BANJALUKA – Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH usvojio je danas privremene koeficijente za raspodjelu sredstava sa jedinstvenog računa za perodi juli-septembar, i to za FBiH 64,50 odsto, Republiku Srpsku 31,95 i Brčko distrikt 3,55 odsto.

Predsjednik Upravnog odbora UIO BiH Nikola Špirić rekao je da je razmatran i izvještaj tehničke misije Međunarodnog monetarnog fonda, u kojem ima dosta sugestija u smislu pojačane naplate prihoda, koordinacije i saradnje poreskih uprava, a insistira se i na javnosti i transparentnosti.

On je dodao da je direktor Uprave zadužen da sa najužim rukovodstvom prođe kroz izvještaj i da svoje viđenje kako i kada će biti realizovane preporuke iz ovog i prethodnog izvještaja, te da preduzmu odgovarajuće mjere za realizaciju preporuka koje su u skladu sa Ustavom i zakonom.

Špirić je rekao novinarima, nakon sjednice Upravnog odbora UIO, da su enitetski ministri finansija i Ministarstvo finansija BiH zaduženi da daju svoje mišljenje, jer postoje sugestije MMF-a za koje Upravni odbor smatra da izlaze izvan ustavnog okvira.

"Traži se da se naglasi uloga Fiskalnog savjeta, te Ministarstva finansija BiH u vezi sa odsjekom za reviziju. Razgovaramo o tome sasvim otvoreno i vidjećemo na koji način ćemo udovoljiti toj obavezi", naveo je Špirić.

Prema njegovim riječima, za prvih šest mjeseci ove godine ukupno je naplaćeno bruto prihoda u iznosu oko 2,8 milijarde KM, što je za oko 74 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine.

"Povrati su iznosili 546.200.000 KM i veći su za oko 61.200.000 KM u odnosu na isti period prošle godine, tako da imamo neto rast prihod za prvih pet mjeseci od 12,6 miliona KM", naveo je Špirić.

On je naglasio da se procjenjuje da neće biti drastičnog pada prihoda u narednom periodu, a UIO je zadužena da za 15 dana dostavi izvještaj o naplaćenim prihodima za prvih šest mjeseci ove godine sa posebnim osvrtom na tendenciju pada prihoda i rasta povrata posljednjih mjeseci.

Ističući da je Upravni odbor raspravljao i o policijskoj akciji "Pandora", u kojoj su uhapšeni bivši službenici Uprave, Špirić je istakao da je Uprava institucija koja je veoma bitna za sve nivoe vlasti u BiH i u kojoj je zaposleno više od 2.400 ljudi.

"Uprava aktivno sarađuje sa Agencijom za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ i sa Tužilaštvom na razmjeni podataka. Uvažavajući princip nevinosti dok se ne dokaže ko je kriv, Upravni odbor pruža punu podršku radu Upravi, ali i zahtijeva najstrožije sankcionisanje pojedinaca koji su radili suprotno zakonima", rekao je Špirić.

On je napomenuo da je direktor Uprave zadužen da u najkraćem roku dostavi izvještaj o eventualnoj odgovornosti drugih organizacionih jedinica, posebno interne revizije i sektora za provođenje propisa u okviru kojeg su odjeljenja za obavještavanje, suzbijanje krijumčarenja, prekršaje, te odjeljenje za istrage.

Špirić nije mogao da odgovori na pitanje da li će neko u Upravi podnijeti ostavku zbog ove akcije, ali smatra da "Pandora" nije jednokratna akcija i da treba sačekati da institucije završe svoj posao.

Upravni odbor UIO BiH donio je odluku o visini kompenzatorne kamate za drugih šest mjeseci ove godine, koja iznosi 12 odsto.

Komentarišući mišljenje s rezervom koju je Upravi dala Kancelarija za reviziju institucija BiH, posebno u dijelu zapošljavanja, Špirić je naveo da Uprava radila bez pravilnika o sistematizaciji, koji je donesen tek prošle godine.

"Uprava mora da provede postupak da svi ljudi kroz konkurs dođu na svoja radna mjesta, to je ogroman posao", zaključio je Špirić. (Agencije)