PARIZ – REN21 odnosno Mreža mjera za obnovljivu energiju u 21. stoljeću (Renewable Energy Policy Network for the 21st Century) objavila je izvješće o stanju obnovljive energije u svijetu 2014. u kojem navode nekoliko ključnih trendova u sektoru obnovljivih izvora energije (OIE), izgledne mjere i promjene na tržištima tehnologija.

U izvješću se ističe činjenica da više od petine električne energije u svijetu dolazi iz obnovljivih izvora, a više od polovine novih energetskih kapaciteta u svijetu 2013. bili su OIE. Njihov je kapacitet za proizvodnju električne energije u 2013. porastao za osam posto te sada proizvode ukupno 22 posto električne energije u svijetu. Ukupni globalni kapacitet iznosio je 1560 GW.

Krajem 2013. Kina, SAD, Brazil, Kanada i Njemačka bile su zemlje s najviše instaliranih kapaciteta obnovljivih izvora energije. U Europskoj uniji OIE već šestu godinu zaredom čine većinu novih kapaciteta za proizvodnju električne energije s udjelom od 72 posto. Najmanje 144 zemlje u 2013. godini imale su energetske ciljeve povezane s obnovljivim izvorima, a 138 zemalja ima mjere koje podupiru OIE, u usporedbi sa 138 odnosno 127 u 2012.

U izvješću se također ističu trendovi, posebno u Europi, uvođenja mjera za integraciju mreža s obnovljivim izvorima energije. Uz to, sve više gradova, regija i država razvija mjere za prelazak na stopostotno iskorištavanje obnovljivih izvora, među njima Džibuti, Škotska i Tuvalu koji do 2020. namjeravaju upotrebljavati električnu energiju dobivenu isključivo iz obnovljivih izvora, kako već živi oko 20 milijuna Nijemaca.

Tehnološki profil

U posljednjih pet godina hidroenergetski kapaciteti rasli su za gotovo četiri posto godišnje, na otprilike 1000 GW. Hidroenergetski i solarni fotonaponski paneli 2013. činili su po trećinu novih kapaciteta obnovljivih izvora energije. Najbrže je rastao solarni FN sektor s rastom globalnih kapaciteta u 21013. od 39 posto i rastom od gotovo 55 posto u proteklih pet godina.

Hidroenergija i morska energija

Globalno je u 2013. hidroenergijom proizvedeno, procjenjuje se, 3750 TWh energije. Najviše kapaciteta instalirano je u Kini, 29 GW, a slijede Turska, Brazil, Vijetnam, Indija i Rusija.

Kapacitet energije oceana, uglavnom metodom plime i oseke, krajem 2013. iznosio je oko 530 MW i razvijeno je nekoliko pilot-instalacija. Ključni trend je strategija velikih korporacija da razmatraju mogućnosti suradnje i akvizicije.

Solarni fotonaponski sektor

Taj je sektor imao rekordnu godinu s instalacijom više pogona od bilom kojeg obnovljivog izvora energije, osim možda hidroenergetskih. Iako su se ulaganja u FN sustave smanjila, broj instalacija se povećao. Najviše ih je instalirano u Kini, zatim u Japanu i SAD-u. Tijekom prošle godine cijene modula stabilizirale su se, proizvodne cijene se smanjile, a učinkovitost rasla. Zbog nižih cijena otvaraju se nova tržišta u Africi, na Bliskom Istoku, u Aziji i Južnoj Americi, a zanimanje raste kod korporacija i lokalnih zajednica.

Fokusiranje Sunčeve energije (CSP)

Globalno je kapacitet koncentrirane Sunčeve energije (CSP) porastao za gotovo 0,9 GW (36 posto), na 3,4 GW. SAD i Španjolska i dalje su vodeće na tržištu, ali širi se i na zemlje u razvoju. Kapacitet se gotovio utrostručio u zemljama poput Ujedinjenih Arapskih Emirata, Indije i Kine. Sve se više pozornosti posvećuje i pohranjivanju termalne energije.

Vjetar

Kapacitet energije vjetra povećan je 2013. za 35 GW, na oko 318 GW, ali tržište se smanjilo za oko 10 GW zbog smanjenja instalacija u SAD-u.

Europska unija ostala je tržište s najvećim kumulativnim kapacitetom, ali Azija bi mogla preuzeti vodstvo. Pojavila su se i nova tržišta, posebno u Južnoj Americi. Offshore-vjetroturbine imale su rekordnu godinu, s novih 1,6 GW kapaciteta, većina u Europskoj uniji.

Biomasa

Proizvodni kapaciteti biomase  rasli su za 5 GW, na 88 GW, a proizvelo se više do 400 TWh energije u 2013. Tekuća biogoriva pokrila su oko 2,3 posto globalne potražnje za gorivom, sa 7,7 milijardi litara više, odnosno ukupno je proizvedeno 116,6 milijardi litara. Proizvodnja etanola porasla je za šest posto, biodizela 11 posto, a vodikom tretiranoga biljnog ulja (HVO) za 16 posto.

Trendovi u sektoru biomase 2013. uključivali su povećanu uporabu obnovljivih izvora energije u kombiniranim toplinskim i električnim elektranama te sustavima grijanja i hlađenja. Porasla je i međunarodna trgovina biogorivima, uključujući pelete, a novi se proizvodni kapaciteti planiraju u Europi i Sjevernoj Americi.

Geotermalni sektor

Oko 530 MW novih geotermalnih proizvodnih kapaciteta  izgrađeno je 2013., čime se ukupni globalni kapacitet povećao na 12 GW s godišnjim rastom od četiri posto. Vlade i industrijski sektor nastavili su s tehničkim inovacijama kako bi se povećala učinkovitost za proizvodnju toplinske i električne energije.

Solarno termalno grijanje i hlađenje

Kapacitet je u 2013. dosegnuo 330 GWth, najzastupljenije je u Kini. Potražnja na ključnim europskim tržištima nastavlja padati, ali raste u Brazilu. Industrija očekuje najveći rast tržišta u Indiji i Grčkoj.

Trenutačne perspektive obnovljivih izvora energije

Kako tržišta i industrija obnovljivih izvora energije rastu, susreću se s novim izazovima i velikim mogućnostima. U mnogim europskim zemljama i SAD-u suočeni su s padom potpore i nesigurnošću. Problemi su povezani s mrežama i protivljenjem komunalnih tvrtki, a prisutne su i potpore fosilnim gorivima.

No, tržišta, proizvodni sektor i ulaganja širili su se diljem razvijenog svijeta i OIE više ne ovise samo o nekoliko zemalja, piše u izvješću. Zahvaljujući napretku tehnologije, padu cijena i inovacijama u financiranju, OIE dostupni su sve većem broju potrošača, navode. U sve većem broju zemalja OIE smatraju se nužnima za zadovoljavanje trenutačnih i budućih potreba za energijom. (Renewable Energy World/Zelena zona)