BANJALUKA – Narodna skupština RS razmatrala je Godišnji izvještaj za oblast malih i srednjih preduzeća i zanatsko-preduzetničku djelatnost u RS za 2010. godinu u kome se navodi da mala i srednja preduzeća i zanatsko-preduzetničke radnje u Srpskoj imaju dominantno učešće od 99 odsto u strukturi svih preduzeća.

Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da je u malim i srednjim preduzećima i zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti zaposleno 102 720 radnika ili 42,2 odsto ukupnog broja zaposlenih u RS.

“Najviše zaposlenih je u srednjim preduzećima 41,68 odsto, iako ona čine 2,89 odsto svih preduzeća. Prosječan broj zasposlenih u svim malim i srednjim preduzećima u 2010. godini je sedam što je identično stanju u 2009. godini”, rekao je Kovačević, predstavljajući izvještaj.

Prema njegovim riječima, najviše malih i srednjih preduzeća je u sektoru trgovine na veliko i malo i opravci motornih vozila i predmeta za ličnu upotrebu 40,89 odsto, dok u prerađivačkoj industriji, koja ima veću dodatnu vrijednost, posluje samo 20,20 odsto preduzeća.

Kovačević je naveo da je stanje u oblasti malih i srednjih preduzeća i zanatsko-preduzetničkih radnji u prošloj godini karakterisao blagi oporavak od svjetske ekonomske krize.

“Privreda RS se u prošloj godini, kao i u ostalim zemljama u okruženju, suočavala sa posljedicama svjetske ekonomske krize, a početku njenog oporavka doprinijele su i mjere koje je preduzela Vlada RS i koje su se odnosile na realizaciju Razvojnog programa RS i usvajanje Programa mjera za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize”, dodao je Kovačević.

On je napomenuo da je jedan od strateških ciljeva bio povećanje broja malih i srednjih preduzeća, podsjetivši da ih je u 2006. godini bilo 11 282, a u 2010. godini 14 482.

“Vlada RS neće odustati od stvaranja povoljnog poslovnog ambijenta. Dosadašnji pozitivni trendovi daju nam dozu optimizma i nade da će biti stvoreni još povoljniji uslovi za otvaranje novih preduzeća i privlačenje investicija u RS”, zaključio je Kovačević.

Narodna skupština razmatrala je i Izvještaj Radio-televizije RS /RTRS/ o poslovanju za 2010. godinu i Plan rada za ovu godinu u kojem se navodi da je prethodna godina završena bez gubitaka sa pozitivnim revizorskim finansijskim izvještajem.

Član Upravnog odbora RTRS-a Radmila Čokorilo istakla je da je malo javnih preduzeća u Srpskoj i BiH koja posluju kao RTRS.

“Isplaćene su sve plate i doprinosi zaposlenima, sve obaveze prema dobavljačima, obezbijeđena je likvidnost kod svih banaka sa kojima RTRS sarađuje, završen je RTV dom u koji su useljeni Radio RS, uprava i dijelovi televizije”, rekla je Čokorilo, predstavljajući Izvještaj.

Prema njenim riječima, obnovljen je vozni park RTRS-a, a vrijednost ove investicije je oko milion KM i obezbijeđen je kredit kod Investiciono-razvojne banke RS od pet miliona KM isključivo za nabavku digitalne opreme.

Čokorilo je naglasila da je, prema istraživanju Agencije “Ipsos”, RTRS u prošloj godini i u prvih šest mjeseci ove godine bila najrespektabilnija medijska kuća u Srpskoj.

“RTRS je u 2010. godini u potpunosti ispunila zadatke pravovremenog, objektivnog i istinitog informisanja građana, ali je i zabavila i obrazovala gledaoce i slušaoce”, dodala je Čokorilo, napominjući da ovaj javni emiter program emituje 24 časa.

Ona je naglasila da je Televizija RS u prošloj godini programskim sadržajima učinila iskorak u ispunjavanju obaveza koje ima kao javni emiter što su potvrdili gledaoci, kao i istraživanja koja su provedena.

“Televizija RS je u 2010. godini direktno prenosila 72 časa i 10 minuta zasjedanja Narodne skupštine RS. Zaljhvaljujući saradnji sa televizijama u okruženju prenosili smo događaje koji su bili značajni za prostor BiH i regiona”, rekla je Čokorilo.

Prema njenim riječima, u prošloj godini Televizija RS je emitovala 8 760 časova programa, odnosno 45,5 odsto vlastite proizvodnje i 54,5 odsto programa strane proizvodnje.

Čokorilo je navela da je Radio RS u prošloj godini realizovao programske sadržaje prema programskoj šemi koju usvaja programski savjet RTRS, te da je, između ostalog, prenošeno 154 časa i 35 minuta Narodne skupštine RS.

“RTRS će nastojati da i u narednom periodu bude najrespektabilnija kuća koja je finansijski stabilna i koja će objektivno, istinito i profesionalno informisati sve gledaoce i slušaoce”, zaključila je Čokorilo.

Poslanik SNSD-a Boro Rudić istakao je da je RTRS najrespektabilnija medijska kuća u Srpskoj i BiH i da ima kvalitetan program.

“RTRS je nepristrasan medij sa raznovrsnim sadržajem. Nadam se da će ova medijska kuća veoma brzo useliti u novi RTV dom i da će na taj način dodatno unaprijediti i poboljšati postojeće kapacite”, rekao je Rudić.

Poslanici opozicionih stranaka smatraju da je potrebno raditi na povećanju gledanosti RTRS-a i da je neophodno direktno prenositi sjednice Narodne skupštine RS.

Oni su pozdravili pozitivno poslovanje RTRS-a u prošloj godini.

Sjednica Narodne skupštine RS biće nastavljena danas u 10.00 časova razmatranjem Informacije o efektima Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima.

Poslanici će se danas izjašnjavati o apsolviranim tačkama dnevnog reda.

Izvor Agencije