BANJALUKA – Vlasnici mobitela u BiH u većem omjeru posjeduju takozvani pametni telefon (smartphone) nego građani pojedinih novih članica Evropske unije, iznenađujući su rezultati istraživanja njemačke kompanije “GfK”.

Istraživanje sprovedeno od maja do jula ove godine pokazalo je da skoro svaki šesti vlasnik mobilnog telefona u BiH (15,5 odsto) koristi smartphone, što je iznad prosjeka od 14,2 odsto u regionu srednje i istočne Evrope.

Štaviše, BiH po tom omjeru sa Hrvatskom dijeli visoko peto mjestu na ljestvici 15 rangiranih država, ispred šest zemalja koje su 2004, odnosno 2007. pristupile EU – Češke, Mađarske, Estonije, Letonije, Slovačke i Rumunije.

Na vrhu regionalne liste po omjeru korištenja smarphonea nalazi se, pak, Slovenija, koju slijede Turska, Litvanija i Kazahstan.

Da je kupovina "pametnog" telefona u BiH ove godine postala izražen trend potvrđuju kako podaci pojedinih telekom operatora o prodaji tih savremenih uređaja, tako i statistika posjeta na internet portalima s naprednih Android plaftormi.

Dok u banjalučkom "M:telu" podatke o prodaji smartphonea smatraju "poslovnom tajnom", u "BH Telecomu" otkrivaju da su u prvih deset mjeseci ove godine prodali više od 17.000 smartphone uređaja.

"Riječ je o veoma velikom povećanju prodaje smartphone uređaja u odnosu na cijelu 2010. godinu", kazala je Nađa Lutvikadić, PR menadžer "BH Telecoma", izražavajući očekivanje da će ta kompanija do kraja 2011. prodati znatno više od 20.000 "pametnih" telefona.

Napominjući da je to i dalje mali udio u ukupnoj prodaji mobitela, u sarajevskom telekom operatoru ukazuju da značajna potražnja za ovim uređajima vlada među mladim korisnicima.

"Ipak, mi smo prepoznali da cijena ovih uređaja može biti barijera za masovnije korištenje. Upravo iz ovih razloga, ‘BH Telecom’ je potpisao ugovor s proizvođačem mobilnih telefona ‘Huawei’, u čijem portfoliju se nalazi veliki broj smartphone uređaja, prvenstveno baziranih na Android operativnom sistemu, izuzetno dobrih karakteristika i kvaliteta, ali po značajno povoljnijim cijenama", kaže Nađa Lutvikadić.

Zoran Lukić, administrator portala "Nezavisnih novina", kaže da nije iznenađen rezultatima istraživanja "GfK" s obzirom na ogroman porast broja posjeta portalu sa naprednih platformi savremenih mobitela.

"U odnosu na prošlu godinu bilježimo povećanje posjeta našem portalu iz BiH sa Android aplikacija za čak 40 puta", ističe Lukić.

U kompaniji "GfK" navode da vlasnici smartphonea predstavljaju atraktivnu ciljnu grupu za reklamnu industriju, jer je vjerovatnoća da se do njih dođe preko internet marketinga znatno veća u odnosu na vlasnike "običnih" mobilnih telefona. Ukazuju da je ta grupa potrošača mnogo intenzivnija u pristupu Internetu sa svog mobitela i "strastveniji" korisnik veb servisa, kao što su onlajn šoping i internet bankarstvo, te ga koriste za internet pristup društvenim mrežama.

"Čak 75 odsto korisnika smartphonea u srednjoj i istočnoj Evropi koristi društvene mreže za komunikaciju sa drugim pojedincima", ističe se u istraživanju.

Dragoslav Malinić, diplomirani grafički dizajner iz Banjaluke, koji je prije nekoliko mjeseci kupio "Appleov" iPhone, kaže da aparat uopšte ne koristi za surfanje po Facebooku, već prvenstveno iz poslovnih potreba koje zahtijevaju naprednije opcije komunikacije.

"Na kupovinu iPhonea odlučio sam se jer je najintinuitivniji za korištenje i daje podršku Skypeu i aplikacijama koje nisu dostupne na ‘običnim’ mobilnim telefonima. Sada sam znatno bolje organizovao posao veb dizajna za inostrane naručioce", ističe Malinić.

On smatra da su "pametni" telefoni na našem tržištu, ipak, generalno traženiji više iz pomodarstva, kao neki novi statusni simbol, nego iz potrebe.

Globalni trend

Istraživanje analitičke kompanije "Generator Research" pokazalo je da će do kraja ove godine u svijetu biti čak 627 miliona korisnika smartphonea, što predstavlja 12,3 odsto od ukupnog broja aktivnih SIM kartica.

Prema tim procjenama, korisnička baza nastaviće da se snažno širi, te će do 2015. dostići više od 1,5 milijardi korisnika, odnosno svakog četvrtog vlasnika mobitela.

Analitičari ističu kako je tržište "pametnih" telefona već sada ogromno i strateški važno za svakog ko zarađuje na digitalnom sadržaju te distribuciji usluga i marketinških programa na Internetu.

Šta je smartphone

Smartphone je vrhunski mobilni telefon koji kombinuje funkcije ličnog digitalnog asistenta (PDA) i mobilnog telefona. Savremeni modeli, takođe, služe kao portabl medijski plejeri i kamere, sa ekranima na dodir visoke rezolucije, internet pretraživači koji mogu pristupiti i ispravno prikazati standardne internet stranice, a ne samo optimizirane za mobilne uređaje, zatim, GPS navigaciju, Wi-Fi i mobilni širokopojasni pristup.

Operativni sistemi koji su zastupljeni u ovim uređajima su Symbian OS, Windows Mobile, iOS, Android, PalmOS. Najveći proizvođači su HTC, "Nokia", "Motorola", "Apple", "Samsung", LG i "Hewlett-Packard".

Izvor Nezavisne novine