BANJALUKA – U RS je tokom ove godine u oblasti metalske industrije više od 3.000 radnika ostalo bez posla, a pokrenuto je i sedam stečajnih postupaka, izjavio je danas u Banjaluci predsjednik Granskog sindikata metalske industrije i rudarstva Srpske Tane Peulić.

Peulić je ocijenio da je u grani metalske industrije stanje teško, te da je za oko 20 preduzeća blokiran žiro račun, a da postoje i ona u kojima postoji problem rada sindikalnih organizacija, posebno u preduzeću UNIS Derventa, u kojem je 25 radnika, članova sindikata, dobilo otkaz.

“Prijeti opasnost da mnogo radnika ostane bez posla, da industrija izumre, a bez nje u Srpskoj i Srpska može doći u težak položaj. Zato je neophodno zaustaviti pad proizvodnje i omogućiti da preduzeća rade”, rekao je Peulić nakon sjednice Republičkog odbora Sindikata metalske industrije i rudarstva.

Predsjednik Sindikalne organizacije “Energoinvest – Rasklopna oprema” Istočno Sarajevo Rade Vasković rekao je da je ovo preduzeće pred zatvaranjem, a da se sa problemima suočavaju od 2006. godine, kada je privatizovano, zbog neispunjavanja obaveza iz ugovora od većinskog vlasnika.

Podsjetivši da ovo preduzeće proizvodi stratešku opremu, srednjeg i visokog napona visoke tehnologije, koja je potrebna za Srpsku, BiH i zemlje u regionu, Vasković je naglasio da trenutno “Energoinvest – Rasklopna oprema” ima 3,5 miliona KM ugovorenog posla, ali da nemaju obrtnih sredstava da kupe materijal.

“Ukazivali smo na probleme i 2009. godine, ali nismo naišli na razumijevanje, niti je neko preduzeo neke aktivnosti. Tražili smo sredstva za obrtna sredstva i repromaterijal, ali nismo dobili”, rekao je Vasković i dodao da je u ovom preduzeću zaposleno 275 radnika.

On je apelovao na nadležne institucije da se preispita privatizacija preduzeća.

Na sjednici Granskog sindikata doneseno je nekoliko zaključaka u vezi sa aktivnostima u narednom periodu – utvrđivanje cijene rada za 2012. godinu u skladu sa Granskim kolektivnim ugovorom, pokretanje inicijative za primjenu Zakona o zaštiti na radu, obezbjeđivanje jedinstva i povjerenja sindikalnog članstva, te redovno obavještavanje Granskog sindikata o svim aktivnostima koje se vode u sindikalnim organizacijama.

Metalska industrija i rudarstvo obuhvataju sedam djelatnosti – metalopreradu, rudnike, kamenolome, hemiju, nemetale, plastiku i gume, a u Srpskoj je zaposleno ukupno oko 18 300 radnika u ovim djelatnostima. 

Sekretar Udruženja metalurgije i prerade metala u Privrednoj komori RS Pero Ćorić kaže da je 2011. godina za privređivanje u svim sektorima bila teška, te da je situaciju dodatno otežalo povećanje stopa poreza i doprinosa.

 – Preduzeća su ove godine morala da izdvoje dodatnu bruto platu koja je nastala na osnovu povećanja poreza i doprinosa. Osim toga, i ekonomska kriza je značajno uticala na smanjenje proizvodnje u pojedinim granama – rekao je Ćorić.

 On je naglasio da u Srpskoj u metalskoj industriji nema puno preduzeća koja su u privatnom vlasništvu i koja su uspjela da sa svojim proizvodima izađu na evropsko tržište i da se bore za poziciju.

Kada je u pitanju iduća godina, kaže da je teško ocijeniti kakva situacija čeka firme iz metalskog sektora.

– Preduzeća koja djeluju u oblasti mašinske industrije, koja rade savremenim mašinama i koja su uspjela da nađu svoje mjesto na evropskom tržištu i u idućoj godini sigurno će biti uspješna, dok najteža situacija čeka ona preduzeća koja rade na socijalnim osnovama i koja su se borila u ovoj godini za svoj opstanak – rekao je Ćorić. 

On je ocijenio da se u velikom broju firmi metalskog sektora u RS mora izvršiti totalno restrukturisanje proizvodnih programa, broja i strukture zaposlenih.

– Problem je i u tome što je veliki broj kvalitetnog kadra koji je mogao uspješno da rukovodi ovim preduzećima prešao da radi u sektor javne uprave, tako da firme i kada dobiju poslove, postavlja se pitanje kako i koliko kvalitetno mogu da ga urade – rekao je Ćorić.

Izvor Agencije