BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je informaciju o efektima primjene Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske, u kojoj se navodi da je unaprijeđen položaj boračkih kategorija.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Petar Đokić istakao je da su u navedenoj informaciji navedeni samo oni efekti koji su vidljivi. „Ima i drugih efekata primjene navedenog zakona. Ova tema se pokušava politički instrumentalizovati, što je nedopustivo“, rekao je Đokić u parlamentu Srpske.

On je napomenuo da je Vlada Srpske u ovu oblast pokušala unijeti pravičnost. „Imali smo hrabrosti da se suočimo sa svim izazovima i da donesemo zakonska rješenja koja su doprinijela pravičnosti u ovoj oblasti“, dodao je Đokić.

Komentarišući izjavu poslanika SDS-a Miroslava Kojića da je u Federaciji BiH oblast boračko-invalidske zaštite regulisana sa četiri zakona i da se na taj način vodi već briga o borcima, ministar Đokić je je rekao da su sva ta pitanja u Republici Srpskoj regulisana jednim zakonom.

„Vlada Srpske je veoma odlučna da problem stambenog zbrinjavanja boračkih kategorija završi u ovoj godini. Krajnje je vrijeme da se ova priča zaključi“, kaže Đokić.

On je ocijenio da niko nije oštećen Zakonom o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca i da se revizija invalidnina vrši u skladu sa zakonom, a ne selektivno.

„Učinjen je ogroman napor u ovoj oblasti, a oni koji iz političkih razloga misle drugačije, nisu u pravu“, zaključio je Đokić.

Poslanici pozicije su, u raspravi o efektima primjene navedenog zakona, ocijenili da je unaprijeđen položaj boračkih kategorija, dok poslanici opozicije tvrde da su te kategorije u veoma teškom položaju.

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je i izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske o reviziji zbirnih godišnjih finansijskih izvještaja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede za 2012. godinu.

Glavni revizor Republike Srpske Duško Šnjegota istakao je u završnoj riječi u parlamentu Srpske da, ukoliko resorno ministarstvo provede ključne preporuke iz revizorskog izvještaja, to će biti dokaz ključne uloge Glavne službe za reviziju Republike Srpske.

On je pojasnio da Glavna služba za reviziju ne revidira poslovanje Vlade Republike Srpske u smislu njenog operativnog poslovanja, već revidira finansijski izvještaj ministarstava koja čine Vladu.

Šnjegota je ranije rekao da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dobilo negativno revizorsko mišljenje za 2012. godinu.

On je naveo da se jedan od osnovnih razloga koji je uticao na izražavanje negativnog revizorskog mišljenja odnosi na prekoračenje odobrenog budžeta za 2012. i stvaranje obaveza suprotno odredbama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske.

Predlagač je povukao sa dnevnog reda izvještaje Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji finansijskih izvještaja Doma zdravlja „Dr Mladen Stojanović“ Laktaši za 2010. i 2011. godinu i o reviziji konsolidovanih finansijskih izvještaja za korisnike budžeta opštine Ugljevik za 2011. godinu. 

 Narodna skupština Republike Srpske prihvatila je i zaključke Kluba SNSD-a na izvještaj o finansijskoj reviziji Fonda zdravstvenog osiguranja /FZO/ za 2012. godinu kojim se traži od nadležnih organa da istraže navode iz izvještaja i utvrde da li postoji odgovornost nadležnih.

U zaključcima se, između ostalog, zahtijeva da Narodna skupština traži od FZO, Vlade Srpske i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite da analiziraju stanje kadrova koji obavljaju najodgovornije dužnosti u Fondu i zdravstvenim ustanovama, te izvrše kadrovske promjene, gdje god je to racionalno i neophodno.

Narodna skupština Republike Srpske traži dalje plansko otklanjanje nedostataka utvrđenih u izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji finansijskih izvještaja FZO za prošlu godinu.

Parlament Srpske nije prihvatio zaključke SDS-a na navedeni izvještaj.

Poslanici su u danu za glasanje prihvatili Informaciju o efektima primjene Zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske u kojoj se navodi da je unaprijeđen položaj boračkih kategorija.

Parlament je u nastavku 32. redovne sjednice razmotrio izvještaj Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o reviziji finansijskih izvještaja FZO za 2012. godinu, u kojem se navodi da je deficit fonda 39,8 miliona KM, i obavještenje Ustavnog suda Republike Srpske o nekim pojavama od interesa za ostvarivanje ustavnosti i zakonitosti.

O ovim tačkama dnevnog reda poslanici se nisu izjašnjavali, jer to nije predviđeno Poslovnikom o radu parlamenta Srpske.

Predsjednik parlamenta Srpske Igor Radojičić rekao je da će 32. redovna sjednica biti nastavljena u utorak, 4. februara. 

Izvor Agencije