Svijetu prijeti globalni finansijski krah zbog ogromne neravnoteže između bankarsko-finansijskog sektora i realne ekonomije, upozorava njemački ekonomista i publicista Ernst Volf.

On je naglasio da je glavni problem u tome što je cijeli sistem zapravo mrtav od 2008. godine i posljednje velike finansijske krize, i od tada se globalni sistem vještački održava u životu periodičnim novčanim injekcijama.

„Ako ne bi bilo tog upumpavanja novca u finansijski sektor, on bi preživeo konačni kolaps. Zato, centralne banke po svijetu štampaju novac naveliko. A kao drugo, snižene su referentne kamatne stope, za poslednjih sedam-osam godina čak do nula procenata, pa i niže…“, rekao je Volf.

Prema njegovim riječima, upravo niske stope i potpaljuju „finansijski kazino“.

„Glavni zadatak banaka je finansiranje ekonomije, ali danas niko ne kreditira. Zato su danas banke, i što je još opasnije, penzioni fondovi prinuđeni da se bave špekulacijama. I to jeste veoma opasno, jer ponavljam, cio sistem je van kontrole“, ističe Volf.

On je podsjetio da su ranije centralne banke imale sekundarnu ulogu, a sada sve više moraju da intervenišu, dodavši da Evropska centralna banka preduzima mjere da spase Dojče banku, a Centralna banka Švajcarske čini sve da spasi Kredi Svis, i to najpre zato što ove banke u svom portfoliju imaju finansijske derivate, koji nemaju nikakve veze sa realnim ekonomskim sektorom.

„Obim derivata Dojče banke je oko 75 triliona dolara!!! Ta suma čak 20 puta prevazilazi bruto društveni proizvod Njemačke. Ovo je bomba za koju ne znamo kada će eksplodirati ili drugim riječima, to je lavina koju može da pokrene i najmanja pahulja“, naglasio je Volf.

Podsjetivši na događanja u Grčkoj i na Kipru i da su se u vrijeme najjače krize banke zatvarale, a da štediše nisu imale mogućnost da uzmu svoj novac, Volf savjetuje ljudima da svako čuva određenu količinu novca kod kuće i da sada ne podižu kredit.

„Ako evro propadne, onda će banke tražiti isplatu kredita u staroj valuti. A ako dođe do devalvacije evra, recimo za 30 odsto, svi oni koji su uzeli kredit, moraće da isplate 30 odsto više od sume koju su dobili“, napominje Volf.

Gotovo istovremeno Raiffeisen banka e, nakon britanskog referenduma o izlasku iz EU, smanjila redviđanja rasta bruto domaćeg proizvoda /BDP/ Velike Britanije za 2017. i 2018. sa 1,7 odsto za svaku godinu na jedano odsto i 0,9 odsto.

Kad je riječ o evrozoni, stopa rasta je smanjena za 0,2 procentna boda za obje godine na 1,5 procenata i 1,7 procenata, a takođe će i zemlje članice EU u srednjoj i istočnoj Evropi osjetiti posljedice, saopšteno je iz Rajfajzen banke BiH.

Glavni analitičar „Raiffeisen Researcha“ Peter Brezinšek rekao je na prezentaciji strategija ove organizacione jedinice za srednju i istočnu Evropu u Beču da će posljedice Breksita biti više političke, nego ekonomske.

„S obzirom na to da je još teško predvidjeti posljedice `Bregzita`, na finansijskim tržištima vladaće averzija prema riziku. To znači da će se kamatne stope i prinosi od državnih obveznica zadržati na rekordno niskom nivou duži vremenski period. Na tržištima kapitala doći će do veće volatilnosti, ali ne očekujemo dalje prodaje“, istakao je Brezinšek.

Prema njegovim riječima, Velika Britanija vjerovatno više neće učestvovati u kreiranju budžeta Unije, odnosno vršiti neto uplate, ili će vršiti manje uplate po osnovu članstva u Evropskoj ekonomskoj zajednici počevši od 2019. godine.

On smatra da će ovo, srednjoročno gledano, negativno uticati na Poljsku, Mađarsku i Rumuniju, koje primaju velike neto iznose iz tih platnih transfera, a takođe može doći i do pada investicija zbog neizvjesnosti situacije.

„Proširenje EU više nije proizvod koji se lako prodaje, te pregovori sa zemljama kandidatima iz centralne i istočne Evrope vjerovatno neće biti završeni do 2020. godine“, rekao je Brezinšek, dodavši da bi ukupne ekonomske posljedice Breksita u zemljama centralne i jugoistočne Evrope trebalo da budu umjerene, imajući u vidu solidne temelje i ograničene makro-finansijske debalanse. (Agencije)