BANJALUKA – Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Savez sindikata RS insistiraće na dosljednoj primjeni Zakona o radu kroz nadzor nad neodgovornim poslodavcima putem Inspektorata i Poreske uprave i na podsticanju novog zapošljavanja u sektoru kožarske i tekstilne industrije, zaključeno je na sastanku resornog ministra Petra Đokića i predsjednice sindikata Ranke Mišić.

“U tom smislu bilo bi značajno da se iz Razvojnog programa RS obezbijede sredstva za novo zapošljavanje, posebno u radno intenzivnim oblastima tekstilne i kožarske industrije, ali da se to isključivo radi prema poslodavcima koji su do sada izvršavali obaveze”, rekao je Đokić novinarima.

Đokić je naglasio da još nije u potpunosti definisano da li će se i u kojem pravcu ići u izmjene Zakona o radu, ali da je usaglašeno da se mora dati puna podrška njegovoj dosljednoj primjeni.

“Saglasili smo se da prema neodgovornim poslodavcima reagujemo mjerama nadzora kroz Inspektorat i Poresku upravu RS, čime ćemo ih primorati da izvršavaju svoje obaveze prema platama radnika, doprinosima i porezima”, kaže Đokić.

Govoreći o novom Zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju, Đokić je rekao da je vrlo značajno da se njime obezbijedi održivost sistema i isplata penzija, te zaštita postojećih radnika.

“U ovom trenutku rješenja su široko postavljena, tako da sve što se pojavi u vezi sa izmjenama Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju nije konačno”, istakao je Đokić.

On je najavio da će do kraja marta biti koncipirana verzija zakona koja će u toku aprila biti uobličena u prednacrt i potom upućena Narodnoj skupštini, nakon čega će biti organizovane javne rasprave.

“Cilj nam je da zaštitimo radnike koji odlaze u penziju sa punim radnim stažom i maksimalnim godinama starosti. Istovremeno, kroz zakon ne možemo više podsticati olako penzionisanje kao mjeru socijalnog zbrinjavanja, gdje radnici odlaze u penziju sa 15 godina staža”, rekao je Đokić.

On je dodao da se novim zakonom ne mogu olako prihvatiti obaveze koje su manjkave sa aspekta RS, ističući da je u tom kontekstu značajna presuda Zavodu za penzijsko-invalidsko osiguranje Federacije BiH, kojom su ustanovljene obaveze prema penzionerima u RS koji su to pravo stekli u Federaciji, a koje se ne izvršavaju.

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da prioritet Vlade po pitanju podsticajnih sredstava treba da budu poslodavci koji ispunjavaju svoje obaveze, kojima se moraju stvoriti što bolji uslovi da nastave svoju proizvodnju i otvore nova radna mjesta.

Prema njenim riječima, Sindikat je od resornog Ministarstva zatražio da inicira sve relevantne faktore u RS kako bi se ustanovilo koliko tačno preduzeća ne isplaćuje plate, koliki je to iznos novca, i koliko preduzeća ne uplaćuje doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje.

“Tražili smo od Ministarstva da Inspektorat RS i Poreska uprava konačno počnu da rade svoj posao, jer ne možemo više tolerisati da imamo proteste radnika i da dolazimo pred zgradu Vlade zato što poslodavac nije isplatio 15 plata”, rekla je Mišićeva.

Ona je iznijela podatak da je u prva tri mjeseca ove godine u RS bez posla ostalo oko 4 000 radnika, dok se o broju radnika koji ne primaju platu sumiraju podaci kojima svaki granski sindikat posebno raspolaže.

“Analiza koju smo radili globalno pokazuje da između 30 i 40 odsto na uzorku od 1 701 anketiranog radnika članova sindikata ne dobija redovno platu, odnosno da im se ne uplaćuju doprinosi”, navela je Mišićeva.

Govoreći o donošenje novog Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, Mišićeva je rekla da radnici neće dozvoliti bilo kakvo povećanje godina za odlazak u penziju, što znači da 40 godina staža podrazumijeva punu penziju, odnosno da se u penziju odlazi sa 65 godina starosti.

“Svaka zamisao radne grupe za izradu zakona koja bude išla u drugom pravcu naići će na žestok otpor radnika”, upozorila je prva sindikalka RS.

Izvor Agencije