TREBINJE – Plate zaposlenih u organima javne uprave su skromne, a neki ne dobijaju čak ni zagarantovanu platu ili ona mjesecima kasni, rekao je danas u Trebinju predsjednik Sindikata radnika uprave RS Tomislav Vrhovac.

Vrhovac je na seminaru “Ekonomsko-socijalni položaj radnika u upravi RS u svjetlu ekonomske krize” istakao da je cilj ovakvih skupova da se nađe adekvatan odgovor za ekonomsko-socijalni položaj radnika u organima uprave, napominjući da je u javnosti stvorena pogrešna slika o dobro plaćenim, a lošim i korumpiranim radnicima u ovoj oblasti.

“U analizi koju smo radili u 47 opština Srpske, u 22 lokalne zajednice plata je manja od republičke prosječne plate. Oni sa najnižim primanjima u ovom sektoru ne dobijaju čak ni zagarantovanu platu, a u nekoliko opština plata kasni od dva do četiri mjeseca”, pojasnio je Vrhovac.

On je istakao da prosječna plata u lokalnim upravama RS iznosi 822 KM, i kreće se od 612 KM u siromašnijim opštinama, do 1.300 KM u razvijenijim, te dodao da stanje nije bolje ni u organima državne uprave, gdje su u najtežem položaju zaposleni sa srednjom stručnom spremom, čija je plata od 450 do 630 KM.

Seminar u Trebinju, koji je organizovao Savez sindikata Republike Srpske, okupio je sindikalne aktiviste iz organa uprave RS, predstavnike Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS, Saveza opština i gradova RS, te sindikalnih organizacija uprave Srbije i Crne Gore.

Na konferenciji o stanju u obrazovanju i kulturi koju je organizovao Sindikat obrazovanja, nauke i kulture RS rečeno je i da su prosvjetni i kulturni radnici u RS nezadovoljni svojim primanjima i ostaju pri ranijem zahtjevu da njihove plate budu izjednačene sa platama ostalih budžetskih korisnika, kao i da treba povećati ukupna izdvajanja za obrazovanje i kulturu.

Predsjednik Sindikata Stevan Milić rekao je novinarima da je na konferenciji zaključeno da veća sredstva moraju biti izdvojena za usavršavanje stručnog kadra u prosvjeti i kulturi, a pokrenuta je i inicijativa da se sastanci predstavnika resornog ministarstva, sindikata i ostalih nadležnih ustanova održavaju svakog mjeseca kako bi se pratilo stanje u ovim oblastima.

“Sindikat zahtijeva da se u predškolskim ustanovama poštuju odredbe Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene koje se odnose na najnižu cijenu rada i ostale materijalne troškove i Vlada RS mora da pomogne lokalne zajednice kada je ova oblast u pitanju”, rekao je Milić.

U osnovnom obrazovanju treba uvesti racionalnu politiku zapošljavanja i regulisati odlazak u penziju tako da se radnici ostavljaju na radnom mjestu do kraja školske godine, dok udžbenike treba prilagoditi savremenim tokovima. U srednjem obrazovanju treba donijeti pravilnik o zapošljavanju, licence za profesore moraju biti trajne, a časovi razredne nastave adekvatno plaćeni – zaključeno je na konferenciji.

Kada je riječ o visokom obrazovanju, rečeno je da je neophodno obezbijediti dodatna sredstva povećanjem školarina ili drugim vidovima finansiranja, riješiti problem dvojne ili čak trojne prakse profesora, te naći način za adekvatniju provjeru znanja studenata.

“Što prije treba riješiti status republičkih kulturnih institucija koje u nazivu nose RS i pokrenuti postupak pred Savjetom ministara BiH i konačno definisati jednakost republičkih ustanova, jer ustanove u Federaciji BiH iako su entitetske uzimaju status ustanova BiH i finansiraju se sa nivoa BiH”, rekao je Milić.

Tematska konferencija o stanju u obrazovanju i kulturi RS održana je u srijedu, 11. maja, u Domu sindikata u Banjaluci.

U radu konferencije, pored predstavnika Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, učestvovali su predstavnici Ministarstva prosvjete i kulture RS, Republičkog pedagoškog zavoda, Zavoda za obrazovanje odraslih RS, aktiva direktora osnovnih i srednjih škola, Univerziteta u Banjaluci i drugih ustanova iz oblasti obrazovanja i kulture RS.

Izvor Agencije