BANJALUKA – Šumski sortimenti, odnosno trupci i ogrevno drvo, čine čak skoro petinu ukupnog izvoza bh. drvne industrije, dok domaći drvoprerađivači istovremeno vape za ovim sirovinama.

Podaci Spoljnotrgovinske komore (STK) BiH pokazuju da je izvoz proizvoda šumarstva prošle godine činio 186.481.249 maraka, ili 18,5 odsto, što je nešto više nego 2013. godine, a u okviru toga najveće je bilo učešće ogrevnog drveta i trupaca.

Tako drvoprerađivači iz Potkozarja ističu da imaju velike probleme u nabavci sirovine, a neki od njih kažu da su prinuđeni da trupce uvoze čak i iz Hrvatske po višoj cijeni, jer ih ovdje ne mogu nabaviti.

Iz STK BiH su kazali da, i pored pozitivnih trendova u izvozu drvne industrije BiH, i dalje zabrinjavajuće veliko učešće imaju proizvodi šumarstva i rezane građe. Iz tog razloga su članice Asocijacije drvne industrije i šumarstva STK BiH zaključile da od nadležnih ministarstva treba tražiti donošenje mjera koje će destimulisati izvoz sirovine, stvoriti uslove za prioritetno snabdijevanje domaćih kapaciteta višeg stepena obrade sirovinom, kao i subvencionisati kompanije koje se bave izvozom proizvoda finalne prerade drveta.

Selma Bašagić, sekretar Asocijacije drvne industrije i šumarstva STK BiH, rekla je da od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH traže da donese mjeru koja će destimulisati izvoz sirovine, dodavši da postoje prijedlozi da se uvede izvozna taksa.

Međutim, kada je u pitanju RS, iz Javnog preduzeća "Šume RS" rekli su da su prerađivački kapaciteti drvoprerađivača iz RS mnogo veći nego što je sječivi etat ovog preduzeća za trupce lišćara, prije svega bukve i hrasta.

"JP nema mogućnost da proizvede veće količine sortimenata od onih koje proizvodi, kako je i predviđeno Zakonom o šumama i šumsko-privrednom osnovom", rekli su iz "Šuma RS". Dodali su da prioritet u snabdijevanju imaju kupci s većim stepenom finalizacije, prema listi koju sačinjava Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS, s kojima je ugovoreno oko 80 odsto raspoloživog etata na nivou preduzeća.

Prema njihovim riječima, u ovoj godini je povećan broj drvoprerađivača s finalnim i polufinalnim stepenom prerade u RS, te je mnogo veća potražnja za trupcima bukve i hrasta, nego što je proizvodnja ovog preduzeća. Oni su naveli da bi prije stavljanja u pogon proizvodnih kapaciteta za preradu bilo poželjno ispitati tržište u pogledu nabavke sirovine, a ne samo tržište za plasman proizvoda. Iz JP "Šume RS" su izrazili očekivanje da će u narednom periodu sustići plan proizvodnje, te da će time ispoštovati predviđenu dinamiku isporuke šumskih drvnih sortimenata.

A da drvoprerađivači imaju problema, posvjedočio nam je i Nikola Vukelić, vlasnik Drvne industrije "Vukelić", koji je rekao da se zbog nedostatka sirovine snalaze na razne načine. Kako je naveo, DI "Vukelić" praktično nije radila prva dva mjeseca ove godine, jer nisu imali sirovine za preradu, te je dodao da su od polovine marta ove godine počeli redovno da je dobijaju. (Nezavisne novine)