SARAJEVO – Sarajevski “Energoinvest” i “Energoinvest – Rasklopa oprema” iz Istočnog Sarajeva potpisali su danas sa “Elekroprivredom Srbije” ugovore o poslovnoj saradnji, kojima obnavljaju poslovne veze iz vremena bivše Jugoslavije.

Realizacijom ovog ugovora, ovo bi mogao biti prvi projekat na kojem će zajednički biti angažovani radnici dva preduzeća iz prijeratnog jedinstvenog privrednog sistema "Energoinvest".

"Energoinvest" Sarajevo i "Elektroprivreda Srbije" (EPS) potpisali su ugovor vrijedan 1,5 miliona evra o obnovi opreme za 110-kilovoltne trafo-stanice u Srbiji Inđija 2, Neretvica 2 i Kragujevac.

Opremu za ove trafo-stanice proizvešće "Energoinvest – Rasklopna oprema" a.d. Istočno Sarajevo s kojom je "Energoinvest" Sarajevo takođe potpisao ugovor.

Takođe, potpisan je i ugovor o pristupanju "Energoinvesta – Rasklopna oprema" poslovnoj uniji "Energoinvest grupa", koju još čine "Energoinvest TDS" Sarajevo, "Energoinvest – Sistem upravljanja energijom" d.d. Sarajevo i "Deling" Tuzla.

"'Energoivnest’ ima dobre poslovne odnose sa EPS-om od 2007. godine. Mi smo u TE ‘Nikola Tesla’ u Obrenovcu uspješno relizirali najznačjniji ekološki projekat u jugoistočnoj Evropi, sistem odvođenja šljake i pepela, u vrijednosti 32 miliona evra", kazao je Džemail Vlahovljak, direktor "Energoinvesta" Sarajevo, dodajući da je ovaj ugovor nastavak dobre poslovne saradnje.

Kad je riječ o saradnji sa "Rasklopnom opremom" iz Istočnog Sarajeva, Vlahovljak je rekao da su našli zajednički poslovni interes za saradnju, iako je na jednoj strani sarajevski "Energoinvest" u većinskom državnom vlasništvu, dok je "Rasklopna oprema" a.d. potpuno privatna firma.

"'Rasklopnoj opremi’ je dato povjerenje da proizvede opremu koja će biti ugrađena u tri trafo-stanice u EPS-u. Ništa logičnije od toga nema, jer sve što se može proizvesti u BiH i što može proizvesti ‘Rasklopna oprema’, mi ćemo kao kompanija i ubuduće ugrađivati u naše objekte gdje god to investitor prihvata", istakao je Vlahovljak.

Naveo je da pristupanje "Rasklopne opreme" poslovnoj uniji "Energoinvest grupa" predstavlja slobodno udruživanje kompanija na interesnoj osnovi bez bilo kakvih prisila.

"To je značajno, jer jača tržišnu poziciju svake pojedinačne kompanije, kako u jugoistočnoj Evropi, tako i u svjetskim razmjerama", istakao je Vlahovljak, te dodao su prije rata u Libiji ove dvije kompanije bile pred potpisivanjem ugovora u kojima bi "Rasklopna oprema" dobila milionski posao, ali da do realizacije nažalost nije došlo.

Blagoje Lenov, direktor "Rasklopne opreme", istakao je da su potpisani ugovori značajan korak u oblasti energetike u BiH.

"Pristupom poslovnoj uniji unaprijedili smo naše potencijale u pogledu projektovanja, inženjeringa i proizvodnje. Slopili smo konkretan ugovor koji se odnosi na EPS, a nadam se da ćemo tako nastupati i na području BiH, odnosno bivše Jugoslavije", istakao je Lenov, te dodao da fokus treba da bude na Srbiji i BiH, koje su pred gradnjom velikih energetskih objekata.

Mogući novi poslovi

Nebojša Rakić, predsjednik komsije za dodjelu ugovora u EPS-u, kazao je da se normalnom povezanošću regiona, uspomena i tradicije iz bivše Jugoslavije polako obnavljaju poslovne veze.

"Ja vodim kredite Svjetske banke u EPS-u i što se tiče distributivne djelatnosti imamo velike planove. Država je u fazi dobijanja kredita od 20 miliona evra, a vjerovatno ćemo ići na to da ne kupujemo samo opremu, nego postrojenja, koja će najvjerovatnije vaša kompanija moći uraditi", kazao je Rakić, te pohvalio "Energoivnest" za posao u Obrenovcu kazavši da je urađen prije roka.

Izvor Agencije