BANJALUKA – BiH je u 2011. godini nastavila ubrzano da se zadužuje, pa je spoljni dug na kraju avgusta dostigao 6,3 milijarde maraka, što je za 137 miliona više nego na kraju juna.

U informaciji o stanju javne zaduženosti BiH, koju je na zahtjev Komisije za spoljne poslove Predstavničkog doma Parlamenta BiH napravilo Ministarstvo finansija i trezora BiH, navodi se da je na dan 1. septembra 2011. godine spoljni dug BiH iznosio 6.318.302.033 marke.

U ovaj iznos uključeni su krediti čiji je nosilac obaveza BiH, kao i krediti koje su direktno ugovorili entiteti i koji su direktni nosioci obaveza.

Kako su naveli u Ministarstvu finansija i trezora BiH, od ukupnog spoljnog duga BiH, na dug FBiH otpada više od četiri milijarde maraka, a na dug Srpske nešto više od 2,2 milijarde.

Na Brčko distrikt se odnosi 11 miliona maraka, dok je na institucijama BiH alocirano 29 miliona maraka.

U informaciji se navodi da najveće učešće u spoljnoj zaduženosti bilježi dug prema međunarodnim finansijskim institucijama, i to Svjetskoj banci, Pariskom i Londonskom klubu kreditora, Međunarodnom monetarnom fondu i drugim.

U odnosu na period nastanka obaveza, spoljnu zaduženost BiH čini stari dug, odnosno onaj koji je nastao do 2. aprila 1992. godine i novi koji je ugovoren poslije 14. decembra 1995. godine.

Posmatrajući dinamiku zaduživanja u periodu od 2002. do kraja avgusta ove godine, do 2008. primjetan je ujednačen nivo zaduženosti, dok se 2009. godine bilježi značajniji rast duga.

Unutrašnji dug BiH, kako su naveli u Ministarstvu finansija, na kraju prvog polugodišta ove godine iznosio je 3,24 milijarde maraka, od čega je dug FBiH 1,56 milijardi, a RS 1,61 milijardu. Unutrašnji dug Brčko distrikta iznosi 56 miliona KM.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske SWOT Saša Grabovac rekao je da je dinamika rasta duga BiH zabrinjavajuća, ali i da se, s druge strane, ne može reći da je BiH visoko zadužena zemlja.

– Zabrinjava trend naglog rasta zaduživanja u proteklih nekoliko godina i struktura potrošnje tih sredstava. Nemamo kapitalnih investicija, već zaduženje uglavnom ide direktno u potrošnju – istakao je Grabovac.

Dodao je da ne treba zanemariti činjenicu da iduće godine dospijevaju rate za naplatu kredita od MMF-a.

– Rate su relativno visoke i sigurno je da će entiteti imati problema prilikom otplate rata, što će uticati na realizaciju budžeta – kazao je Grabovac.

On je naglasio da i organizacija entiteta utiče na visinu zaduženja.

– Složena organizacija FBiH, koja je i veći entitet, značajno utiče na to da se Federacija, u odnosu na RS, više zadužuje – rekao je Grabovac. 

Informacija o spoljnom dugu BiH naći će se na dnevnom redu sjednice Komisije za spoljne poslove Parlamenta BiH koja bi trebalo da bude održana u srijedu.

Izvor Glas Srpske