BANJALUKA – Centralna banka BiH godišnje ostvaruje neto dobit od nekoliko desetina miliona KM od kojih entiteti nemaju nikakve koristi, iako su svojevremeno uzeli kredit od MMF da bi Banka počela da radi 2007. godine sa početnim kapitalom od 25 miliona KM.

Prema Zakonu o Centralnoj banci, 60 odsto dobiti uplaćuje se u budžet BiH, dok ostatak ide u generalne rezerve banke. Tako je Centralna banka od 2004. do prošle godine u budžet BiH uplatila 314.823.000 maraka. U tom periodu, ostvarila je neto dobit od 618.443.300 KM.

Premijer RS Aleksandar Džombić smatra da je vreme da se takva praksa promeni, pa je i najavio da će Vlada uskoro zatražiti izmene Zakona o Centralnoj banci koji bi entitetima, kao akcionarima, omogućio isplatu dobiti.

Sagovornik „EuroBlica“ dobro upućen u finansijski sektor BiH uverava da je istina „negde na sredini“.

– Velike manipulacije iznosom budžeta BiH se mogu praviti nerealnim projekcijama dobiti Centralne banke. Ako se planira veća dobit nego što na kraju bude, onda se budžet namiruje sa jedinstvenog računa, budući da je već usvojen na početku godine. U svakom slučaju, akcionari moraju da imaju pravo na dobit – kaže naš sagovornik.

Stav Ministarstva finansija FBiH nismo uspeli da dobijemo. Poručeno nam je da je ministar na sednici Vlade u Mostaru i da je samo on kompetentan da priča o mogućim izmenama Zakona o Centralnoj banci.

Izvor EuroBlic