BANJALUKA – Oko 11 odsto radnika u privrednim i uslužnim djelatnostima prima dio plate na ruke, pokazala je anonimna anketa koju je Savez sindikata RS sproveo na bazi slučajnog uzorka od 1.701 radnika.

Posmatrano po djelatnostima, ovaj problem je najizraženiji u građevinarstvu i poljoprivredi, gdje u 18 odsto slučajeva radnici primaju platu na ovaj način. U trgovini i uslužnim djelatnostima oko 17 odsto zaposlenih dio zarade takođe dobija na ruke, a u metalskoj industriji njih 13 odsto. Teritorijalno posmatrano, u Zvorniku i Doboju svaki peti radnik prima platu na ovakav način, a u ostalim opštinama svaki deseti radnik.

Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu, kaže da se navedeni podaci odnose samo na ona preduzeća u kojima su radnici članovi Sindikata kao i da je ovaj problem, nažalost, daleko više izražen.

– Procjenjuje se da u preduzećima, trgovinskim radnjama, ugostiteljskim objektima i drugim privrednim subjektima u kojima radnici nisu sindikalno organizovani, svaki treći radnik prima dio plate na ruke. O posljedicama ovakvog načina plaćanja radnika i problemima koji nastaju, a pogotovo kada radnik završava radni vijek suvišno je i govoriti – istakla je Radoševićeva.

Direktor Agencije za mirno rješavanje radnih sporova, Borislav Radić, slaže se da postoji veliki broj slučajeva u kojima poslodavac prijavi radnika na minimalac kako bi izdvajao manje za obavezne poreze i doprinose, a preostali dio zarade mu daje u kovertu.

Radnici zbog teške ekonomske situacije pristaju na ove uslove ne razmišljajući da će im se to obiti o glavu kad dođe vrijeme da idu u penziju.

– Kada taj radnik odluči da ostavri svoja prava onda je kasno jer je u praksi ovaj problem vrlo teško dokazati, s obzirom da je ugovor o radu koji sadrži informaciju o visini plate jedini validni dokument koji se priznaje na sudu – pojašnjava Radić.

Zbog toga, dodao je Radić, radnici dolaze u situaciju da im penzija iznosi svega stotinak KM.

– Na ovaj način gubi i država, po osnovu poreza na platu i obaveznih doprinosa i trebalo bi naći način da se poslodavci efikasnije kontrolišu kada je u pitanju prijava radnika – rekao je Radić.

U Republičkoj upravi za inspekcijske poslove i Poreskoj upravi RS kažu da ne raspolažu nikakvim mehanizmima koji bi mogli utvrditi da neki poslodavac dio plate isplaćuje radniku na ruke. Iz PURS napominju da su u prvih osam mjeseci ove godine ukupni naplaćeni doprinosi prema fondovima iznosili 854 miliona KM i povećani su za 13 odsto.

– Povećanje je zabilježeno i po osnovu poreza na platu koji je u periodu od januara do avgusta naplaćen u iznosu od 159,4 miliona KM i veći je za 68 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine – naveli su iz PURS.

Najmanja penzija 160 KM

Prema podacim Fonda PIO najmanja penzija u RS u ovoj godini iznosila je 160 KM i prima je oko 23.000 penzionera ili devet od ukupnog broja ove populacije.

– Najmanja penzija je zakonska kategorija i iznosi 50 odsto penzije koja je isplaćena u decembru prethodne godine – pojasnio je portparol Fonda PIO, Tihomir Joksimović.

Izvor Agencije