BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske usvojila je večeras Odluku o privremenom finansiranju RS za period od 1. januara do 31. marta 2012. godine u iznosu od 355.956.048 KM.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da se sredstva za privremeno finansiranje utvrđuju srazmjerno sredstvima korišćenim u istom periodu iz budžeta Republike Srpske za 2011. godinu u navedenom iznosu, a uz primjenu Zakona o izvršenju budžeta Srpske za 2011. godinu.

“Raspored prihoda po budžetskim korisnicima i vrstama rashoda biće izvršen na nivou potrošnje za prvi kvartal 2011. godine, a budžetski korisnici ne mogu počinjati kapitalna ulaganja i nove aktivnosti dok ne stupi na snagu Odluka o usvajanju budžeta Republike Srpske za 2012. godinu”, istakao je Tegeltija.

On je podsjetio da je članom 34 Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske propisano da ukoliko Narodna skupština ne donese budžet prije početka fiskalne godine, onda donosi odluku o privremenom finansiranju najduže za period od 1. januara do 30. juna tekuće godine.

Tegeltija je naveo da je Vlada Republike Srpske postupajući u skladu sa procedurom donošenja budžeta prema budžetskom kalendaru usvojila Prijedlog budžeta Republike Srpske za 2012. godinu i uputila ga u skupštinsku proceduru.

“S obzirom na to da postoji vjerovatnoća da neće biti moguće usvojiti budžet do zadatog roka, odlučeno je da se u skupštinsku proceduru uputi odluka o privremenom finansiranju Republike Srpske za period od 1. januara do 31.marta 2012. godine”, zaključio je Tegeltija.

Da će odluka o privremenom finansiranju biti kratkog daha vidi se iz toga što je Narodna skupština RS usvojila danas budžet za 2012. godinu u iznosu od 1,825 milijardi KM, koliko je bilo predviđeno i nacrtom, od čega se 1,439 milijardi KM odnosi na domaću, a 385,9 miliona KM na ostalu budžetsku potrošnju.

Budžet je podržalo 49 poslanika, 19 je bilo protiv, dok su tri poslanika bila uzdržana.

Ukupan budžetski okvir za 2012. čine budžetski prihodi od 1,595 milijardi KM, primici od izdavanja hartija od vrijednosti od 100 miliona KM, primici od refundacije otplaćenih zajmova od krajnjih korisnika od 69,2 miliona KM i primici od dugoročnih zajmova od 60 miliona KM.

Na rashodovnoj strani, unutar zadatog budžetskog okvira od 1,825 milijardi KM, izvršene su izmjene preraspodjelom sredstava u okviru i između budžetskih korisnika.

Poreski prihodi u 2012. godini planirani su u iznosu od 1,451 milijardi KM, što predstavlja povećanje od 82,6 miliona KM, odnosno šest odsto u odnosu na ovogodišnji rebalans.

Prihod po osnovu poreza na dobit u 2012. godini iznosi 121,5 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 11,3 miliona KM, odnosno 8,5 odsto u odnosu na iznos planiran ovogodišnjim rebalansom.

Projektovani prihodi po osnovu poreza na dohodak u 2012. godini iznose 199,6 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 12,5 miliona KM, odnosno 6,7 odsto u odnosu na procijenjeni iznos u ovoj godini.

Po osnovu projektovanih prihoda od indirektnih poreza očekuje se da će biti doznačen iznos od 1,116 milijardi KM, što predstavlja uvećanje od 7,9 odsto u odnosu na ovu godinu.

U 2012. godini očekuje se 144,7 miliona KM neporeskih prihoda, što predstavlja uvećanje od 11,3 miliona KM, odnosno 8,5 odsto u odnosu na iznos procijenjen u ovoj godini.

Rashodi za lična primanja u 2012. godini iznose 699,7 miliona KM, što predstavlja uvećanje od tri miliona KM, odnosno 0,4 odsto u odnosu na sredstva koja su planirana rebalansom budžeta Republike Srpske za ovu godinu.

Sredstva planirana za rashode po osnovu korišćenja roba i usluga u 2012. godini iznose 95,8 miliona KM, dok sredstva za subvencije iznose 115,5 miliona KM.

Subvencije za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela iznose 60 miliona KM, subvencije “Željeznicama Republike Srpske” 25 miliona KM, podsticaj izvoza 20 miliona KM, subvencije nefinansijskim subjektima u oblasti šumarstva pet miliona KM, subvencije za kamatne stope za stambene kredite mladih i mladih bračnih parova 900.000 KM.

Budžetom Republike Srpske za 2012. godinu predviđene su i tekuće doznake za realizaciju akcionog plana za zapošljavanje i samozapošljavanje nezaposlenih boraca i djece poginulih boraca, za šta su obezbijeđena dva miliona KM, dodatna izdvajanja za borački dodatak, te doznake za zapošljavanje i samozapošljavanje nezaposlenih boraca i djece poginulih boraca.

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Zakon o izvršenju budžeta za 2012. godinu, kojim je propisan način izvršenja budžeta od 1,825 milijardi KM.

Ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija rekao je ranije da ukupna budžetska potrošnja mora biti uravnotežena sa ukupnim budžetskim sredstvima, i dodao da su zakonskim rješenjima definisani prihodi i rashodi, kao i način izvršenja budžeta za narednu godinu

Narodna skupština usvojila je i Ekonomsku politiku Republike Srpske za 2012. godinu, čiji su ciljevi pozitivan privredni rast, smanjenje nezaposlenosti, jačanje aktivnosti države na planu podrške privredi i pokretanje značajnih investicionih projekata.

