BANJALUKA – Sindikat uprave RS sudskim putem pokušaće da ospori Zakon o izmjenama Zakona o platama zaposlenih u organima uprave RS, kojim je predviđeno produženje vremenskog roka u kojem će zaposleni primati plate sa umanjenim koeficijentima, najavio je danas predsjednik ovog sindikata Tomislav Vrhovac.

Nakon sjednice Republičkog odbora Sindikata uprave RS Vrhovac je rekao novinarima da je sindikalce posebno naljutilo to što je zakon više stvar političke odluke nego što će istinski popraviti stanje u budžetu RS.

“Ako uzmete 36 zaposlenih u upravi RS koji primaju najniže plate od 360 KM, odnosno 400 KM da nije bilo izmjena i dopuna Zakona, njihova plata u bruto iznosu na godišnjem nivou je 280.000 KM i kompletna ušteda na njihovim platama je oko 28.000 KM”, istakao je Vrhovac.

On je naglasio da u organima uprave trenutno 3 858 zaposlenih, a da se u javnosti stvorila, kako je rekao, lažna slika o tome kako zaposleni u organima uprave imaju velike plate.

Pomoćnik ministra uprave i lokalne samouprave RS Milanka Šopin istakla je da postoji ustavni osnov za donošenje Zakona o izmjenama Zakona o platama zaposlenih u organima uprave RS i da je resorno ministarstvo dobilo saglasnost svih relevantnih organa u Vladi RS za usvajanje zakona po hitnom postupku.

Ona je nagalsila da je na današnjoj sjednici Republičkog odbora Sindikata uprave RS razgovarano i o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama zakona o lokalnoj samoupravi i Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o statusu funkcionera u jedinicama lokalne samouprave i da je sindikat veoma koristan partner za kreiranje prijedloga ovih zakona.

Narodna skupština RS usvojila je danas po hitnom postupku izmjene Zakona o platama zaposlenih u organima uprave RS kojim se do 31. decembra 2012. godine produžava rok primjene platnih koeficijenata.

Ministar uprave i lokalne samouprave RS Lejla Rešić istakla je da je predviđeno da platni koeficijent od 30 do 37 bude umanjen za 25 odsto. Predviđeno je da koeficijent od 23 do 27 bude umanjen za 20 odsto. Platni koeficijent od 17 do 22 bio bi umanjen za 15 odsto, a koeficijent od četiri do 16 za 10 odsto.

Izvor Agencije