SRBAC – Garantni fond RS, sa 30 miliona KM početnog kapitala koje je obezbijedila Vlada, praktično je državni žirant za subjekte koji imaju dobre ideje i dobar poslovni plan, ali nemaju adekvatnog garanta kod kreditora, rekao je izvršni direktor Sektora za ekonomske odnose u ovom fondu Nenad Kočić.

Kočić je precizirao da je novac deponovan kod pet poslovnih banaka, sa kojima je postignut dogovor da kamate po kreditima za koje fond daje garancije ne mogu biti veće od 6,9 odsto.

Garancije se daju za pet kreditnih linija – za početno privređivanje, poljoprivredna gazdinstva, poljoprivredna preduzeća, preduzetnike i za privredna društva.

On je naveo da je za godinu dana Garantni fond RS primio 15 zahtjeva i izdao četiri garancije ukupne vrijednosti od četiri miliona maraka.

Kočić je rekao da bi, na primjer, za kredit od 50.000 KM uz rok otplate od sedam godina koji bi tražilo neko poljoprivredno domaćinstvo za otvaranje biznisa, ukoliko bi projekat bio ocijenjen perspektivnm, kamata iznosila 5,5 odsto a grejs period godinu dana, tako da bi ukupno zaduženje iznosilo 64.260 KM, odnosno svi kreditni i drugi troškovi bili bi 14.264 KM.

On je govorio na skupu privrednika srbačke opštine, koji su organizovale opština Srbac i Područna privredna komora Banjaluka.

Predsjednik Područne privredne komore u Srpcu Nikola Tolimir ocijenio je da će do nekih rasterećenja privrede morati da dođe kako ne bi došlo do masovnije pojave zatvaranja firmi i otpuštanja radnika.

“S ciljem rasterećenja privrede, od Vlade RS smo tražili donošenje novog zakona o radu kojim bi osim radnika, bili zaštićeni i poslodavci, zatim izmjene Zakona o porezu na dohodak, izmjene Zakona o dječijoj zaštiti, misleći prije svega na trudnička bolovanja koja padaju na teret poslodavca, reformu javne uprave i podizanje efikasnosti kontrolnih organa, što nije prihvaćeno i zato smo nezadovoljni”, rekao je Tolimir i dodao da privreda ove godine nije dobila planirana podsticajna sredstva.

On je dodao da Privredna komora pokriva više od 50 odsto privrednih subjekata RS i da sa opštinom Srbac ima potpisan Sporazum o dostavljanju podataka koji se odnose na privredni život regije tokom cijele godine.

Vlasnik preduzeća “Plasteks” Srbac Vojin Kusić, koji se proizvodnjom plastičnih cijevi bavi punih 30 godina i zapošljava 25 radnika, rekao je da mu smeta što niko iz lokalne vlasti ili privredne komore nije došao u firmu da se na licu mjesta uvjeri u kakvim uslovima posluju.

“Nas samo obilaze inspektori čiji je zadatak da ugone pare u opštinski i republički budžet”, rekao je Kusić i dodao da nije zadovoljan što ne postoji privredni lobi koji bi pomagao domaćim firmama prilikom izvoza robe.

Izvor Agencije