BANJALUKA – Građane Republike Srpske očekuje gladna godina, jer su vremenske nepogode uništile većinu ili sav ovogodišnji rod gotovo svih privrednih kultura u RS, a ono što je ostalo, značajno je smanjenog kvaliteta!

Zasadi žitarica su bespovratno izgubljeni, prinosi voća i povrća su manji za 50 do 80 odsto, a stočni fond uništen, te se očekuju neminovna poskupljenja. Cene osnovnih životnih namirnica, mesa, voća i povrća će, prema najavama poljoprivrednika, biti uduplane!

Poljoprivrednici, voćari, povrtlari, mlinari i drugi poljoprivredni proizvođači, nisu nimalo optimistični kada su u pitanju prognoze o kvaliteti i cenama na našim tržnicama i u trgovinama do kraja ove godine, a razočarano ističu da ih je strah i pomisliti kako će, ionako osiromašeni kućni budžeti građana, to sve podneti.

Domaćim voćkama ove godine ništa nije išlo naruku, krenuvši od visokih temperatura zimus, preko obilnih padavina i visoke vlage, a onda i čestog grada.

Voćari u RS ističu da će prinosi biti manji od 50 do čak 80 odsto zavisno od određenih vrsta voća. Dodatno loša vest je i da će ono što uspe da se održi, biti značajno lošijeg kvaliteta, pa će se na tržištu i u proizvodnji u ponudi naći druga i treća klasa voća.

– Voću ove godine ništa nije pogodovalo. Nakon visokih temperatura na početku godine, a onda problema zbog obilnih kiša i grada, biljke su pretrpele velike stresove koje ne mogu da podnesu. Došlo je do ranog cvetanja i oplodnje i samo na ovom što smo do sada imali, rod je smanjen za 50 odsto, a nije još prošlo ni junsko čišćenje. Od 30. aprila gotovo da nije prošao nijedan dan, a da na nekom lokalitetu nije padao led. Šta će dalje biti, strah me je i da pomislim. Palo je toliko kiše, da koreni sistem biljaka to ne može da podnese i svakodnevno se zbrajaju sadnice koje gubimo. Činimo sve da spasemo ovo što nam je ostalo, da bar zadrži neki kvalitet, ali malo toga još možemo da uradimo – kazao je predsednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović.

On ističe da će ovakvi, višestruko nepovoljni uslovi, neminovno uticati na rast cena voća, te će se tržište značajno oslanjati na uvoz, a prema Dojčinovićevim rečima, iz stranih zemalja stiže voće staro i po dve, tri godine koje ima dampinške cene.

– Kvalitet domaćeg voća je već do sada smanjen za oko 20 odsto. Pamtićemo ovu godinu kao izrazito tešku. Svih vrsta voća će biti manje za najmanje 50 odsto, krušaka ne znam ni da li će biti uopšte, trešanja gotovo nismo ni imali, a breskve sad nešto pokušavamo spasti, ali teško da ćemo uspeti – dodao je Dojčinović.

Predsednik Udruženja poljoprivrednika Semberije Ljubo Maletić, takođe, nije imao nimalo optimistične prognoze kada su u pitanju cene koje možemo očekivati već od ovog leta.

– Kako će građani podneti ono što nas očekuje, to sami Bog zna. Mislim da ćemo strahote ove vodene stihije, koja nas je snašla, tek osećati. Nema nikakve šanse da nas zaobiđu poskupljenja. Ako je meso sada između 8 i 12 maraka, mislim da će na jesen biti sigurno oko 20 KM. Ali, evo da odlučimo da ne jedemo meso godinu dana, opet ne znam šta ćemo sa drugim proizvodima. Peciva i proizvodi od testa će sigurno menjati cenu i nema šanse da hleb ostane na 1,30 KM. Takođe, nama će faliti 99,9 odsto namirnica. Sve nedaće su nas snašle, a daljnje prognoze su crne i pesimistične – kazao je Maletić.

U Udruženju mlinara RS, međutim, objašnjavaju da naši proizvođači u velikoj meri uvoze pšenicu, te zbog toga procenjuju da neće doći do značajnog rasta cene brašna.

