TEL AVIV – Ponovna recesija se može izbjeći ako se stimulativne mjere napuste na pravi način, ocijenio je američki profesor ekonomije Nurijel Rubini, poznat po tome što je još 2006. predvidio sadašnju ekonomsku krizu.

“Ako kreatori politike izbjegnu dalje greške koje su dosad činili preranim ili prekasnim napuštanjem stimulativnih mjera, možemo izbjeći ponovnu recesiju”, izjavio je Rubini u Tel Avivu.

Rubini, koga nazivaju i “doktor sumorni”, rekao je da očekuje anemični globalni ekonomski oporavak, pri čemu bi SAD i druge razvijene ekonomije još nekoliko godina jačale ispod svojih potencijala, prenosi Rojters.

Vlasti bi mogle da podstaknu novu recesiju i deflaciju ako se prerano odluče za napuštanje obimnih fiskalnih i monetarnih podsticaja, upozorio je poznati ekonomista, koji radi kao profesor Poslovne škole “Stern” u okviru Univerziteta u Njujorku.

On je dodao da bi, u slučaju da kreatori politike čekaju predugo, to moglo da dalje poveća budžetske deficite, što bi vjerovatno dovelo do povećanja prinosa na hartije od vrijednosti i povećanja troškova hipotekarnih i drugih kredita.

“Imali bismo recesiju s inflacijom, odnosno stagnaciju” ukazao je Rubini i objasnio da stimulativne mjere treba da doprinesu ekonomskom rastu sve do sredine 2010.

On je rekao da je njegova pesimistična prognoza da će oporavak američke ekonomije biti u obliku slova U zasnovana na visokoj stopi nezaposlenosti, koja će umanjiti potrošačke izdatke, i na činjenici da je dio dosadašnjeg oporavka u SAD ostvaren zahvaljujući privremenim činiocima, kao što su stimulansi, popunjavanje zaliha u poslovnom sektoru i program zamene starih automobila novim, sa efikasnijom potrošnjom goriva.

Istovremeno će kapitalni izdaci i u SAD i u Evropi ostati niski, s obzirom na to da stopa iskorišćenosti kapaciteta iznosi svega oko 70 odsto. “Dakle, zašto povećavati kapitalne izdatke kada se trećina kapaciteta ne iskorišćava”, zapitao je Rubini.

Prema njegovoj prognozi, oporavak u zoni evra i Japanu biće usporeniji , budući da te zemlje ne mogu primeniti tako agresivne protivciklične mjere zbog svojih velikih deficita i javnih dugova.

Rubini prognozira da će globalna inflacija iduće godine postati problem usljed negativnih uticaja visokih budžetskih deficita, dok će slab dolar nastaviti da podstiče rast cijena nafte i drugih sirovina.

On je skrenuo pažnju da će se nastaviti jačanje cijena aktiva jer je, kako je rekao, taj “mehur” zasnovan na trgovini vezanoj za dolar, pri kojoj investitori pozajmljuju po američkoj kamatnoj stopi bliskoj nuli i za taj novac kupuju akcije i sirovine.

“U jednom trenutku će doći do stabilizacije dolara i svi će morati da zatvore svoje kratke dolarske pozicije, a zatim da prodaju duge pozicije u rizičnoj imovini. Svi će istovremeno nagrnuti na vrata”", predočio je Rubini.

Izvor Agencije