BEOGRAD – U regionu postoji ogroman neiskorišćeni potencijal za razvoj privatnog sektora kroz finansiranje na osnovu dobijanja udela u kapitalu preduzeća, izjavio je ministar privrede Srbije Željko Sertić.

Sertić je, otvarajući 3. investicioni i inovacioni "Belgrade Venture Forum", rekao da je ponuda finansijskih sredstava za mala i srednja preduzeća danas nepovoljna i zasniva se mahom na kreditima banaka.

Finansijski instrumenti zasnovani na udelu u kapitalu su izuzetno značajni za inovativna i brzo rastuća preduzeća, kazao je ministar.

"Takav način finansiranja u svetu ima veliku ulogu, ali kod nas je to tek u začetku. Iako te firme čine mali procenat u sektoru malih i srednjih preduzeća u Srbiji svetska istrazivanja pokazuju da su one ključne za dugoročnu konkurentnost zemlje", naveo je.

Sertić je kazao da se preduzetni kapital danas susreće sa zakonskim preprekama, ekonomskim i finansijskim ograničenjiima, ali i sa niskim nivoom svesti u privatnom i javnom sektoru o njegovom značaju a to, kako kaže, otežava njegov razvoj.

Ministar je naglasio i da je današnji skup najveći te vrste u Srbiji i dodao da će na njemu govoriti oko 60 investitora i stotine drugih učesnika.

Inače, na trodnevnom skupu će biti predstavljeno 30 inovativnih ideja iz 15 zemalja.

Šef Delegacije EU u Beogradu Majkl Devenport ocenio je da će forum pomoći u promovisanju konkurentnosti u Srbiji, što je, kako je istakao, značajno imajući u vidu ekonomske probleme.

Devenport je poručio da će EU nastaviti da podržava projekte u Srbiji i regionu i naveo da prioritet Brisela, kao i Beograda, ostaje unapređenje poslovnog okruženja.

Podsetivši da su u Srbiji usvojeni važni zakoni, on je naglasio da sada treba da usledi njihova implementacija i upozorio je da sporost procedura koči napredak Srbije i da su važni i zakoni o planiranju i izgradnji.

Devenport je ocenio i da, u okviru programa za istraživanje i inovacije "Horizont 2020" postoje ogromne mogućnosti za Srbiju i dodao da EU zajedno s Vladom Srbije radi na uspostavljanju fonda za inovacije.

Ambasador EU je ukazao i na značaj poboljšanja obrazovnog sistema u Srbiji, rekavši da mladi treba da izađu iz škola s veštinama i znanjem kakve traži tržište. (Agencije)

Devenport i prvi savetnik ambasade SAD u Beogradu Dejvid Kživda istakli su značaj privatnog sektora, koji u EU zapošljava dve trećine radnika, dok mala preduzeća u SAD zapošljavaju čak 75 odsto ljudi.

Oni su ukazali da je pomoć razvoju malih i srednjih preduzeća ključna iz tog razloga.

Kživda je izjavio i da vlada treba da podrži preduzetništvo stvaranjem povoljnog poslovnog okruženja, kao i da stvori uslove da privatni sektor bude pokretač privrede i rasta, te da je u Srbiji nužno pojednostaviti regulativu.

Aleksandar Bjelić, član odbora SeVeN-7 ocenio je, u izjavi novinarima, da bi razvoju inovacija u Srbiji najviše pomoglo kada bi država prilagodila regulativu.

"Na tome se već radi. A pomoć bi bila i kad bi se omogućilo lakše investiranje, privlačenje stranog kapitala i kada bi cela privreda stala iza toga", rekao je on.

Na konstataciju novinara da se inovatori kod nas naročito ne cene, Bjelić je odgovorio da se s tim ne slaže, jer se kod nas "sve se više i više to menja na bolje"

"Sve se više kod nas cene inovacije i sve ih je više prihvaćeno", rekao je on dodajući da bi ipak trebalo razlikovati inovacije koje su urađene radi nauke i one koje su namenjene tržištu.

"One koje su namenjene tržištu i razvoju i imaju cilj prodaju na širem tržištu sve više dobijaju na značaju. Tu vidimo i sve više srpskih investitora koji se interesuju da ulože svoj privatan novac u to", rekao je Bjelić.

On je, takođe, ocenio da smo nacija sa najvećim i najkreativnijim idejama, a kao primer je naveo "Stroberi drvo", prošlogodišnjeg pobednika. Ove godine je, kako kaže, ta inovacija pobedila i u San Francisku, a to je bio jedini "neamerički takmičar".

Treći "Belgrade Venture Forum", pod sloganom "Innovations For The World", prilika je da investitori iz 15 zemalja, koji upravljaju fondovima vrednim više od milijardu evra i spremni su da investiraju od 25.000 do više miliona evra po kompaniji, vide tridesetak najkvalitetnijih ideja iz čak 11 zemalja. (Agencije)