BANJALUKA – Vlada RS iniciraće smanjenje stope PDV-a na osnovne životne namirnice, a nedostatak sredstava bi se kompenzovao uvođenjem više stope na luksuznu robu, odlučeno je na sjednici u četvrtak.

"Predložićemo uvođenje diferencirane stope PDV-a, s tim da se poštuje i zadrži fiskalna stabilnost RS i BiH, uvođenjem niže stope na hranu, a da se kompenzira s višom stopom na luksuznu robu i na taj način se ne bi ugrozio budžet institucija BiH, uključujući i budžet RS", kazao je Aleksandar Džombić, premijer RS.

Inicijativa Vlade RS većinom je naišla na odobravanje, ali s obzirom na to da još nije konstituisan parlament BiH i da je poslije izmjena i dopuna Zakona o PDV-u za njihovu primjenu potrebno oko tri mjeseca, proći će još mjeseci dok ne dođe do snižavanja cijena životnih namirnica.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) pojašnjavaju da se procedura za izmjenu Zakona o PDV-u može uraditi na dva načina. Prvi je da se preko Upravnog odbora UIO pokrene inicijativa za izmjenu i uvođenje diferencirane stope PDV-a, i da Ministarstvo trezora i finansija BiH, odnosno Savjet ministara BiH pred parlamentom BiH pokrene inicijativu. Drugi način je da se preko parlamenta BiH predloži inicijativa za izmjenu Zakona o PDV-u i u tom slučaju ta inicijativa ide na sjednicu Upravnog odbora UIO koji mora dati pozitivno mišljenje. Nakon ove procedure izmjene i dopune zakona se usvajaju u Predstavničkom domu i u Domu naroda parlamenta BiH.

"UIO je spreman za tako nešto, s tim da bi nam trebalo oko tri mjeseca da se uhodamo i informacioni sistem UIO uskladimo s tim i da obavijestimo subjekte o tome", kazao je Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.

Vjekoslav Bevanda, ministar finansija FBiH, nije želio komentarisati odluku Vlade RS da se ide s inicijativom za smanjenje stope PDV-a.

"Moram se čuti sa kolegama iz RS i onda ću komentarisati", kazao je Bevanda.

Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, podržava inicijativu Vlade RS za diferenciranom stopom PDV-a, odnosno nižim porezom za osnovne životne namirnice.

"To je jedan od naših zahtjeva i drago nam je da ga je Vlada RS stavila na dnevni red jer to je nešto što će znatno uticati na siromašni sloj stanovništva i zaštititi ih od viših cijena", kazala je Mišićeva.

Ona je istakla da povećanje poreza na luksuznu robu "obične smrtnike ne zanima", te da je bitno da se za osnovne životne namirnice ona smanji.

Smanjenje stope PDV-a podržavaju i potrošači, koji kažu da je to trebalo još davno uraditi. Potrošači navode primjer da je BiH među rijetkim zemljama u Evropi gdje su stope PDV-a fiksne.

"Inicijativa je svakako za pozdraviti. Uvođenjem PDV-a 2006. godine imali smo apsurdnu situaciju da su osnovne životne namirnice oporezovane sa gotovo 20 odsto, a porez na luksuznu robu smanjen", kazao je Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS.

Petrović naglašava da je potez Vlade RS logičan jer novac treba tražiti tamo gdje ga ima, a to je u luksuznim stvarima, te da je to politika mnogo razvijenijih zemalja.

Međutim, Rade Rakulj, predsjednik Udruženja penzionera RS, nije optimista. Kako kaže, eventualna niža stopa PDV-a neće uticati na životni standard penzionera jer on isključivo zavisi od primanja penzionera.

Govoreći o zaštiti standarda stanovništva u svjetlu najnovijih poskupljenja, Džombić je rekao da će se sa Direkcijom za robne rezerve intervenisati sa određenom količinom osnovnih životnih proizvoda. Osim toga, kazao je premijer, ići će se na nabavku određene količine brašna kako bi se stavila na raspolaganje mlinarima da se zaštiti cijena ovih proizvoda.

Džombić je najavio i nastavak razgovora sa poslovnom zajednicom u vezi s ograničavanjem marži osnovnih životnih proizvoda, te da će o ovome uskoro biti više govora na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta.

Na juče održanoj sjednici Vlade RS raspravljano je i o zahtjevima Saveza sindikata RS i zaključeno je da su ti zahtjevi prihvatljivi, te da su već pokrenute određene inicijative u smislu dopuna Zakona o poreskoj upravi i inspektoratu, a sve s ciljem transparentnijeg rada inspekcijskih organa.

Izvor Agencije