“Ciljevi Ekonomske politike za narednu godinu su i očuvanje socijalne stabilnosti, uz dodatnu socijalnu pravednost, zadržavanje i jačanje fiskalne stabilnosti, reforma javne uprave, borba protiv korupcije i kriminala i evropske integracije”, rekao je ranije poslanicima predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić.

Džombić je rekao da se procjenjuje da će trend rasta biti nastavljen u 2012. godini, što će Republiku Srpsku odrediti kao subjekat koji nastoji da, prije svega, zadrži i ojača fiskalnu i makroekonomsku stabilnost, ali i ekonomsku poziciju u regionu.

Premijer je istakao i opredijeljenost Vlade RS za ulaganje u javne investicije, prvenstveno u putnu infrastrukturu, te energetski sektor i poljoprivredu, u čemu RS ima značajne prirodne resurse i komparativne prednosti.

“Potencijali RS za ulaganje samo u energetski sektor procjenjuju se na oko pet milijardi evra. U toku 2011. godine već su počete aktivnosti na realizaciji projekata u energetskom sektoru i putnoj infrastrukturi, čija će realizacija u punom kapacitetu biti pokrenuta u 2012. godini, sa periodom završetka od tri do šest godina”, istakao je Džombić.

On je naglasio da će realizacija ovih projekata i korišćenje komparativnih prednosti Republike Srpske uticati na stabilizaciju i pozitivne trendove, prvenstveno na tržištu rada i u građevinskom sektoru, što će stvoriti uslove za veće stope privrednog rasta, od onih koje predviđaju međunarodne finansijske institucije.

Džombić je rekao da je Vlada RS, nakon održanih javnih rasprava o Nacrtu Ekonomske politike za 2012. godinu prihvatila i ugradila u Prijedlog Ekonomske politike sve konstruktivne prijedloge.

Narodna skupština usvojila je večeras po hitnom postupku Zakon o doprinosima, kojim je predviđeno povećanje stope doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje sa 18 na 18,5 odsto uz istovremeno smanjenje stope za zdravstveno osiguranje sa 12,5 na 12 odsto.

Zakon je podržalo 46 poslanika, protiv je bilo 13, a uzdržano pet.

“Ukupno opterećenje uplatioca doprinosa se ne mijenja, jer je zbirna stopa ostala kao i u važećem zakonu, odnosno 33 odsto što znači da ne dolazi do povećanja opterećenja privrednih subjekata”, rekao je ministar finansija Zoran Tegeltija.

Tegeltija je naglasio da prihod po osnovu doprinosa predstavlja prihod vanbudžetskih fondova u Srpskoj.

Prema njegovim riječima, izmijenjena je i osnovica za obračun plaćanja doprinosa za lica koja se bave poljoprivrednom djelatnošću za koja su registrovana.

“Predviđeno je da se kao osnovica za obračun i uplatu doprinosa uzima 40 odsto prosječne bruto plate u Republici Srpskoj za prethodnu godinu. Novina je da se za ovu kategoriju poreskih obveznika uvodi obaveza plaćanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje, a posljedica je Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju”, dodao je Tegeltija.

On je napomenuo da su lica, koja su izabrana ili imenovana na javnu dužnost, obveznici doprinosa samo ukoliko nisu obavezno osigurana po nekom drugom osnovu.

“Prijedlogom zakona o doprinosima propisano je da su obveznici doprinosa lica kojima je radni odnos prestao u postupku stečaja i likvidacije. Kao novi vid obveznika doprinosa predviđena su i lica koja prihod ostvaruju po osnovu ugovora o djelu, ali samo ukoliko nisu obavezno osigurana po drugom osnovu”, rekao je Tegeltija.

Parlament Srpske usvojio je odluku kojim obavezuje Vladu da pripremi tekst Prijedloga zakona o doprinosima sa ugrađenim amandmanima i da ga uputi u ponovno razmatranje i usvajanje na narednom skupštinskom zasjedanju.

Predsjednik Narodne skupštine Igor Radojičić rekao je da je nakon usvajanja navedene odluke zbog velikog broja predloženih amandmana Zakon poslat u treće čitanje.

Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj smatra da je Prijedlog zakona o doprinosima dobar, ali da ima prostora za njegovo unapređenje.

“Izborili smo se za zakonska rješenja koja su realna u sadašnjoj situaciji. Vrijeme će pokazati da smo bili u pravu, ali i da još nešto treba mijenjati u zakonu”, rekao je Rakulj novinarima, ističući da je formiran Savjet za primjenu reformisanog sistema penzijskog osiguranja koji će analizirati rad Vlade u ovoj oblasti.

Prema njegovim riječima, predviđenim zakonskim promjenama penzioni sistem Republike Srpske će bolje funkcionisati.

“Ovim promjenama izbačena je odredba zakona prema kojoj visina penzije zavisi od prikupljenih sredstava u budžetu, a Vlada je zadužena da garantuje isplatu penzija i njihovu visinu. Penzionerima je Ustavom zagarantovana zdravstvena zaštita i tu neće biti nikakvih problema”, dodao je Rakulj.

On je istakao da su i poljoprivrednici u Srpskoj tražili da budu osigurani i da je to jedan od razloga za donošenje novih zakonskih rješenja.

Rakulj je rekao da je donošenje Zakona o doprinosima iniciralo Udruženje penzionera jer je prošle godine uočena greška koja se odnosi na prelazak preračuna sa neto na bruto stope doprinosa, gdje je oštećen Fond PIO.

“Dvije godine je zbog te greške i Fond PIO godišnje gubio po 20 miliona KM. Sa Vladom je prošle godine dogovoreno da izdvajanja za zdravstvenu zaštitu neće biti veća od jedan odsto”, podsjetio je Rakulj.

Narodna skupština Republike Srpske nastaviće rad nakon zimske pauze.

Izvor Agencije