BANJALUKA – Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da Vlada podržava povećanje minimalne plate, te naglasila da je potrebno postići minimum zajedničkog stava poslodavaca i sindikata kada je riječ o donošenju zakona o radu i zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu.

„Vlada izražava apsolutnu podršku da se ide ka povećanju minimalne plate, jer bi to predstavljalo korist za one koji te plate primaju i to ne bi predstavljalo drastično opterećenje za one koji te plate daju. O tome Vlada treba u narednom periodu da postigne zajednički dogovor sa socijalnim partnerima“, istakla je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da zahtjev Sindikata za povećanje najniže plate u Republici Srpskoj nije novost za Vladu, jer se bavila ovim pitanjem i u pripremama Ekonomske politike krajem protekle godine.

Cvijanovićeva je, nakon sastanka sa predstavnicima Saveza sindikata Republike Srpske i Unije udruženja poslodavaca, izjavila novinarima da je Vlada Srpske realizovala zahtjeve Sindikata za vraćanje ranije umanjenih plata i poslodavaca za uvođenje neoporezivog dijela plata u visini od 200 KM.

Premijer Srpske je podsjetila da je Vlada uputila u skupštinsku proceduru Nacrt zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu, koji je povučen iz procedure zbog neslaganja socijalnih partnera.

Cvijanovićeva je najavila da će Vlada u narednih nekoliko sedmica organizovati skup sa socijalnim partnerima na kojem će se otvoriti priča o stanju u privredi Republike Srpske.

Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je da je Savez povodom 1. maja, Međunarodnog praznika rada, socijalnim partnerima Vladi i Uniji udruženja poslodavaca Srpske uputio zahtjeve koji se odnose na povećanje najniže plate u Republici, usvajanje zakona o sprečavanju zlostavljanja na radu, efikasan i djelotvoran rad inspektorata rada, te borbu protiv kriminala i korupcije.

Mišićeva je poručila poslodavcima da su 1. i 2. maj – Međunarodni praznik rada za radnike u javnom i privatnom sektoru u Republici Srpskoj, te da oni radnici koji rade tada imaju pravo na plaćeni rad.

Ona je navela da je u Republici Srpskoj velika stopa nezaposlenosti, navodeći da je u Srpskoj 149.000 nezaposlenih i da je najveća odgovornost Vlade Republike Srpske na rješavanju tog pitanja.

Predstavnik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić rekao je da Sindikat mora Uniji dostaviti zahtjev za povećanje najniže plate u Republici Srpskoj, o kojem treba da se izjasni Skupština Unije.

Kada je riječ o zakonu o sprečavanju zlostavljanja na radu, Aćić je podsjetio da je taj zakon ušao u proceduru u parlament Srpske, ali je skinut sa dnevnog reda na osnovu zahtjeva dva skupštinska odbora.

„Stav Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske jeste da zakonom o radu treba da tretiramo pitanje uznemiravanja na radnom mjestu“, rekao je Aćić. (Agencije)