SIDNEJ – Vjerovatno će proći neko vrijeme dok se turisti ne počnu kretati širom svijeta. Zvaničnici iz Australije i Novog Zelanda već sada pregovaraju o mogućnosti međusobnog otvaranja granica, stvaranju putnog koridora ili tzv. putnog balona između dvije zemlje.

Obje zemlje su zatvorile svoje granice za strance u martu, što je bio prevelik udarac njihovom turističkom sektoru. No, s obzirom na to da obje zemlje dobijaju bitku s pandemijom virusa korona, političari se sada dogovaraju da međusobno otvore granice.

“Ako postoji država s kojom se trenutno možemo povezati to je nesumnjivo Novi Zeland”, rekao je australski premijer, Scott Morrison krajem prošlog mjeseca.

Novozelandska premijerka Jacinda Ardern je izjavila da bi i oni željeli otvoriti svoju granicu prema Australiji no da je trenutno jedini fokus zemlje osigurati da obje zemlje mogu upravljati virusom korona kako bi stigli do tačke gdje s punim povjerenjem i bez straha mogu otvoriti granice.

“Jedina stvar koju ne želim uraditi jeste ugroziti položaj u kojem se nalazi Novi Zeland, i to otvaranjem naših granica, pa čak i kada je Australija u pitanju”, kazala je.

Nije jasno kako bi ovaj putni koridor mogao postati stvarnost. Trenutno obje zemlje imaju ograničena putovanja, a svi međunarodni ulasci podliježu 14-dnevnoj karantini.

Stručnjaci putničke industrije vjeruju kako će ovaj koridor biti otvoren u avgustu.

Poseban odnos

Postoji nekoliko razloga zbog kojih bi Australija i Novi Zeland trebali biti prvi koji će otvoriti granice jedni drugima. Iako su ove dvije zemlje razdvojene s 2.000 kilometara mora, imaju jedan od najbližih bilateralnih odnosa na svijetu. Vlasnici australijskih pasoša mogu bez viza putovati i raditi na Novom Zelandu na neodređeno vrijeme i obrnuto.

Dvije države takođe u velikoj mjeri doprinose turističkoj industriji.

Australci čine gotovo 40 posto međunarodnih dolazaka na Novi Zeland, a njih oko 24 posto su turisti u ovoj zemlji. To je posebno značajno za Novi Zeland gdje je turizam najznačajnija industrija. (Turizam se smatra izvoznom industrijom jer podrazumijeva trošenje stranog novca na kupovinu robe i usluga Novog Zelanda.)

U Australiji Novozelanđani čine oko 15 posto međunarodnih posjetitelja, a samo šest posto su turisti koji troše novac u ovoj zemlji. Turizam je u Australiji četvrta najveća izvozna industrija.

U obje zemlje turističku industriju jako je pogodila pandemija, stoga ne čudi što su predstavnici ovih industrija podržali ovaj izgled “putničkog balona”.

Simon Westaway kazao je da se nada da će se uskoro otvoriti granice između ove dvije zemlje, dodavši da je to jedini način međunarodnog turizma u Australiji u skoroj budućnosti.

Kako bi to funkcionisalo?

Australiju čine države, a neke od njih trenutno imaju dodatna pravila o karantini. Na primjer, osoba koja putuje iz Sydneya do Brisbanea mora ostati u 14-dnevnoj karantini.

Aerodoromi će možda morati uvesti nova pravila. Iz Novog Zelanda predviđaju da će se turisti na aerodromu morati testirati na virus korona i da će im biti dopušteno da uđu u avion tek onda ako test pokaže da su negativni. Osim toga mjerit će im se temperatura i morat će dati podatke o svom kretanju kako bi se lakše upratili.

Westaway vjeruje kako će ovaj putnički koridor djelovati samo u slučaju ako se ukloni 14-dnevni karantinski period za sve koji uđu u zemlju.

Ukoliko ovo bude djelovalo, Novi Zeland bi mogao otvoriti granice za Tajvan i Hong Kong.

Zemlje Tihog okeana

Iz zdravstvene perspektive čini se da su države na Pacifiku izbjegle epidemiju virusa korona. Fidži koja je najteže pogođena zemlja na Tihom okeanu prijavila je samo 18 slučajeva oboljelih od virusa i nema smrtnih slučajeva. Guam koji pripada teritoriji SAD izvijestio je o više od 140 slučajeva virusa korona i pet smrtnih slučajeva.

Mnoge države otoka Tihog okeana rano su zatvorile granice radi zaštite od potencijalnog širenja. No, pandemija je uprkos tome jako naštetila turizmu Tihog okeana.

Ardern je kazala da Novi Zeland uprkos tome što zemlje Tihog okeana nisu ozbiljno zahvaćene virusom, njima s oprezom pristupiti jer posljednje što žele u ovom trenutno je da riskiraju.

No, širenje putničkih koridora Australije i Novog Zelanda barem na neke pacifičke otoke pomoglo bi jačanju turističke industrije obje zemlje.

Je li to budućnost putovanja?

Mogući putni koridor s Australijom i Novim Zelandom mogao bi biti model za ostatak svijeta, kažu Roberts i Westaway.

Kao i druge zemlje svijeta, i Novi Zeland i Australija moraće biti oprezni da se ne kreću prebrzo kako ne bi pokrenuli drugi talas korone.

Prebrzo kretanje takođe  bi moglo ugroziti njihov imidž s međunarodnim turistima, koji zemlje smatraju čistim i pouzdanim mjestima. (Klix)