BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Prijedlog zakona o jedinstvenom sistemu za multilateralne kompenzacije i cesije, kojim se uređuje pravni okvir za njihovo provođenje i prodaju potraživanja u Srpskoj.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da su razlozi za donošenje ovog prijedloga zakona sadržani u potrebi poboljšanja likvidnosti realnog sektora Republike Srpske.

Ovim prijedlogom zakona precizirano je da se obaveza prijavljivanja dospjele neosporene novčane obaveze odnosi i na subjekte uključene u budžetski sistem Republike Srpske.

Odlukom o provođenju multilateralne kompenzacije i cesije, koju donosi Vlada Srpske za svaku multilateralnu kompenzaciju pojedinačno, uređuje se prijavljivanje obaveza subjekata koji su uključeni u budžetski sistem Srpske, navodi se u obrazloženju ovog prijedloga zakona.

Ovim prijedlogom zakona uvedeno je avansno izmirenje poreskih obaveza za one subjekte koji smatraju da im to olakšava naplatu potraživanja od drugih nelikvidnih subjekata.

Prijedlogom zakona definisano je da jedinstven sistem za multilateralne kompenzacije i cesije vodi Banjalučka berza hartija od vrijednosti, a pristup sistemu učesnici mogu da ostvare i posredstvom ovlašćene organizacije, dodaje se u obrazloženju.

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o unutrašnjem dugu Republike Srpske, radi dovođenja u ravnopravan položaj svih lica koja su tokom ratnih sukoba bila neosnovano lišena slobode, bez vođenja krivičnih postupaka, što je utvrđeno u redovnoj građanskoj parnici.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da su zakonske izmjene neophodne zbog novonastale prakse sudova iz Federacije BiH /FBiH/, radi očuvanja stabilnosti budžeta Republike Srpske.

„Nepredviđene okolnosti koje se ogledaju u velikom broju presuda donesenih u FBiH dovele su do predlaganja ovog zakona po hitnom postupku, radi zaštite budžeta Srpske, odnosno očuvanja makroekonomske stabilnosti i fiskalne održivosti Srpske“, kaže Tegeltija.

Odredbe ovog zakona primjenjuju se na pravosnažne i izvršne sudske odluke kojima je utvrđeno pravo na nadoknadu štete na osnovu neosnovanog lišenja slobode, koje je u vezi sa ratnim dejstvima u periodu od 20. maja 1992. do 19. juna 1996. godine, a šteta je utvrđena u građanskoj parnici pred redovnim sudovima u BiH, navodi se u obrazloženju ovog prijedloga zakona.

Ministar pravde Republike Srpske Gorana Zlatković smatra da je potrebno na nivou BiH donijeti zakon o obustavi isplate ratne materijalne i nematerijalne štete i da u tom pitanju ima politike.

Izvor Agencije