DAVOS – Bankarski zvaničnici okupljeni na samitu u Davosu razgovarali su o tome da li je finansijska kriza najzad prošla ili bi se „demoni prošlosti“ mogli brzo vratiti.

„Tržišta su sada bezbjednija“, izjavio je izvršni direktor englesko-azijskog bankarskog giganta HSBC-a, Daglas Flint, na okruglom stolu Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), a prenosi Frans pres.

„Bilo bi nevjerovatno i šokantno da poslije šest godina krize sistem nije u boljem stanju nego što je bio prije krize“, dodao je Flint.

Prema njegovim riječima, dosta je urađeno od katastrofalnog kolapsa američke investicione banke Lehman Brothers iz 2008. godine.

Flint je naglasio da banke danas provode znatno više vremena na regulatornim pitanjima nego ikad prije, kao i da regulatorna pitanja i nadzor oduzimaju upravnim odborima najmanje 50 odsto vremena.

Međutim, šef investicione kompanije „Eliot Management“, Pol Singer, nešto je sumnjičaviji u pogledu napretka bankarskog sektora, ističući da mjere koje su preduzele centralne banke možda kriju nepoznate prijetnje.

Ekonomisti i šefovi velikih firmi upozorili su globalnu elitu na Ekonomskom forumu u Davosu da ne treba biti previše sretan zbog postepenog globalnog oporavka u Evropi.

Na forumu preovlađuju teme visoke stope nezaposlenih među mladima i slabog privrednog rasta.

Kristof de Maržeri, šef francuskog energetskog giganta „Total“, rekao je da bi Evropu trebalo klasifikovati kao zemlju u zamahu. On je dodao da Evropa mora da krene iz početka u smislu ekonomske politike kako bi prevazišla dva najveća zla – visoku stopu nezaposlenosti i stagnaciju rasta.

Aleks Veber, šef švajcarske bankarske grupe UBS, rekao je da oporavak evrozone nije razlog za uzbuđenje.

„Taj oporavak nije jednak u svim zemljama Evrope, to nije dovoljno da začepi rupe u učinku i nije dovoljno da otvori nova radna mjesta“, rekao je on.

Ekonomista sa Univerziteta Harvard Ken Rogof rekao je da je situacija u vezi sa nezaposlenošću omladine u Evropi „istinski zastrašujuća“.

On je upozorio da, ako je svaki drugi mladi Španac nezaposlen, onda se gubi cijela jedna generacija.

Rogof je istakao da je stvaranje jedinstvene evropske valute bila „džinovska istorijska greška“.

Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu ove godine prisustvuje 2.693 ljudi iz 98 zemalja, među njima ima plemstva, predsjednika, privrednika, glumaca, naučnika…

Na listi učesnika zvanično nema nikoga sa prostora bivše Jugoslavije, ali ipak ima dvoje rođenih Beograđana.

Što se "komšiluka" tiče, tu su po jedan predstavnik Bugarske i Rumunije i dvoje iz Mađarske. Iz Grčke i Austrije se među najmoćnijim ljudima svijeta našlo po šest osoba, dvoje ih je iz Češke i pet iz Poljske.

Od pripadnika "istočnog bloka", predstavnike imaju još samo Estonija i Ukrajina – jednog, odnosno 14.

U Davosu se među učesnicima nalazi Almira Zejnilagić (1979), nekadašnja polaznica "Petnice", rođena Beograđanka porijeklom iz Zvornika, koja već godinama živi u Londonu. Na listi učesnika foruma pored njenog imena piše "Velika Britanija".

Njeno ime se čulo i u Srbiji prošle godine, kada je u martu uz Vuka Jeremića i Srđu Popovića svrstana na listu 199 globalnih mladih lidera.

Završila je diplomatiju, bila je aktivna u nevladinom sektoru, bavila se humanitarnim radom. U profesionalnoj karijeri je radila kao konsultant, a sada je direktor londonske konsultantske kompanije "FTI Consulting ".

Na listi je i profesor prestižnog tehničkog univerziteta MIT Vladimir Bulović, koji vodi Laboratoriju za organsku i nanostrukturnu elektroniku. Prije dolaska na MIT, diplomirao je elektroniku 1991, a sedam godina kasnije i doktorirao na Prinstonu. Na MIT-u je aktivan član Organizacije srpskih studenata.

Na listi učesnika pored njegovog imena piše SAD, a pozvan je kao predstavnik MIT.

Predstavnik sa ovih prostora je Androniko Lukšić Krejg (59), Čileanac hrvatskog porijekla, čijij je pokojni otac osnivač "Luksic grupe" i nekada najbogatiji čovjek u Čileu prema Forbsovoj listi iz 2005. Lukšić je na čelu kompanije Antofagasta Minerals, koja se bavi rudarstvom.

Lukšićeva baka sa očeve linije je bolivijka, a deda Polikarpo Lukšić mu je emigrirao sa Brača u Čile 1910. godine.

Učesnici foruma u Davosu će danas razgovarati i o rastu ekonomija i populacije u Africi, kao i reintegraciji sankcijama pogođene privrede Irana u svjetsku ekonomiju, u vrijeme kada ta zemlja pokušava da obnovi odnose sa zapadom.

Izvor Agencije