BANJALUKA – Vlada RS usvojila je Prijedlog zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju kojim je predviđeno da muškarci mogu da idu u penziju sa 40 godina radnog staža i 60 godina života, a žene sa 35 godina staža i 58 godina života, ali će im dok ne navrše 65 godina penzije biti umanjene za četiri odsto.

Ovakav način penzionisanja počinje se primjenjivati od 2019. godine, a do tada će se, počev od 2013. godine, postupno uvoditi novi uslovi.

Tako će oni muškarci koji imaju 40 godina radnog staža iduće godine moći u penziju bez obzira na godine života, u 2013. godini moraće imati 40 godina staža i 56 godina, dok će u 2014. godini morati imati 56 godina i osam mjeseci života. Ovaj princip postepenog povećanja starosne granice primjenjivaće se sve do 2018. godine, kada će se za odlazak u penziju, pored 40 godina staža, morati imati 59 godina i četiri mjeseca života.

Isto važi i za žene koje će u idućoj godini moći u penziju sa 35 godina staža bez obzira na godine života, ali će se ta starosna granica u idućim godinama pomjerati, da bi 2019. u penziju mogle sa 58 godina života i 35 godina staža.

Penalizacija, odnosno umanjenje penzije od četiri odsto za svaku godinu ranijeg ostvarivanja prava prije navršenih 65 godina života počela bi se primjenjivati od januara 2019. godine. Uslov za ostvarivanje prava na penziju je minimum 15 godina staža i 65 godina života.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić rekao je da se posljednjih godina broj penzionera u odnosu na broj radnika drastično povećao, te da je ovakvo zakonsko rješenje bilo neophodno kako bi se taj odnos popravio.

– Ovim zakonom omogućili smo da u sistem obaveznog osiguranja uđu i osiguranici koji do sada nisu imali tu obavezu. Taj krug je proširen na poljoprivrednike, članove privrednih društava, lica koja obavljaju privremene i povremene poslove, lica koja rade po ugovoru o djelu, autorskom i drugom djelu – kazao je Đokić.

Ovim zakonskim rješenjem predviđeno je i da garant isplate penzija bude Republika, a izvršena je i izmjena u pogledu načina obračuna penzija, odnosno uvodi se bod sistem, koji će dati blagu prednost onima koji duže rade.

Vlada RS usvojila je i izmjene Zakona o doprinosima zbog uvođenja obaveznog osiguranja za poljoprivredne proizvođače. Obavezno osiguranje je samo za one poljoprivrednike koji su mlađi od 50 godina. Oni će morati da plaćaju 150 maraka za penziono i zdravstveno osiguranje.

Takođe, izmjenama ovog zakona stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje snižena je sa 12,5 na 12 odsto, a za PIO povećana sa 18 na 18,5 odsto.

Vlada RS usvojila je i Prijedlog zakona o pravima boraca kojim se uvode dva nova prava, odnosno pravo na mjesečni borački dodatak i pravo na podsticanje zapošljavanja, dok ostaje dosadašnje pravo na dodatak na godišnjem nivou.

Za predstavnike sindikata i poslodavaca Prijedlog zakona o PIO nije prihvatljiv.

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta RS Ranko Milić rekao je da Unija udruženja poslodavaca i Savez sindikata RS smatraju da ovaj zakon ne nudi adekvatna rješenja za probleme sa kojima se suočava Fond PIO.

– Jedna od ključnih stvari oko koje smo se sporili su godine staža jer ne možemo kažnjavati one koji su 40 godina radili, a njih ima samo sedam odsto danas u Fondu PIO, a ostavljati i dalje prostor za onih 93 odsto da manipulacijama stižu do penzija – naglasio je Milić.

Predsjednik Saveza sindikata Ranka Mišić istakla je da se ne smije dopustiti povećanje starosne granice za odlazak u penziju na 45 godina, niti bilo kakva penalizacija onih koji sa 40 godina staža odu u penziju.

– Predlagač zakona je potpuno bagatelisao javnu raspravu. Na kompromis moramo biti spremni svi, ali u ovom trenutku nismo dobili jasan stav predlagača da li su spremni na dodatno usaglašavanje – istakla je Mišićeva.

Nivoi penzija

Utvrđeno je i nekoliko nivoa najnižih garantovanih penzija. Tako će penziju od 160 KM moći ostvariti onaj ko je imao 15 godina staža, oni od 20 će imati 192 KM, do 30 godina staža 224 KM, do 40 godina 256 KM, a ako je neko radio više od 40 godina imaće 320 KM garantovanu penziju.

Izvor Agencije