KOPAONIK – Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da Srbiji predstoji borba za privredni rast i najavio da će Vlada ove godine biti posvećena kapitalnim ulaganjima, ali da problem predstavlja nedostatak projekata, ideja i preduzetničkog duha.

„Kao najveća boljka nam je ne samo nedostatak novca, već ideja i preduzetničkog duha. Imamo talentovane ljude, ali sve se oslanjalo na državu“, rekao je Vučić, obraćajući se na Biznis forumu na Kopaoniku, gdje učestvuje više od 600 ljudi iz sfere ekonomije, biznisa, politike i medija.

On je rekao da ekonomska situacija u Srbiji nije toliko teška koliko se predviđalo, ističući da je prvi put u modernoj istoriji Srbije ostvaren suficit u budžetu.

„Moramo ove godine da rješavamo kapitalna i ulaganja u infrastrukturu da ne bi imali negativni rast. Zato mnogo polažemo u `Beograd na vodi` i druge projekte“, rekao je Vučić.

Ukoliko čak i uspije privatizacija državnih preduzeća „PKB“, Aerodrom i drugih, kaže Vučić, problem predstavlja to što država u ovom trentuku ne zna na šta te pare da potroši.

„Zato žurimo sa infrastrukturnim projektima da bismo mogli taj novac da potrošimo i generišemo razvoj. Ogroman problem Srbije je što nema projekata“, rekao je Vučić.

On je naveo da će privredni rast zavisiti od toga da li će država uspjeti da riješi pitanje Željezare Smederevo i hemijskih kombinata, koji će za prvu reviziju aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom u maju biti problem za Srbiju.

„Uvjeren sam da će Srbija to uspjeti pozitivno da riješi“, rekao je Vučić, obraćajući se na plenarnoj sjednici o temi „Strategijska pozicija Srbije i perspektive oporavka privrede“.

Što se tiče stranih investicija, Vučić kaže da očigledno ne postoji razumijevanje stranih investitora, ali da, ipak, prošla godina nije bila loša, dok je problem što nije bilo domaćih investicija.

„Ova godina će biti mnogo bolja što se tiče investicija“, rekao je Vučić i dodao da se Vlada Srbije odlučila za teži put i da nema lakih rješenja.

On je istakao da se Vlada Srbije nije opredijelila za taktiku, već za ozbiljnu strategiju, koja će donijeti razvoj i sređivanje stanja u javnim finansijama.

Vučić je rekao da u prethodna dva mjeseca ostvareni neočekivano dobri rezultati na smanjenju deficita.

Na Kopaoniku je otvoren trodnevni 22. biznis-forum, takozvani „srpski Davos“, koji je okupio predstavnike Vlade Srbije, domaće i strane privrednike i ekonomske eksperte.

Skup pod nazivom „Srbija 2015-30: nova vizija industrijalizacije privrede i modernizacije društva; kako nevidljive mogućnosti pretvoriti u vidljive efekte“ organizuju Savez ekonomista Srbije i Udruženje korporativnih direktora Srbije.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da povećanje PDV-a u Srbiji ne dolazi u obzir, a o mogućnosti uvođenja akciza na električnu energiju tek će se razmišljati.

„Povećanje poreza na dodatu vrijednost predviđeno je u dogovoru sa MMF-om kao krajnja mjera, ali ta mogućnost u ovakvim okolnostima ne postoji“, rekao je Vučić na konferenciji za novinare, održanoj u okviru Kopaonik biznis-foruma.

Navodeći da će vraćanje nekih penzija na raniji nivo biti moguće tek kad zemlja bude ozdravljena, Vučić je rekao da ne može da obeća da će rušiti sporazum sa MMF-om da bi zadovoljio nekoga u Srbiji.

On je naveo da je cilj Vlade da vrati neke penzije na raniji nivo, da bi došlo do veće potrošnje, prenijeli su beogradski mediji.

„Do povećanja penzija će doći tek kad budemo sigurni da smo javne finansije ozdravili, a takođe i javna preduzeća“, rekao je Vučić.

Komentarišući napise o eventualnom uvođenju akciza na električnu energiju, Vučić je rekao da će o cijeni struje vlada odlučiti, najvjerovatnije, od 15. do 20. marta.

„Pitanje Željezare trebalo bi da bude izvjesnije do 10. marta, pa bi nakon toga vlada mogla da se pozabavi pitanjem akcize na struju“, dodao je Vučić.

Vujović: Reforme će biti nastavljene

Ministar finansija Srbije Dušan Vujović ocijenio je danas da su pokrenute reforme rezultirale početnim uspjehom i poručio da će, bez obzira koliko nepopularne, biti nastavljene.

On je obraćajući se učesnicima Biznis foruma na Kopaoniku rekao da nakon dva mjeseca intenzivnih reformi Srbija nema deficit od projektovanih 26 milijardi, nego suficit od dvije milijarde i naglasio da će biti još bolje, prenose beogradski mediji.

„Na prvoj rupi na putu se pokazalo da rast zasnovan na donacijama nije održiv i kada smo udarili na prvi kamen krize, pali smo. Šta je glavni razlog našeg pada? Pad industrijske proizvodnje, pad neto izvoza i prerađivačka industrija koja je doživjela glavni udarac krize. Pošto smo dozvolili da nam kriza proizvede deficite, sada plaćamo danak“, rekao je Vujović.

On je istakao da je jedan od imperativa da se Srbiji vrati radni moral koji je imala prije „destruktivnih devedesetih“.

„Taj moral mora da se vrati. Nemojte da očekujete da država bude ta koja će da bude preduzetnik. Biće programa, ali oni moraju da budu vezani za proizvodnju. Država više neće biti izvor državne pomoći koja će da se dijeli lijevo i desno. Moja teza je da ekonomski rast Srbije mora‚ da bude u prostoru jugoistočne Evrope“, poručio je Vujović.

Tabaković: Godina osnaživanja finansijskog sektora

Za Srbiju će 2015. biti godina u kojoj će se rješavati problem visokog udjela nenaplativih, odnosno loših kredita, te osnažiti finansijski sektor i stabilnosti države, izjavila je guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Jorgovanka Tabaković.

Tabakovićeva je na Kopaonik biznis-forumu rekla da je bankarski sektor likvidan i potencijalni gubici u potpunosti pokriveni, ali da je udio nenaplativih kredita visok.

Ona je navela da će se bilansi banaka procjenjivati uz pomoć najboljih revizorskih kuća, kao što se radi u EU, a sve u interesu stabilnosti sistema u Srbiji, prenijeli su beogradski mediji.

„Znamo koje mjere bi trebalo da preduzmeno i nemamo prostora da im nalazimo mane“, rekla je Tabakovićeva i istakla da Srbija nema drugog izbora, osim da uspije.

Ona je navela da je NBS uspjela da održi cjenovnu i finansijsku stabilnost i inflaciju na niskom i stabilnom nivou, čime se nalazi među onim evropskim zemljama koje imaju nisku inflaciju. (Agencije)