BANJALUKA – Za osnivanje jednog preduzeća u Republici Srpskoj potrebno je izdvojiti minimalno 23 dana, obići deset institucija i iskeširati najmanje 1.500 KM, ne računajući osnivački kapital, izračunali su u Privrednoj komori RS.

U Republičkoj agenciji za mala i srednja preduzeća RS kažu da osnivanje privrednog društva u RS u prosjeku traje 45 dana i košta oko 3.000 KM, dok je za registraciju preduzetničke djelatnosti potrebno 15 dana i oko 250 maraka.

Iako je osnivanje privrednih sudova u RS u određenoj mjeri uticalo na ubrzanje postupka osnivanja i registracije privrednih društava, ovaj posao i dalje je opterećen dužinom trajanja, visokim troškovima, prekobrojnom dokumentacijom, te velikim brojem institucija koje su uključene.

– Ubrzanju postupka osnivanja privrednih društava, doprinijela bi razmjena podataka i dokumentacije po službenoj dužnosti između organa i institucija uključenih u ovaj postupak. Na ovaj način, smanjila bi se obaveza obezbjeđivanja brojne dokumentacije od strane zainteresovane stranke, te troškovi potencijalnog osnivača, a protok informacija, neophodnih za osnivanje, tekao bi brže – rekao je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.

Smanjenjem ili ukidanjem velikog broja taksi i naknada koje se naplaćaju u svrhu osnivanja privrednog subjekta ostvario bi se veći stepen i obim stranih i domaćih ulaganja.

– Neophodno je maksimalno smanjiti početne troškove osnivača i olakšati početak poslovanja, a zauzvrat će država ostvariti mnogo veći prihod od stabilnog, održivog i uspješnog poslovanja tog subjekta, kroz naplatu poreza, doprinosa i drugih dadžbina – naglasio je Blagojević.

U RARS pojašnjavaju da je za registraciju privrednih društava potrebno usvojiti akt o osnivanju društva, zatim se obavlja upis u sudski registar, izrađuje pečat društva i vrši registracija kod Republičkog zavoda za statistiku. Nakon toga, pribavlja se rješenje za obavljanje djelatnosti i registruje se kod Poreske uprave RS, otvori žiro račun kod neke poslovne banke, te izvrši registracija obveznika poreza na dodatnu vrijednost i upis u registar carinskih obveznika.

– Kod registracije preduzetničke djelatnosti prvi korak je pribavljanje odobrenja za obavljanje djelatnosti, zatim slijedi isti postupak registracije kod nadležnih organa. Preduzetnik je dužan otpočeti s obavljanjem odobrene djelatnosti u roku od šest mjeseci od dana pravosnažnosti rješenja za obavljanje te djelatnosti, te da nadležnom opštinskom organu, prijavi početak obavljanja djelatnosti najmanje osam dana prije početka – rekla je Daliborka Gavrilović-Kujundžić, portparol RARS-a.

Ona je dodala da su u posljednje vrijeme intenzivirane brojne aktivnosti kao što je kampanja "Stop administrativnim barijerama" koji realizuje Vlada RS, sa ciljem da se te procedure još pojednostave i skrate.

– Takođe u saradnji s Ministarstvom za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS i USAID SPIRA projektom u BiH, učestvovali smo u realizaciji projekta brze registracije takozvane registracije za dan, u dvadesetak opština u RS. Radi se na tome da se isti koncept, u narednom periodu primijeni i u drugim opštinama RS – naglasila je Gavrilović-Kujundžićeva.

U PURS pojašnjavaju da je za registraciju pravnih lica i preduzetnika potrebno podnijeti prijavu za registraciju u roku od pet radnih dana od dana registarcije kod sudskh organa ili organa uprave, odnosno dobijanja odobrenja za obavljanje djelatnosti.

– Ako poreski obveznik ispunjava sve uslove potvrda o registraciji se izdaje u roku od dva dana i bez naknade – rekla je Zora Vidović, direktorka PURS.

Odjavljeno 1.504 preduzetnika

Prema podacima PURS u periodu od 1. januara do 25. oktobra ove godine registrovano je ukupno 2.235 preduzetnika, a odjavljeno 1.504.

Među odjavljenim radnjama najviše je trgovina i kafe-barova. U istom periodu registrovano je 1.141 pravno lice, a odjavljeno njih 277.

Neki od troškova:

 –        izdavanje uvjerenja iz sudskog registra, 15KM

–        notarski obrađen osnivački akt, 351 KM

–        ovjera ličnih dokumenata i potpisa, 2 KM po listu, te ovjera potpisa budućeg odgovornog lica, 10KM

–        otvaranje privremenog računa u banci uz polog, od 1.000 KM

–        sudska registracija privrednog društva, 500 KM, odnosno 800 KM ukoliko se traži registracija spoljnotrgovinskog prometa

–        prosječna cijena pečata, 50 KM

–        dobijanje statističkog broja, 70 KM

–        carinska registracija, 25 KM

–        rješenje o obavljanju djelatnosti, 102 KM

Izvor Fokus