BANJALUKA – U Srpskoj, prema prognozama sindikata, manje od deset odsto radnika od ukupnog broja zaposlenih poslodavac će obradovati 13. platom ili bonusom pred predstojeće praznike.

Zaposleni bi 13. platu trebalo da dobiju kao nagradu za izuzetno zalaganje na poslu tokom cijele godine, ali, zbog ekonomske krize, rijetki su oni koji će biti nagrađeni. U Srpskoj ima oko 237.000 zaposlenih, a trećina njih neredovno ili sa velikim zakašnjenjem prima platu.

Predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti Goran Savanović rekao je da mali broj javnih preduzeća i privatnika isplaćuje 13. platu.

– Sigurni smo samo da "Banja Vrućica" iz Teslića isplaćuje zaposlenima 13. platu, pod nazivom "božićnica" – rekao je Savanović i dodao da radnici u firmama koje imaju dva do tri zaposlena mogu očekivati dodatni novac.

Savanović je naglasio da se ove godine može očekivati da i "Merkator" i "Delta Maksi" isplate 13. platu, čime bi se broj srećnika koji su novčano nagrađeni za svoj rad popeo na oko 1.800 iz oblasti ugostiteljstva i trgovine. U "Merkatoru" juče nisu mogli da potvrde da li će dobiti 13. platu jer im direktor nije u Banjaluci, a ni iz "Delta Maksija" nismo dobili odgovor da li će zaposleni dobiti dodatni novac.

Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS   Tane Peulić rekao je da nijedno preduzeće iz ove oblasti u Srpskoj ne isplaćuje 13. platu.

– Preduzeća uglavnom otpuštaju radnike jer nemaju novac da isplate plate, zbog čega će ove godine biti mali broj onih srećnika koji će dobiti 13. platu – rekao je Peulić.

U bankama u Srpskoj rekli su da posljednjih godina zaposleni ne primaju 13. platu, dok pojedine banke na posljednju platu daju bonus od deset do 30 odsto.

U Birou za odnose sa javnošću Vlade RS rekli su da zaposleni u Vladi neće dobiti 13. platu.

U kompaniji "m:tel" kažu da ne isplaćuju novčanu naknadu u formi 13. plate, ali se, u skladu sa internim aktima kompanije, konstantno isplaćuju različiti bonusi i naknade za zaposlene.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT Saša Grabovac rekao je da se u današnje vrijeme rijetko gdje može čuti da je neko primio 13. platu.

– U Republici Srpskoj o ovoj vrsti nagrade zbog teške ekonomske situacije se ne može govoriti – rekao je Grabovac.

On je naglasio da inostrane firme više isplaćuju 13. platu, u odnosu na domaće preduzetnike.

Region

U Srbiji se dodatnim isplatama uoči praznika može nadati svega 25.000 zaposlenih, a časte samo uspješne, strane kompanije i banke. U prošloj godini 13. platu u Srbiji je dobilo 26.500 zaposlenih.

U Hrvatskoj će takođe mali broj radnika primiti 13. platu i to uglavnom zaposleni u kompanijama čiji su vlasnici stranci.

Istraživanja

Prema istraživanju portala "posao.ba", u prošloj godini u BiH je 13. platu primilo 12 odsto od ispitanih 15.700 radnika, koliko ih je učestvovalo u istraživanju. Bonuse tokom prošle godine primilo je 14 odsto ispitanika.

Najbolje prolaze, prema rezultatima ovog istraživanja, zaposleni u nevladinom sektoru, a za njima slijede zaposleni u stranim kompanijama, javnim preduzećima i institucijama.

Četvrtina radnika u RS na minimalcu

Podaci Poreske uprave RS pokazuju da više od četvrtine prijavljenih radnika u RS prima neto platu do 400 KM, što govori da je 69.211 radnika prijavljeno na minimalac.

Naime, na osnovu obrađenih prijava za plate isplaćene u prvih osam mjeseci ove godine, na minimalnu platu je bilo prijavljeno 26,6 odsto radnika u RS.

Kako je kazala Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, u nekim slučajevima poslodavci čak i radnike s visokom stručnom spremom prijavljuju na najnižu platu i na to plaćaju doprinose, a dio novca daju "ispod stola".

"To je klasična zloupotreba od strane poslodavaca, a imamo čak i radnika koji dobijaju 100 KM i tako im obračunavaju doprinose", rekla je Mišićeva.

Govoreći o odgovornosti, Mišićeva je rekla da su u ovom slučaju zakazali kontrolni organi, a to su Inspektorat RS i Poreska uprava RS, koji su zaduženi za kontrolu primjene postojećih zakona, pa tako i najniže plate.

"Kada odu u kontrolu, traže platnu listu i kada vide da je to srednja stručna sprema koja ima platu 370 KM, vidljivo je da to nije u redu jer istu platu ne može imati NK radnik i onaj s određenim kvalifikacijama", rekla je ona.

Mišićeva je navela da se mnogima "gleda kroz prste", iako primjenjuju zakon onoliko koliko njima odgovara.

"U ovome gube svi, ali najviše zabrinjava to što gube radnici, jer će imati male penzije zato što je uplata na najnižem nivou", kazala je ona.

Čedo Risović, glavni republički inspektor rada i zaštite na radu RS, rekao je da u svakodnevnim kontrolama radnih odnosa i zapošljavanja kontrolišu obračun i isplatu plata.

"Inspektori kontrolišu da li je poslodavac radniku obračunao i isplatio platu u skladu s kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i ugovorom o radu, te da li se poslodavci prilikom obračuna i isplate plata pridržavaju Odluke o najnižoj plati u RS, kojom je definisano da iznosi 370 KM", rekao je Risović.

On je dodao da se najčešće nepravilnosti odnose na to da poslodavci radnicima nisu isplaćivali plate u propisanom roku, nisu uručili pismeni obračun plate ili su radnicima uskratili naknadu plate za vrijeme bolovanja, porodiljskog odsustva i korištenja godišnjeg odmora, kao i pravo na uvećanje plate po osnovu zakona.

On je naveo da je za devet mjeseci ove godine Inspekcija rada izvršila ukupno 4.292 kontrole, od čega su u 966 kontrola predmet bile plate i naknade plata i u 34 odsto kontrola su utvrđene nepravilnosti.

"U slučaju da poslodavac uskrati ili smanji platu ili naknadu plate koja pripada radniku ili ih ne isplati u propisanom roku, Zakonom o radu propisana je novčana kazna od 1.000 KM do 10.000 KM, s tim što inspektor može izreći samo najnižu kaznu", kazao je Risović.

Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, kazao je da ne žele da negiraju ove podatke, te da je to pojava na koju je dugo ukazivano.

"Tu su poreski organi da iskontrolišu da li neko isplaćuje takvu platu zato što ima takve ekonomske uslove ili isplaćuje u tom iznosu, a prikazuje ogromnu dobit", rekao je Milić i dodao da u ovome gube svi.

On je naveo da su mnogi prinuđeni da tako rade kako bi opstali na tržištu.

Milić je istakao da ovo treba rješavati na način trženja uzroka za to i eliminisanja problema i dodao da onaj ko želi to da iskontroliše, a država ima instrumente, može to i da uradi.

U Poreskoj upravi RS su kazali da su Vlada RS, Savez sindikata RS i Unija udruženja poslodavaca RS, na osnovu člana 29 Opšteg kolektivnog ugovora, donijeli Odluku o najnižoj plati, koja je utvrđena u visini od 370 KM, osim za tekstilnu industriju, gdje je utvrđena u iznosu od 320 KM.

Izvor Glas Srpske/Nezavisne novine