BANJALUKA – Od ukupno 44,9 miliona KM reprogramiranih kreditnih obaveza u RS u prva tri mjeseca ove godine, 43,2 miliona odnose se na reprogram obaveza preduzeća, podaci su Agencije za bankarstvo RS o stanju bankarskog sistema RS u prvom kvartalu ove godine.

– U prva tri mjeseca ove godine reprogramirani su krediti pravnih lica u iznosu od 43,2 miliona KM za 49 partija kredita i krediti građanima u iznosu od 1,7 miliona KM za 81 partiju kredita – navodi se u izvještaju.

U 2010. godini reprogramirano je 195,9 miliona maraka za 174 partije kredita pravnih lica i 3,8 miliona KM za 387 partija kredita stanovništva.

– Odluka Agencije o privremenim mjerama za reprogram kreditnih obaveza fizičkih i pravnih lica u bankama donesena je s ciljem ublažavanja negativnih efekata svjetske ekonomske krize. Odlukom su olakšani uslovi otplate jednog dijela kredita fizičkih i pravnih lica, a da se pri tome ne ugrožava stabilnost banaka i bankarskog sektora u cjelini – ističe se u izvještaju Agencije za bankarstvo RS.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić je istakao da je reprogram kreditnih obaveza u kriznim vremenima neophodan preduzećima koja su se našla u veoma teškoj poziciji, te da su mnoge firme prinuđene da koriste ovu mogućnost.

– Ovakvi podaci dovoljno govore u koliko lošem stanju se nalazi privreda, koja je skroz nelikvidna, a unutrašnja dugovanja preduzeća su došla do nivoa nepodnošljivosti, tako da su preduzeća pred kolapsom – istakao je Milić.

On je dodao da, ukoliko se i ovakvim mjerama, odnosno reprogramima, ne pomogne domaćim preduzećima da naplate potraživanja i plasiraju svoje proizvode, doći će do zatvaranja preduzeća, usljed čega će mnogi radnici ostati bez posla.

Zahtjevi

Banke u Republici Srpskoj su u prošloj godini primile 1.100 zahtjeva za reprogram kreditnih obaveza, od kojih je odobren 561 zahtjev u ukupnom iznosu od 199,7 miliona KM.

Grejs period traje 12 mjeseci, a u bankama navode da korisnik u tom periodu ne plaća ratu kredita, nego mu se samo obračunava kamata, koja se sabira i po isteku grejs perioda dodaje glavnom dugu.

Izvor Glas Srpske