BANJALUKA – Zbog niskih plata ili teškog posla, veliki broj stanovnika Srpske traži “spas” u penzionisanju, pa je tako sve više radno sposobnog stanovništva koje želi da ostvari pravo na penziju, a među najbrojnijima su zaposleni u rudarstvu i drvoprerađivačkoj industriji.

U Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja RS ističu da su raznim analizama utvrdili da su stanovnici zaposleni u “težim” privrednim granama najviše zainteresovani za što raniji odlazak u penziju.

– Stanovnici koji obavljaju teže fizičke poslove ili imaju slabe plate pokušavaju da što prije “pobjegnu” u penziju. Tako, godišnje dobijemo najviše penzionera iz oblasti rudarstva i drvne industrije, ali i iz firmi koje loše posluju ili su u stečaju – kazao je portparol Fonda PIO RS Tihomir Joksimović.

Dodao je da zaposleni u administraciji, te javnom i bankarskom sektoru u Srpskoj najmanje žele u penziju.

– Zaposleni koji imaju dobra mjesečna primanja i obavljaju lakše fizičke poslove rjeđe žele da idu u penziju – dodao je Joksimović.

Prema podacima Fonda PIO RS, u 2006. godini bilo je 4.985 novoprijavljenih penzionera, u 2007. godini 4.418, dok je 5.767 stanovnika penzionisano u 2008. godini.

U 2009. godini pravo na penziju ostvarilo je rekordnih 10.157 radnika, a u 2010. godini 7.066 stanovnika.

– Za prvih pet mjeseci ove godine Fond PIO RS dobio je 2.638 novih korisnika – dodao je Joksimović.

Član Udruženja ekonomista RS “SWOT” Miloš Todorović rekao je da je osnovni razlog stanovnika za raniji odlazak u penziju niska zarada.

– Često stanovnici sami sebi iskalkulišu da neće imati drastičnu razliku u mjesečnim primanjima ako odu penziju, zbog čega i nastoje da ostvare to pravo, dok je s druge strane razumljivo da oni koji imaju dobre pozicije i visoke plate žele što duže da zadrže svoje radno mjesto – kazao je Todorović.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da zaposleni u drvoprerađivačkoj industriji bar imaju mogućnost da ostvare pravo na penziju, dok veliki broj stanovnika nije zaposlen zbog čega ne može ni da dobije penziju.

– U mnogim privrednim granama ljudi su ostali bez posla i nisu imali mogućnost da nastave aktivno sa radom, pa su došli u situaciju da nemaju dovoljno radnog staža za odlazak u penziju – kazao je Milić.

Radni staž

U Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS ističu da je od ukupno 225.000 penzionera, svega 16.000 penzionera ili 7,1 odsto ostvarilo penziju sa navršenih 40 godina staža osiguranja.

– Sa navršenih 40 godina penzijskog staža u Srpskoj penziju prima 37.600 ili 16,7 odsto penzionera – kažu u ovom ministarstvu.

Podaci Fonda PIO RS o broju novoprijavljenih penzionera

Godina                                    Penzioneri

2006.                                        4.985

2007.                                        4.418

2008.                                        5.767

2009.                                        10.157

2010.                                        7.066

Izvor Glas Srpske