BEOGRAD – Predsednik Saveta stranih investitora Srbije Frederik Koen pozdravio je najavljene mere štednje i oporavka, istakavši da su one dobrodošle za popravljanje poslovnog okruženja u Srbiji.

"Fiskalna konsolidacija, kojom će se kontrolisati budžetski deficit i rastući dug, ključna je za Srbiju", kazao je Koen za RTS i istakao da su najvažnije strukturne reforme i uspostavljanje istih pravila za sve.

On smatra da mere koje idu ka smanjenju potrošnje dobrodošle.

"Mi u Savetu stranih investitora delimo stav vlade da mere nisu dovoljne i konačne, već da su potrebne strukturne reforme za koje se i mi zalažemo. Ali fiskalna konsolidacija je neophodna", rekao je Koen.

Za nas, najvažnije su strukturne reforme, a na prvom mestu je uspostavljanje istih pravila za sve koji se bave biznisom, istakao je Koen.

Na drugom mestu, potrebna nam je dugotrajna reforma u sektorima obrazovanja, zdravstva i pravosuda, a na trećem mestu je potreba da primena zakona bude efikasnija, precizirao je Koen.

On je rekao i da se Savet stranih investitora ne zalaže za davanje subvencija stranim investitorima.

"Mi se zalažemo za popravljanje poslovnog okruženja, a ono će nastati strukturnim reformama koje su počele da se sprovode", zaključio je Koen.

Potpredsednik Saveta stranih investitora Srđan Lazović izjavio je da reformska Vlada Srbije i novi saziv Evropskog parlamenta, odnosno Evropske komisije mogu i moraju da urade sve što je u njihovoj moći da Srbija do kraja njihovog mandata bude, ako ne u članstvu, onda bar na vratima Unije.

Lazović je u izjavi za Tanjug, povodom Izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije, rekao da dobre ocene znače da Evropa nije zaboravila Srbiju, što je pre svega pozitivan impuls stranim investitorima.

„Brisel i Beograd nalaze se u trenutku kada se otvara novo poglavlje u odnosima Srbija-EU i obe strane mogu i moraju da urade sve što je u njihovoj moći, kako bi Srbija do kraja njihovog mandata bila, ako ne u članstvu, a onda bar na vratima EU", poručio je Lazović.

On je rekao da se, na osnovu posete predstavnika Saveta stranih investitora (FIC) Briselu, nameće zaključak da je Srbija na dobrom putu kada je reč o pridruživanju EU bez obzira što formalno i dalje nije otvorila poglavlja i što spoljnopolitički prioriteti Unije u ovom trenutku nisu na Balkanu, već na istočnoj granici EU.

"Oko 70 odsto članica FIC-a dolazi iz EU, i zato duboko verujemo da bi otvaranje formalnih pregovora bio dodatni zamajac i signal investitorima da je Srbija atraktivna destinacija za strana ulaganja", rekao je Lazović.

Dobar znak bi bio i aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom, dodaje on, jer bi to, kako kaže, govorilo u prilog rešenosti vlade da se ozbiljno pozabavi sređivanjem javnih finansija.

Sličan signal u tom kontekstu, prema njegovim rečima, mogao bi da dođe i iz pravca same Evropske unije, ako bi se otvorilo poglavlje 32 (finansijske i budžetske kontrole).

„Tokom posete Briselu imali smo priliku da razgovaramo i šta EU može da uradi na tu temu. Zajednički smo konstatovali da bi otvaranje poglavlja 32 bio dodatan pozitivan pomak, pored aranzmana sa MMF-om, po pitanju odlučnosti Vlade u sređivanju javnih finansija", navodi on.

Srbija je u teškoj ekonomskoj situaciji, kaže on, dodajući da je ta situacija rezultat višedecenijskog bacanja pod tepih ekonomskih problema koji nisu imali ozbiljan odgovor države, već su ponekad i neodgovorne političke odluke u prošlosti uticale na nagomilavanje tih problema danas.

On je podsetio da dodatno otežanje proizilazi iz činjenice što se nova vlada, praktično odmah po formiranju, u maju suočila sa katastrofalnim poplavama koje su usporile reformski proces.

„To su sve objektivne okolnosti stanja stvari, a sada niko nema čaroban štapić da to u roku od dva-tri meseca reši. Ono što nam daje dozu samopouzdanja kada je u pitanju nova vlada, jesu prvi reformski koraci, usvajanje zakona o radu, ili o stečaju… Ipak, potrebno je da reforme budu brže, jače, efikasnije", rekao je Lazović.

Rezultati po pitanju radnog zakonodavstva i stečaja su prvi pozitivni signali koje Nemanjina 11 šalje investitorima u smislu odlučnosti da pravi predvidivo i bolje privredno okruženje, navodi on.

Prema njegovim rečima, vlada bi trebalo da nastavi reformu javnog sektora , javnih preduzeća, završetak procesa restrukturiranja i privatizacije, reforme sistema zdravstva, obrazovanja, pravosuđa… Kako je rekao, potrebna je i odlučnija borba protiv sive ekonomije, koja ima udeo od oko 25 odsto BDP-a.

Kako bi poslovni ambijent bio stabilan, neophodna je, poručuje on i makroekonomska stabilnost, odnosno neophodno je da se na pravi način adresiraju i pitanja rastućeg javnog duga i budžetskog deficita.

On je podsetio da će FIC u novembru predstaviti vladi svoju „Belu knjigu" koja sadrži niz preporuka za poboljšanje poslovne klime, a ranije je, kako je rekao, neke od tih preporuka vlada i usvojila.

„Na kraju dana, važno je imati na umu da su najbolji ambasadori Srbije kao atraktivne investicione destinacije, upravo investitori koji ovde već posluju. Svaki novi investitor koji razmišlja da investira u Srbiju, dolazi i kod nas da se raspita kakav je zaista poslovni ambijent u zemlji", rekao je Lazović koji je i direktor za region u kompaniji British American Tobacco. (Agencije)