BANJALUKA – Pozitivne promjene u privredi BiH uočljive su samo u pojedinim makroekonomskim pokazateljima i privrednim sektorima, dok je privreda u cjelini još uvijek daleko od stvarnog oporavka, navodi se u biltenu Odjeljenja za makroekonomsku analizu Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

Dodaje se da je okončanje recesije u većini zemalja u koje BiH izvozi svoje proizvode i usluge pokrenulo i neka pozitivna kretanja u domaćoj privredi krajem 2009. godine, a takav trend nastavljen je u 2010. i očekuje se i u ovoj godini.

– Pozitivni pomak ostvaren je u spoljnotrgovinskoj razmjeni, gdje je nastavljen trend značajnog povećanja izvoza, neznatnog povećanja uvoza i posljedičnog smanjenja deficita, te povećanja nivoa pokrivenosti uvoza izvozom. Ovakvi rezultati u vrijednosnom izrazu posljedica su i globalnog rasta cijena vodećih izvoznih proizvoda iz BiH, ali izvoz je ipak značajno povećan i količinski, a došlo je i do poboljšanja njegove strukture i prodora na neka ranije zanemarena tržišta – navodi se u ovom biltenu.

Sličnih poboljšanja uslova poslovanja na domaćem tržištu nema, te veliki dio domaće privrede još uvijek ne osjeća ni naznake oporavka od recesije, zbog čega su stope rasta cjelokupne industrijske proizvodnje ostale simbolične, a broj nezaposlenih se čak i povećao.

– Iako bi to bilo logično očekivati, povećanje obima industrijske proizvodnje i izvoza nisu rezultovali i povećanjem zaposlenosti, već se poslije višemjesečne stagnacije broj nezaposlenih u posljednje vrijeme dodatno povećava i približava cifri od 530.000 – ističe se u biltenu.

Globalnom recesijom najviše je bio pogođen najjači izvozni sektor – metalska industrija zbog globalnog smanjenja potražnje i cijena ruda, metala i čelika i autodijelova.

Veliki problemi u građevinarstvu nisu riješeni, jer kreditna kriza je skoro zaustavila finansiranje izgradnje početkom recesije, ali njene posljedice traju i danas u vidu otežanih uslova kreditiranja, drastičnog smanjenja tražnje i smanjenja cijena nekretnina, a posljedično i tražnje za građevinskim uslugama i materijalima.

Rafinerija Brod

– Konstantnim povećavanjem proizvodnje i izvoza Rafinerije nafte Brod i Rafinerije ulja Modriča, te daljim povećanjem udjela domaćih derivata na tržištu i razmjernim smanjenjem uvoza, ovaj, ranije isključivo uvoznički segment energetskog sektora, sve više se pretvara u jedan od vodećih industrijskih kapaciteta u BiH – navodi se u biltenu UIO BiH.

Izvor Agencije