BANjALUKA – Na tržište Srpske već godinama stiže razna roba, a samo u junu ove godine iz inostranstva je stigla sirova koža, kaučuk, pamuk, te sapun vrijedan milione maraka, dok je u istom periodu RS izvezla velike količine kišobrana, ali i čamce i vatu.

Tako su, prema podacima Zavoda za statistiku RS, u junu u RS uvezeni kaučuk i proizvodi od kaučuka vrijedni 4.679.000 maraka, dok je vrijednost izvoza ovih proizvoda bila 282.000 maraka.

– U Srpsku se uvozila i sirova koža sa dlakom, ali i bez dlake, te štavljena koža, čija je vrijednost bila 9.024.000 maraka – pokazuju podaci Zavoda.

Međutim, iz RS se i izvozila ova roba, pa je vrijednost sirove kože koja je plasirana u inostranstvo bila 2.493.000 maraka.

Među mnogobrojnim proizvodima koji su uvezeni na naše tržište nalazi se i pamuk, kojeg je iz inostranstva stiglo u vrijednosti čak 4.211.000 maraka, ali isto tako velika količina pamuka je i izvezena, jer su za njega trgovci u inostranstvu platili više od 2,4 miliona maraka.

– Srpska je samo za sapun i preparate za pranje iz uvoza u junu platila 1.213.000 maraka, dok je ovih proizvoda izvezla u vrijednosti šest hiljada maraka – pokazuju podaci Zavoda.

Među robom koja je malo "neobičnija" za izvoz sa naših prostora svakako su kišobrani, suncobrani, štapovi i bičevi, kojih je u junu iz RS izvezeno u vrijednosti 379.000 maraka.

– Brodovi, čamci i ploveće konstrukcije našli su se takođe na listi robe koja je izvezena iz Srpske, a čija je vrijednost bila 21.000 maraka. U izvozu se našla i vata, i to vrijedna 35.000 maraka, hartije i kartoni od 6.415.000 KM, te časovnici čija je vrijednost bila 290.000 maraka – navodi Zavod.

Član Udruženja ekonomista RS SWOT Miloš Todorović rekao je da na tržište Srpske stigne dosta proizvoda koje i ne bi trebalo da uvozimo.

– Iz uvoza u velikim količinama stižu poljoprivredni proizvodi, što ugrožava domaću proizvodnju, jer su cijene proizvoda zahvaljujući subvencijama zemljama iz kojih dolaze dosta niže od naših – rekao je Todorović.

Dodao je da pojedine firme u RS uvoze raznu robu, koju kasnije plasiraju u druge zemlje, a posebno ako uvezene proizvode drže u bescarinskim skladištima.

– To bi mogao da bude i slučaj sa kišobranima, čiji je uvoz i izvoz zabilježen. Naše prodavnice i supermarkete preplavila je voda iz uvoza, za koju zaista nema potrebe, jer bi naši proizvođači mogli da podmire sve potrebe stanovnika – kazao je Todorović.

Ukupan izvoz iz RS u junu ove godine iznosio je 228.912.000 maraka, dok je uvoz u istom periodu iznosio 467.781.000 maraka, podaci su Zavoda za statistiku RS.

Izvoz u junu ove godine u odnosu na maj povećan je za 10,3 odsto, dok je u odnosu na jun prošle godine povećan za 12,7 odsto. Uvoz u junu u odnosu na maj ove godine povećan je 35,7 odsto, dok je u odnosu na jun lani povećan za 38,8 odsto.

Izvor Agencije