BANJALUKA – Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Srpska na makroekonomskom planu u ovoj godini nastavlja sa rastom bruto društvenog proizvoda za 1,6 odsto.

Dodik je podsjetio da je bruto društveni proizvod u 2010.godini bio na stopi od 0,8 odsto, dok je u prvom kvartalu ove godine došlo do povećanja za 1,6 odsto u odnosu na isti kvartal lani.

On je rekao da se prosječna stopa inflacije u Srpskoj kreće u okviru iz ranijih perioda, a u prvih pola godine prosječna inflacija iznosila je četiri odsto.

“Ne radi se o dramatičnoj stopi inflacije kako su to neki pokušavali da prikažu”, naglasio je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Predsjednik Republike je naveo da je u martu broj nezaposlenih iznosio je 151 076, a u junu je taj broj smanjen na 149 110 ili za 1 960 lica.

Konstatovao je da u Srpskoj najveći broj nezaposlenih registrovan u oktobru 2005. godine, kada ih je bilo 156 335, što je bilo prije aktuelne vlasti u Srpskoj.

On je rekao da je u Srpskoj i dalje prisutan trend jačanja prosječne plate, koja je lani iznosila 784 KM, a u junu ove godine 817 KM.

U ovoj godini je, kaže on, zabilježen je rast fizičkog obima industrijske proizvodnje, podsjetivši da je lani taj rast bio pet odsto, a u prvih šest mjeseci ove godine nastavljen je rast za 3,6 odsto i on se manifestuje u povećanju proizvodnje u oblasti energetike.

On je rekao da je fizički obim industrijske proizvodnje u junu ove godine u odnosu na jun lani povećan za 7,9 odsto, ističući da je to najveće povećanje koje je Srpska imala u regionu.

Dodik je rekao da su u Srpskoj vidljivi pomaci u građevinskom sektoru, navodeći da je u prvih šest mjeseci ove godine zabilježen rast u građevinarstvu od 14,2 odsto.

On je rekao da je pokrivenost uvoza izvozom u Srpskoj u 2010. godini iznosila 53,7 odsto, uz rast izvoza od 30,2 odsto, dok je u prvih šest mjeseci ove godine pokrivenost uvoza izvozom dostigla 57,8 odsto uz dodatni rast izvoza privrede Srpske od 16 odsto.

Dodik je podsjetio da je učešće javnog duga Srpske u bruto društvenom proizvodu 2005. godine bilo 57,7 odsto, 2010. godine 42,7 odsto, dok se procjenjujue da će za 2011. godinu biti na nivou 44,6 odsto, a za 2012. godinu 42,3 odsto bruto društvenog proizvoda.

On je rekao da Srpska nije rizično zadužena i da redovno servisira sve svoje obaveze.

Dodik je rekao da se najveći dio međunarodnog duga Srpske odnosi na potraživanja do 1992. godine, navodeći da taj iznos prelazi milijardu KM i da se servisira iz budžeta Republike.

Govoreći o izvršenju budžeta Srpske za prvih šest mjeseci ove godine, Dodik je rekao da RS bilježi povećanje indirektnih poreza za 11 odsto, direktnih poreza u budžetu za 38 odsto i neporeskih prihoda za 12 odsto.

“Ukupni domaći prihodi su veći za 15 odsto, a kada je riječ o doprinosima iz van budžetskih fondova, oni su veći za 12 odsto u odnosu na lani i iznose 81,6 miliona KM”, rekao je Dodik.

Dodik je naglasio da su prihodi koji se ostvaruju u Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja Srpske i Fondu zdravstva adekvatni mjesečnim obavezama, a “problem predstavlja stalni pritisak na Fond PIO stalnim povećanjem broja penzionera i naslijeđene obaveze i dugovi iz prošlosti”.

On je konstatovao da je bila ispravna odluka Vlade Srpske o povećanju stope doprinosa i stabilizacije fondova.

Dodik je rekao da su određeni problemi u funkcionisanju budžeta vidljivi, zbog toga što su indirektna zaduživanja budžeta iz sredstava Međunarodnog monetarnog fonda ostvarena za prošlu godinu, ali ne i u ovoj godini.

“U BiH nije bilo moguće doći do okvirnog budžeta BiH i ispuniti uslove koje je imala Federacija BiH da bi se mogla povući tranša od 150 miliona KM iz Međunarodnog monetarnog fonda za ovu godinu”, rekao je Dodik.

On je istakao da je dio ovog problema vezan za neadekvatnu isplatu sredstava iz Uprave za indirektno oporezivanje prema Srpskoj koja iznosi 68 miliona i 38.000 KM, dodajući da dug za 2009. godinu iznosi 17 miliona KM, a 2010. godinu 35 miliona KM, a dug za januar-juni 2011. godine iznosi 15 miliona KM.

Prema njegovim riječima, unutrašnji i spoljni dug Srpske iznosi oko 3,6 milijardi KM, a iz budžeta Srpske redovno se isplaćuju sva socijalna davanja.

Predsjednik RS ocijenio je da su se u Srpskoj zadržali određeni problemi u preduzećima u realnom sektoru, ali da će situacija biti stabilizovana.

“To je rezultat globalnih dešavanja i naših unutrašnjih slabosti. U tom pogledu pokušavamo da napravimo određene prilaze sa Evropskom investicionom bankom, a putem Razvojne banke RS ćemo stabilizovati dio preduzeća u realnom sektoru”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je apelovao na sve poslodavce u RS da pokažu viši stepen solidarnosti sa radnicima, kao i na radnike da razumiju trenutnu situaciju.

Prema njegovim riječima, postoji određeni problem i sa situacijom na berzama.

“Nastavićemo da pratimo situaciju u tom sektoru, mada već postoje određeni problemi građana koji su kreditno zaduženje vezali za švajcarski franak”, rekao je Dodik.

On je naglasio da ugovori koji su zaključivale banke nisu u suprotnosti sa Zakonom o deviznom poslovanju, ali i da značajan rast švajcarskog franka nije realan.

Predsjednik Srpske je naglasio da će predstavnik institucija RS razgovarati sa bankama kako bi se omogućila prijevremena otplata kredita ili prolongiranje njihove otplate, napomenuvši da institucije RS nemaju sredstava za subvencionisanje takve vrste kredita.

Izvor Agencije