BANJALUKA – Privrednicima u BiH koji se bave spoljnotrgovinskom razmjenom uskoro bi mogao biti olakšan posao, jer Uprava za indirektno oporezivanje BiH priprema uvođenje lokalnog ili kućnog carinjenje pri uvozu robe. S obzirom da se ovaj metod koristi prilikom izvoza robe, u UIO ističu da će na ovaj način uveliko biti olakašan i ubrzan protok robe na graničinim prelazima.

Portparol UIO, Ratko Kovačević, rekao je da su osnovni ciljevi uvođenja carinskih olašica da se što više pojednostavi izvođenje potrebnih procedura, smanje troškovi carine, ubrza protok robe, te unaprijedi saradnja s privredom.

– Pojednostavljenje carinskih procedura znači uštedu vremena i troškova poreskim obveznicima, a ujedno će se u potpunosti uskladiti carinski propisi u BiH sa zakonodavstvom Evropske unije – rekao je Kovačević.

Kovačević je podsjetio da je dosad UIO izdala 16 odobrenja za lokalno carinjenje pri izvozu robe, što znači da te firme kompletan carinski postupak obavljaju u krugu preduzeća i kamioni direktno idu na granične prelaze. Sada je u pripremi kućno carinjenje i pri uvozu.

– Trenutno 52 firme koriste status ovlaštenog izvoznika iz BiH. To konkretno znači da preduzeća koja imaju status ovlaštenog izvoznika na računima mogu potvrditi da je riječ o robi s porijeklom iz BiH, bez ograničenja vrijednosti. Preduzeća koje nemaju status ovlaštenog izvoznika moraju podnositi zahtjeve za izdavanje obrasca EUR 1, koji je dokaz o porijeklu robe – pojasnio je Kovačević.

Privrednici koji se bave uvozom i izvozom kažu da je svaki korak koji vodi ka pojednostavljenju inače složenih procedura prilikom carinjenja robe na graničnim prelazima dobro došao.

U Fabrici obuće "Sanino" iz Dervente, koja ove godine planira da ostvari oko devet miliona KM ukupnog prihoda po osnovu izvoza, kažu da imaju poteškoća prilikom uvoza repromaterijala, pošto rade rade isključivo lon poslove za inostrane partnere. Direktor preduzeća, Radovan Pazurević, ističe da dugo čekanje na odobrenje za uvoz uspori proces proizvodnje.

– Dešava se da nam nešto nedostaje u toku proizvodnje i da čekamo i po mjesec dana da ta roba dođe do nas, upravo zbog tih složenih procedura prilikom uvoza, pa se nadamo da će se to sad poboljšati – rekao je Pazurević. On je dodao da jedan od problema s kojim se susreću i to što koža, đonovi i drugi repromaterijal koji uvoze za potrebe proizvodnje nemaju porijeklo robe iz EU i moraju biti ocarinjeni.

– Za to izdvajamo mjesečno oko 40.000 KM. Mi to kasnije naplatimo od naših partnera, ali desi se da nekad nemamo tih sredstava, pa se moramo zaduživati kod banaka, zbog čega bi trebalo da budemo oslobođeni tog nameta – kazao je Pazurević.

Direktor preduzeća za proizvodnju papira "SHP Celex" iz Banje Luke, Predrag Zgonjanin, kaže da će im uvođenje kućnog carinjenja prilikom izvoza u velikoj mjeri olakšati poslovanje. Očekuje da će korištenje istog metoda prilikom uvoza biti od velikog značaja.

– Mnogo nam znači što u krugu preduzeća možemo obaviti carinjenje. Pošaljemo potrebne papire UIO elektronskim putem, oni nam daju zeleno svjetlo i kamion kreće direktno na granicu bez odugovlačenja na carinskim terminalima. Nadamo se da će tako biti i prilikom uvoza – istakao je Zgonjanin. Dodao je da je ovo preduzeće u prvih devet mjeseci izvezlo oko 23.000 tona robe, vrijendosti oko 55 miliona KM.

Ekonomista Miloš Todorović kaže da je neophodno raditi na ubrzanju protoka robe na graničnim prelazima, jer se na taj način omogućava domaćim privrednicima da ispoštuju ugovorene rokove.

– U protivnom, naši privrednici koji kasne sa isporukom, bilo da su proizvođači ili rade za nekog, često plaćaju penale stranim partnerima ili moraju smanjiti cijenu svojih proizvoda ili usluga. U tom smislu neophodno je da se carinske procedure što više pojednostave – rekao je Todorović.

Izvor Agencije