije dobro da predlaže rješenja koja su loša za BiH, a prema kojem bi BiH imala takav poreski sistem na osnovu kojeg bi porezi bili prikupljani na jednom mjestu u RS, Federaciji BiH ili Brčko distriktu.

Šef Poslaničkog kluba PDP-a Zoran Đerić smatra da makroekonomski pokazatelji, odnosno privreda RS u posmatranom periodu ima vrlo negativne i zabrinjavajuće tendencije, što bi moglo dovesti u pitanje realizaciju ovogodišnjeg budžeta.

“Trend negativnih tendencija makooekonomskih pokazatelja u RS zabrinjava, a ogleda se u tome da imamo pad stranih direktnih investicija, rast inflacije od četiri odsto, kao i rast cijena, dok su istovremeno plate i penzije u padu i pokrivenost uvoza izvozom, te povećana stopa nezaposlenosti”, tvrdi Đerić.

Poslanik Demokratske partije /DP/ Dragan Čavić smatra da je povrijeđen član 50. i 53. Zakona o budžetskom sistemu RS, jer je Vlada RS prije odluke o emisiji 70 miliona KM trezorskih zapisa bila dužna predložiti rebalans budžeta RS i za to dobiti saglasnost Narodne skupštine RS.

Poslanik SDP-a BiH Slobodan Popović smatra da je budžetska projekcija RS za prvih šest mjeseci ove godine “spašena” povećanjem stope doprinosa i emitovanjem hartija od vrijednosti.

Radmila Stojnić iz SNSD-a, replicirajući Popoviću rekla je da bi poslanici koji se zalažu za interese Federacije BiH trebalo da utiču na taj entitet da što prije izmiri 33 miliona KM duga prema Srpskoj po osnovu indirektnih poreza.

Narodna skupština razmatrala je i Prijedlog strategije razvoja malih i srednjih preduzeća i preduzetništva u RS od 2011. do 2013. godine, kojom se definišu pravci razvoja preduzetništva kao instrumenta samozapošljavanja.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS navode da se Prijedlogom strategije definiše izgradnja institucija koje podržavaju nastajanje malih i srednjih preduzeća.

“Strateški ciljevi odnose se na suštinsko unapređenje konkurentnosti, inovativnosti i povezanosti malih i srednjih preduzeća, funkcionalnu razvojnu infrastrukturu, sistemsku integraciju preduzetništva i podsticajno poslovno okruženje”, navodi se u obrazloženju Prijedloga strategije.

U obrazloženju se dodaje da je uloga lokalne zajednice u razvoju malih i srednjih preduzeća nezamjenljiva.

“Lokalne zajednice uspostavljaju razvojne agencije, formiraju razvojne timove ili putem odjeljenja za privredu osmišljavaju programe planirajući za njih sredstva prije svega iz opštinskih budžeta”, navodi se u obrazloženju.

U oblasti razvoja malih i srednjih preduzeća potrebno je uspostaviti zakonodavni okvir i izgraditi institucije, usvojiti potrebne strategije i realizovati usvojene strategije kroz programe.

Sa dnevnog reda povučeni su izvještaj glavnog revizora RS o reviziji konsolidovanog izvještaja budžeta RS i finansijskih izvještaja budžetskih korisnika za 2010. godinu i izvještaj o aktivnostima i poslovanju Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za prošlu godinu, jer su glavni revizor RS Boško Čeko i njegov zamjenik službeno odsutni.

Ovi izvještaji biće razmatrani na narednoj sjednici Narodne skupštine RS.

Izvor Agencije