BANJALUKA – Crveno svjetlo za uzbunu poslodavcima koji do sada nisu redovno izmirivali obaveze prema radnicima i državi trebalo bi da se upali 1. januara naredne godine.

Naime, Zakon o poreskom postuku RS, koji će se početi primjenjivati od naredne godine trebao bi da stane u kraj nesavjesnim poslodavcima, koji i po deset godina ne uplaćuju doprinose radnicima i po ovom osnovu duguju na stotine miliona KM, ocjenjuju u Savezu sindikata RS.

– Ovaj zakon omogućiće, prije svega, da se lakše i na vrijeme evidentriraju takvi poslodavci, kako bi se na vrijeme reagovalo i protiv njih preduzele zakonske mjere koje uključuju i tužbu, što ranije nije bilo slučaj – rekla je Velka Odžaković, generalni sekretar u Savezu.

Ona je istakla da će se na ovaj način spriječiti zloupotreba radnika koji zbog neuplaćnih doprinosa ne mogu ostvariti svoja prava i otići u penziju.

– Prema našim podacima u RS ima oko 35.000 takvih radnika, a period za koji im nisu uplaćivani doprinosi kreće se od tri mjeseca do čak deset godina. Radnici rade bez neuplaćenih doprinosa, preduzeće propadne, pokrene se stečaj i onda je teško da se iz stečajne mase nešto naplati – navela je Odžakovićeva.

U Poreskoj upravi RS slažu se da će novi zakon o poreskom postupku koji u stvari zamjenjuje Zakon o poreskoj upravi, poboljšati sistem prijavljivanja i plaćanja poreza.

– Ovim zakonom su kvalitenije definisane poreske procedure koje su najvažniji element naplate poreza. Mehanizmi prinudne naplate ostali su isti kao i ranije, samo što je poreski postupak uređen preciznije i detaljnije, što će omogućiti da se efikasnije prikupe doprinosi i porezi – pojasnila je Persa Pajić, pomoćnik direktora u Sektoru za usluge poreskim obveznicima u PURS.

U Ministarstvu finansija RS ističu da donošenje novog zakona ima za cilj da omogući dobrovoljno izmirenje poreskih obaveza, s akcentom na doprinose te da unaprijedi efektivnosti prinudne naplate poreza.

– Odgođeno plaćanje poreskih obaveza moći će da se vrši jednokratno i na period ne duži od 12 mjeseci i periodično u mjesečnim anuitetima na period ne duži od 36 mjeseci. Takođe, vrlo bitna novina jeste to da se poreskim obveznicima, koji ne izmiruju obaveze prema programu otplate, oduzima to pravo i pokreće postupak prinudne naplate – rekli su u Ministarstvu.

Jedna od novina ovog zakona jeste pitanje zastara kontrole i naplate doprinosa, sa ciljem zaštite prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja.

– Propisano je i da obveznik doprinosa odnosno zaposleno lice ne može biti odjavljeno iz jedinstvenog sistema registracije, koji će voditi Poreska uprava, te kontrole i naplate doprinosa, ukoliko za to lice nisu plaćeni doprinosi, osim u slučajevima kada je u pitanju odjava na njegov lični zahtjev – naveli su iz Ministarstva.

Predviđeno je smanjenje kamatne stope za neplaćene poreske obaveze, s 0,06 odsto dnevno na 0,04 odsto, zatim ukinuta posebna kaznena taksa u postupku prinudne naplate poreskih obaveza koja je iznosila deset odsto od utvrđene poreske obaveze, bez obzira kad se plati.

– Skraćen je rok zastare za naplatu utvrđenih poreskih obaveza s deset na pet godina, uvedena obavezna opomena za plaćanje poreskih obaveza kao preventivna mjera naplate poreskih obaveza i izdavanje poreskog uvjerenja na osnovu usmenog zahtjeva poreskog obveznika. Radi zaštite javnih prihoda i omogućavanja adekvatnog sporovođenja poreskih zakona rigorozniji su uslovi za zapošljavanje poreskih inspektora, racionalizovana odgoda plaćanja poreskih obaveza, te uveden rok trajanja kancelarijske i terenske kontrole koju mogu obavljati isključivo inspektori – naveli su iz Ministarstva.

 

Direktor Privredne komore RS Dragica Ristić rekla je da postoje određeni problemi u primjeni međunarodnih ugovora kod oporezivanja stranih pravnih lica, što bi se seminarima trebalo pojasniti, te da će se privrednici uputiti u efikasnije popunjavanje poreskih prijava.

“Pitanja o kojima edukujemo poreske obveznike smo odabrali anketirajući privrednike, odziv je ogroman, a planiramo niz seminara i u drugim područnim jedinicama Privredne komore i Poreske uprave”, navela je Ristićeva.

Izvor Agencije