– Kod nas jesu problem poplavljene oranice u Semberiji i Posavini, ali moramo imati u vidu da poplave nisu bile u Mađarskoj, Slavoniji i Vojvodini odakle mi većinom uvozimo pšenicu. Cene će tamo verovatno ostati nepromenjene i očekujemo da nakon žetve, cena na svetskoj berzi bude oko 170 evra, što je manji rast u odnosu na godinu ranije. Međutim, još uvek je rano i nezahvalno prognozirati, ali smatram da, bar kada su pšenica i brašno u pitanju, ne bi trebalo biti većih poremećaja – kazao je za Press RS predsednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos.

Kada je u pitanju povrće, u poplavama su u potpunosti stradale paprika, krastavac, zelena salata, luk i spanać.

Međutim, Rade Jovićević koji se nalazi na čelu Udruženja proizvođača povrća u RS ističe da će doći rasadi novih povrtlarskih kultura čije prinose, a posebno kvalitet, ne treba dovoditi u pitanje.

– Paprika je najpotrebnije i najupotrebljivije povrće na ovim prostorima, međutim, ona je u potpunosti stradala i od nje nije ostalo ništa jer ju je voda odnela. Ostaće lubenica iz Crnjelova koja nije stradala, a sigurno će opstati i kupus. Međutim, mene ne brine samo naša proizvodnja nego i okruženje koje je, takođe, pretrpelo značajne gubitke. Kod nas su izraženi i jaki uvoznički lobiji, ali džep naših građana je toliko otanjio i kupovna moć je slaba da, ako i dođe do značajnih poskupljenja, to više neće imati ko da kupi – istakao je Jovićević.

U Ministarstvu trgovine i turizma ističu da se na tržištu RS neprestano obavljaju kontrole cena i ponude. Ističu i da postoje mehanizmi, koji su u rukama nadležnih organa, a kojima se može uticati na zabranu drastičnog povećanja cena.

– U skladu sa Zakonom o regulisanju cena, Vlada RS može da propiše mere neposredne kontrole cena radi zaštite životnog standarda stanovništva u slučajevima kada postoje značajni poremećaji na tržištu. Pod time se, između ostalog, podrazumeva neočekivan rast cena proizvoda, monopolsko formiranje cena, kao i zloupotreba dominantnog položaja. Dakle, mehanizmi za sprečavanje drastičnog rasta cena postoje – istakla je za Press RS ministrica trgovine i turizma Maida Ibrišagić Hrstić.

Zamrzavanje cena

U Ministarstvu trgovine i turizma podsećaju da je Vlada RS tokom katastrofalnih poplava, a na njihov predlog, donela Odluku o propisivanju mera neposredne kontrole cena kojom su obuhvaćeni proizvodi i usluge od posebnog značaja za zaštitu životnog standarda stanovništva.

Takvi proizvodi utvrđeni su u posebnoj listi i njihova cena je zamrznuta na nivou cena zatečenih na dan 17. maja ove godine.

Osim osnovnih životnih namirnica, na listi su i lekovi, hrana za bebe, alati, pribor i oprema za čišćenje, osnovni higijenski proizvodi, te ogrev i tečna goriva.

Neodgovorne ocene

U Udruženju proizvođača povrća ogorčeni su zbog, kako kažu, neodgovornih ocena da je povrće u Semberiji u potpunosti neupotrebljivo. Jovićević objašnjava da su neke kulture uništene, ali da one koje su opstale ili se rade novi rasadi, nisu upitnog kvaliteta.

– Neko neodgovorno izjavi kako je sve povrće neupotrebljivo i onda kamioni stoje na pijacama i ljudi se boje izložiti povrće zbog takvih neosnovanih kvalifikacija. To nije istina. Ono što je uništeno, toga i nema u ponudi, ali se rade novi rasadi i presejavanje i treba pomoći tim ljudima koji su se održali, da sada opstanu i nešto zarade – dodao je Jovićević. (Press RS)