BANJALUKA – Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske traži da nadležne institucije na nivou BiH pojačaju aktivnosti na boljem pozicioniranju poljoprivrednih proizvoda iz BiH na tržištu zemalja CEFTA, te proširenju tržišta na Rusku Federaciju.

„Tražimo donošenje mjera za ograničavanje uvoza mlijeka, mliječnih proizvoda, voća i povrća. Osnov za aktiviranje ovakvih mjera nalazi se u postojećoj Odluci o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza i Odluci o postupku i načinu utvrđivanja antidampiniške i kompenzatorne dažbine“, navodi se u saopštenju resornog ministarstva.

Ministarstvo apeluje na nadležne institucije da se pod hitno nastavi sa rješavanjem problema izvoza mlijeka i mliječnih prerađevina u EU.

„To se posebno odnosi na hitno rješavanje pitanja obilježavanja domaćih životinja u skladu sa EU standardima, da bi se stvorili uslovi za praćenje i kontrolu životinja, što je jedna od osnovnih pretpostavki za izvoz mlijeka“, naglašava se u saopštenju.

Ministarstvo smatra da je neopravdano smanjenje otkupne cijene mlijeka najavljeno od pojedinih prerađivača, jer prema zvaničnim informacijama nije došlo do pada cijena mlijeka u maloprodaji, a uvoz mlijeka u 2014. u odnosu na 2013. godinu je smanjen.

Ministarstvo podržava poljoprivredne proizvođače i njihove zahtjeve koji su usmjereni na podršku izvozu i uvođenje adekvatnih mjera zaštite domaće poljoprivredne proizvodnje prelevmana u skladu sa važećim odlukama.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske kontinuirano ukazuje na potrebu uređivanja spoljnotrgovinskog poslovanja i zaštite domaće poljoprivredne proizvodnje.

Radi toga Vlade Republike Srpske formirala je Stalno tijelo za podršku i unapređenje spoljnotrgovinskog poslovanja i zaštitu domaće proizvodnje, koje provodi aktivnosti prema nadležnim institucijama za spoljnu trgovinu na nivou BiH, s ciljem upoznavanja o problematici sa kojom se susreće domaća proizvodnja u oblasti spoljne trgovine, kao i sugerisanju rješenja na njihovom otklanjanju.

Ova godina posebno je osjetljiva zbog elementarnih nepogoda, ali i poremećaja odnosa na tržištu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na svjetskom nivou, što posebno pogađa proizvođače u Republici Srpskoj.

Naizraženiji problemi trenutno se odnose na plasman mlijeka i mliječnih proizvoda, ali i voća, a naročito krušaka, jabuka i šljiva, dodaje se u saopštenju. (Agencije)