SARAJEVO – Izvršni direktor Svjetske banke Frank Hemskerk najavio je da će se Svjetska banka aktivno uključiti u rad predstojeće donatorske konferencije za BiH.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić i federalni ministar finansija Ante Krajina u Sarajevu su, sa izvršnim direktorom Svjetske banke, razgovarali o aktivnostima s ciljem što bržeg oporavka od posljedica katastrofalnih poplava u BiH, saopšteno je iz Vlade Federacije BiH.

Ocijenivši prošlomjesečne poplave kao veliku tragediju za BiH, Hemskerk je rekao da Svjetska banka nastoji pomoći u saniranju posljedica koliko god može.

Uz institucionalnu podršku, pomoć za BiH prikupljaju i zaposlenici Svjetske banke.

Hemskerk je rekao da BiH, osim što se treba izboriti sa posljedicama prirodne nesreće, mora raditi na prevenciji ovakvih događaja u budućnosti.

Federalni premijer je rekao da je zbog katastrofe u Federaciji više od 30.000 raseljenih, srušeno je 2.000, a oštećeno 16.000 objekata, dok je 25.000 ljudi ostalo bez radnog mjesta.

„U oblasti transporta štete su oko 300.000.000 KM. Ipak, mi smo prvi u regionu nakon poplava uspjeli uspostaviti željeznički saobraćaj i tako ublažiti posljedice po ukupnu ekonomiju“, rekao je Nikšić.

Sagovornici su ocijenili da obnovu treba provesti što brže, a ona pruža mogućnost i za novi ekonomski razvoj.

Nikšić i Krajina su, takođe, gosta upoznali i o nekim od najbitnijih projekata Vlade u ovom mandatu, među kojima su stabilizacija penzionog fonda, više od 100 novoizgrađenih kilometara autoputa na Koridoru „Pet ce“, set antikorupcijskih zakona, kao i smanjenje javne potrošnje na nivo iz 2008. godine.

Ministar inostranih poslova BiH Zlatko Lagumdžija smatra da će aktivno učešće Svjetske banke na donatorskoj konferenciji 16. jula u Briselu biti jasan signal i drugim donatorima da hitno reaguju i obezbijede sredstva za sanaciju štete od poplava.

Tokom sastanka ministara u Savjetu ministara BiH sa izvršnim direktorom Svjetske banke Frankom Hemskerkom, Lagumdžija je zahvalio ovoj finansijskoj organizaciji na 100 miliona dolara interventnih sredstava pod povoljnijim uslovima namijenjenih saniranju posljedica katastrofalnih poplava u BiH.

Lagumdžija kaže da će sredstva sa donatorske konferencije pomoći da se u narednih šest mjeseci realizuje što više konkretnih projekata koji će obezbijediti smještaj za stanovništvo, radna mjesta, a u narednom periodu i obnovu javnih objekata, infrastrukture, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova /MIP/ BiH.

On je rekao da su donatorska sredstva potrebna i za ulaganja u prevenciju novih katastrofalnih posljedica elementarnih nepogoda.

Naglašavajući da, prema podacima iz izvještaja o procjeni, koji su radili domaći i eksperti Svjetske banke, UNDP i EU, šteta od poplava iznosi 16 odsto BDP-a, Lagumdžija je rekao da Svjetska banka može značajno doprinijeti da BiH dobije što bolji odgovor na predstojećoj donatorskoj konferenciji, zakazanoj za 16. juli u Briselu.

Lagumdžija je naveo da Hemskerk, kao predstavnik BiH u Svjetskoj banci, svojim iskustvom i eskpertskim znanjem može pomoću u dobijanju što kvalitetnijih sredstava za obnovu i rekonstrukciju BiH kroz različite fondove.

On smatra da BiH treba da dobije sredstva što prije da bi prije zime bio obezbijeđen krov nad glavom za sve građane BiH koji su tokom poplava ostali bez svojih kuća, kao i pomoć za oporavak malih i srednjih preduzeća i poljoprivrednih gazdinstava koja su pretrpjela ogromnu štetu u poplavama.

Lagumdžija je dodao da se u okviru postojećih projekata koje finansira Svjetska banka u BiH može raditi na povećanju, restrukturisanju i realokaciji sredstava da bi se izbjegle duge i složene procedure za nove projekte, jer BiH hitno treba sredstva za obnovu.

On je naglasio da je putem projekta obnove i rekonstrukcije BiH moguće provesti i odgovarajuće reforme, skraćivanjem ili ukidanjem pojedinih administrativnih prepreka koje u ovom trenutku postoje u BiH, što bi trebalo da rezultuje stvaranjem povoljnijeg poslovnog ambijenta u BiH, kako za strane, tako i za domaće investitore. (Agencije)