ZAGREB – Ruska naftna kompanija “Zarubežnjeft”, većinski vlasnik naftne industrije RS, poslala je OMV-u ponudu za kupovinu benzinskih pumpi te austrijske kompanije u BiH i Hrvatskoj, potvrdio je Nikolaj Brunič, prvi čovjek “Zarubežnjefta.

OMV u Hrvatskoj posluje od 1992. godine, posjeduje 63 pumpe i udio od 13 odsto. U BiH su od 2001. godine imaju 28 pumpi i tržišni udio od osam odsto. Početkom decembra OMV je javio da u januaru očekuje početak razgovora s potencijalnim kupcima.

"'Zarubežnjeft’ je poslao ponudu OMV-u, ali još nema odgovora", kazao je Brunič ne navodeći koliko je ponuđeno za lanac austrijskih pumpi.

Kako prenosi "Bloomberg", Brunič je rekao da ruska kompanija, takođe, planira da investira više od milijardu evra u izgradnju produktovoda, te korištenje postojećih naftnih konekcija u partnerstvu sa "Janafom".

 

Naime, "Zarubežnjeft" želi da ulaže u infrastrukturu "Janafa", to jest u njegove transportne i skladišne kapacitete. "Janafov" naftovod trenutno se koristi s 30 odsto kapaciteta, a "Zarubežnjeft" to želi da poveća, te rezervoare u Omišlju koristi za skladištenje ruske nafte namijenjene izvozu.

U planu je i projekat gradnje produktovoda Slavonski Brod – Zagreb – Omišalj, koji bi služio izvozu naftnih derivata neiskorištenih u BiH i Hrvatskoj, proizvedenih u Rafineriji Brod i rafinerijama INA, naveo je Brunič, uz napomenu da "Zarubežnjeft" u tom projektu želi da ima kontrolni vlasnički i upravljački paket. Ukupnu vrijednost ulaganja u "Janaf" i produktovod procijenio je na više od jedne milijarde evra.

Kako je precizirano na konferenciji za novinare, preko kćerke firme "Nestro Sava", "Zarubežnjeft" u saradnji s "Janafom" želi da učestvuje u geološkim istraživanjima ležišta ugljen-vodonika na devet lokacija u Hrvatskoj u šta je spreman da uloži više od 100 miliona evra.

"Djelimično su to lokacije koje je dosad istraživala INA", rekao je Brunič, napominjući da je "Zarubežnjeft" u tom poslu ima udio od 51 odsto, "Janaf" 10 odsto, dok bi privatni kapital činio ostatak.

Podsjećamo da "Zarubežnjeft", u saradnji s "Gazpromom", na području Republike Srpske, preko zajedničke kompanije "Jadran-naftagas", već započeo istraživanja na pronalaženju nafte.

Radomir Vidaković, korporativni načelnik za marketing "Optima grupe", koja posluje u sastavu "Neftegazinkora", objašnjava da Rafinerija nafte Brod ima u planu podizanje kapaciteta do 4,2 miliona tona prerade sirove nafte na godišnjem nivou, što zahtijeva logističku podršku za otpremanje gotovih derivata.

"Ono što mi trenutno možemo da radimo je otprema derivata auto-cisternama i baržama preko Save, koja je, nažalost, vrlo mali broj dana godišnje plovna", kazao je Vidaković, dodajući da zbog toga postoji ideja da se razvije produktovodom preko Hrvatske do mora.

Prema njegovim riječima, to je sad izvodljivo jer je Rafinerija u Brodu dostigla najveće evropske standarde u kvalitetu goriva, što znači da svoja goriva može da prodaje na najzahtjevnijim evropskim tržištima.

Što se tiče moguće kupovine OMV-ovih pumpi, Vidaković kaže da tržište Hrvatske nije zanemarljivo niti malo, te da je udio od 13 odsto značajan, pogotovo ako se ima u vidu da su sa derivatima iz Broda već prisutni u susjednoj zemlji, jer snabdijevaju određen broj privatnih pumpi.

Izvor Agencije