BANJALUKA/DOBOJ – Svi putnički i teretni vozovi “Željeznica RS” (ŽRS) obustavili su saobraćanje po odluci Štrajkačkog odbora radnika tog javnog preduzeća, što je pogodilo građane i kompanije koji svakodnevno koriste njihove usluge.

Željezničari u RS, koji su u štrajku od 3. juna, na potpunu obustavu rada odlučili su se nakon što je Uprava ŽRS, kako navode, pokrenula disciplinske postupke protiv četvorice otpravnika vozova koji nisu poštovali minimalni proces rada utvrđen od strane rukovodstva preduzeća. Taj minimum nalaže saobraćanje 28 putničkih i 30 teretnih vozova.

Građani koje smo zatekli u željezničkoj stanici u Banjaluci bili su iznenađeni informacijom da svi vozovi neće saobraćati do daljeg, zbog čega nisu krili ogorčenje.

Penzioner Zdena Pačarević, koja je planirala vozom otići u Sarajevo, obaviještena je da će, s obzirom na to da je riječ o međunarodnoj liniji koja polazi iz Zagreba, kartu moći iskoristiti za prevoz autobusom, koji im je obezbijedila Uprava ŽRS.

"Voz za Sarajevo bio je planiran u 13.15, a sada mi nude prevoz autobusom u 14 sati i to sa presjedanjem pri prelasku granice u FBiH. To nije u redu, jer se bespotrebno maltretiramo i gubimo vrijeme", kaže ona.

Nesuđeni putnik Radosav Popović iz Prnjavora kaže da mu nije jasan potez štrajkača da potpuno prekinu rad, ističući da "svako ima pravo da traži svoja prava, ali ne i da time ugrožava prava drugih".

"Blago željezničarima kad imaju zašto i gdje štrajkovati, a šta da radimo mi nezaposleni, kome mi da se žalimo! Ne samo da nemamo pravo na rad, već nam se oduzima i pravo na putovanje", kivan je Popović.

Simo Cvjetković, član Štrajkačkog odbora ŽRS i predsjednik Samostalnog sindikata mašinovođa, kaže da je obustava rada naišla na podršku svih zaposlenih. Na dobojskoj željezničkoj stanici najviše se okupilo mašinovođa i radnika na održavanju šinskih vozila, među kojima je i mašinovođa Bogdan Gavrić, koji skoro četiri decenije radi u ŽRS.

"Trebalo je da vozim na relaciji Doboj – Banjaluka u 13 sati, ali je došlo do ovoga, što se moglo i očekivati. Ne tražimo ništa naročito, već samo ono što nam pripada, što smo zaradili i očekujemo da će se to u pozitivnom smislu riješiti. Toliko zaostalih plata, suspenzije naših radnika, prijetnje, ucjene, to se više ne može tolerisati, mora se istrajati na ovome", kazao je Gavrić.

Željezničari su štrajk pokrenuli jer je Uprava prekršila sporazum od 15. februara o dinamici izmirenja zaostalih obaveza prema radnicima, čiji je potpisnik bila i Vlada RS. Radnici ŽRS traže isplatu tri plate i jednog toplog obroka iz ove godine, regres za 2009. i 2010, te utvrđivanje odgovornosti za teško stanje u tom javnom preduzeću.

Uprava ŽRS juče je pozvala štrajkače da preispitaju odluku o potpunoj obustavi rada "kako bi se izbjeglo kršenje Zakona o štrajku, a time i šteta velikih razmjera". U saopštenju citiraju Zakon o štrajku, prema kojem "radnik koji odbije da izvrši nalog poslodavca izdat radi obezbjeđenja minimuma procesa rada čini težu povredu radne dužnosti, za koju se može izreći mjera otkaz ugovora o radu".

U ŽRS, takođe, tvrde da nisu podnijeli nijedan zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka protiv radnika, već da je šef stanice u Petrovu podnio prijavu protiv otpravnika Radenka Neškovića zbog kršenja radne obaveze.

Generalni direktor preduzeća Dragan Savanović je, međutim, u izjavi agenciji Srna govorio u množini. On je rekao da "nema ni stvarno, ni moralno pravo da povuče disciplinske prijave pokrenute protiv radnika koji nisu poštovali minimalni proces rada u štrajku".

"Takav nekorektan zahtjev Štrajkačkog odbora smatram ucjenom, jer bi to značilo da naređujem radniku da ne radi svoj posao", rekao je Savanović. On je dodao da su direktne štete od štrajka ogromne, a da bi indirektne posljedice generalnog štrajka mogle biti nesagledive.

"Mogli bismo se suočiti s odštetnim zahtjevima firmi za koje vršimo usluge, jer može da se desi da se zaustave vrlo skupi industrijski procesi za koje transportujemo ugalj, koks ili željezo", naveo je Savanović.

Velike domaće izvozne kompanije koje zavise od željezničkog prevoza potvrdile su ranije da zbog štrajka u ŽRS trpe velike štete, dok pojedine upozoravaju da će, u slučaju nastavka postojeće situacije, biti prinuđene čak da ugase proizvodnju.

Inspekcija: Prekid rada nelegalan

Inspekcija rada RS naložila je danas Štrajkačkom odboru ŽRS da odmah prestane primjenjivati odluku o potpunoj obustavi rada i da obezbijedi minimum procesa rada propisan i utvrđen rješenjem Vlade RS od 26. maja.

"Inspektor rada prilikom kontrole u ŽRS utvrdio je da odluka Štrajkačkog odbora ŽRS nije u skladu s nekoliko članova Zakona o štrajku", kazao je Goran Grgić, vršilac dužnosti glavnog inspektora rada i zaštite na radu RS.

Inspekcijsku kontrolu zatražio je generalni direktor ŽRS Dragan Savanović

Izvor Agencije