BANJALUKA – Republika Srpska ove godine, prvi put od nastanka, ostvaruje višak u spoljnotrgovinskoj razmjeni sa Hrvatskom s kojom je do prije nekoliko godina imala izrazito negativan robni bilans.

Prema podacima Zavoda za statistiku, preduzeća iz RS su na hrvatsko tržište u prvom polugodištu 2011. izvezla proizvode u vrijednosti od 169,4 miliona KM, dok je istovremeno uvezena roba u vrijednosti od 150 miliona KM.

Izvoz u Hrvatsku je u poređenju s istim periodom prošle godine povećan za čak 42,6 odsto, dok je uvoz iz te države rastao po višestruko blažoj stopi od 16,4 odsto.

Snažno povećanje pokrivenosti uvoza izvozom s našim zapadnim susjedom, koji je četvrti po veličini spoljnotrgovinski partner RS, nakon Rusije, Srbije i Italije, bilježi se od 2009. godine, što se poklapa s prekidom zavisnosti od uvoza naftnih derivata iz hrvatskih rafinerija nakon oživljavanja proizvodnje u Rafineriji nafte Brod.

Naime, pokrivenost izvoza uvozom sa Hrvatskom, koja sada iznosi 113 odsto, do samo prije tri godine bila je ispod 50 odsto.

"Nesumnjivo je da je pokretanje brodske Rafinerije imalo ogroman uticaj na poboljšanje spoljnotrgovinskog bilansa, jer se naftni distributeri u RS sada skoro u potpunosti snabdijevaju domaćim naftnim derivatima, dok je taj omjer u FBiH nešto manji i iznosi između 35 i 40 odsto. Pored toga, u posljednje vrijeme je primjetan i plasman naših derivata na njihovo tržište, najviše u Slavoniju", kaže Dušan Bogdanović, stručnjak za naftno tržište.

Privrednici ističu da je formiranje regionalne zone slobodne trgovine CEFTA, uprkos manjkavostima u pogledu pojedinih necarinskih barijera, takođe, u velikoj mjeri uticalo na jačanje domaćih izvoznih kapaciteta i plasman robe na okolna tržišta.

Mihajlo Vidić, potpredsjednik Privredne komore RS, kaže da domaća preduzeća razvojnu šansu sve više traže u plasmanu proizvoda na bližim i poznatim tržištima, među kojima visoku poziciju zauzima Hrvatska.

Preduzeća iz RS, prema njegovim riječima, prije svega u prehrambenoj industriji, više nemaju većih prepreka pri otpremi robe na hrvatsko tržište kao što je bio slučaj s blokadom uvoza mlijeka iz dubičkog "Mlijekoprodukta" početkom 2009. godine.

"Hrvatska, naravno, i sada, poput Srbije i nekih drugih zemalja, štiti svoje tržište kroz pojačane analize uvoznih proizvoda, ali više ne postoje posebne barijere koje bi u značajnijoj mjeri poremetile ukupan plasman robe. Transferi robe su sada daleko lakši u odnosu na ranije godine, što se evidentno odrazilo na povećanje našeg izvoza", ukazuje Vidić.

Ekonomski analitičari napominju da pozitivne spoljnotrgovinske rezultate sa strane prikaznog uvoza, ipak, treba posmatrati sa dozom rezerve, jer hrvatske firme gro svojih trgovačkih firmi imaju u Sarajevu i zapadnoj Hercegovini odakle je plasiraju i u RS, koja, međutim, nije evidentirana u zvaničnoj statistici tog entiteta.

Aktuelne trendove mogla bi poremetiti i odluka Hrvatske da od juna iduće godine uvoz robe biljnog i životinjskog porijekla iz BiH ograniči na samo dva granična prelaza – Doljani i Gradiška. Dodatni problemi za domaće izvoznike, zbog predviđenog pristupanja Hrvatske u EU u julu 2013. godine, odnosio bi se i na ispunjavanje svih trgovinskih standarda Brisela.

U Spoljnotrgovinskoj komori BiH upozorili su da preduzeća iz RS i BiH neće moći gotovo ništa da izvoze u Hrvatsku, osim ribe, zbog izuzetno rigoroznih kontrola kvaliteta i bezbjednosti hrane, čime bi za vrlo kratko vrijeme izgubila važno tržište za robu biljnog i životinjskog porijekla, vrijedno više od milijardu evra godišnje.

Taj proces, međutim, otvara i šansu za BiH, a posebno za RS, da privuče velike hrvatske kompanije, prvenstveno u prehrambenoj industriji poput "Kraša", koje vlastima u Zagrebu već prijete preseljenjem pogona u Banjalučku regiju kako bi zadržale postojeći bescarinski plasman robe u zemlje CEFTA.

Spoljnotrgovinska razmjena RS i Hrvatske

Godina            Izvoz                Uvoz                Pokrivenost uvoza izvozom (%)

2011 (I-VI)      169,4               150,0                                       113,0

2010.               287,9               333,3                                       86,4

2009.               214,6              225,9                                       95,0

2008.               218,5               440,1                                       49,6

2007.               180,4               436,7                                       41,3

Razmjena naftnih derivata sa Hrvatskom

Godina                         Uvoz                Izvoz

2011. (I-VI)                 308                  45

2010.                           496                  72

2006.                           753                  0,7

*podaci za BiH (u milionima KM)

Izvor Nezavisne novine