BEOGRAD  – U svijetu je od virusa korona preminulo više od 250.000 ljudi, ali svijet se polako, uz oprez, vraća uobičajenim aktivnostima.

Najmanje 12 zemalja, piše Njujork tajms, uključujući Njemačku, italiju i Španiju, počele su juče da ublažavaju mjere donijete sa ciljem da se spriječi širenje virusa, što je svojevrstan test koji treba da pokaže da li se može spasavati ekonomija, odnosno ono od čega se živi, a da životi građana ne budu ugroženi.

U Njemačkoj se jedan dio djece vratio u školske klupe.

U toj zemlji, koja je prijavila 163.100 zaraženih i 6.692 smrtna slučaja, juče su otvoreni zoološki vrtovi, muzeji, frizerski saloni, koji su zatvoreni sredinom marta.

Španija se postepeno vraća normalnom životu, tako što su prvo otvorene male prodavnice i frizerski saloni. Francuska se priprema da započne ublažavanje restrikcija od 11. maja.

Italijani se trenutno bave semantikom, navodi Njujork tajms, – nakon što je njihov premijer rekao da mogu da posećuju “congiunti”, što je riječ koja označava i rodbinu, ali i ljude s kojima smo u nekim relacijama.

Mnoge vlasti u Evropi ublažile su mjere uz upozorenje ali i nadu da će morati da uvedu karantin opet ako se epidemija opet rasplamsa.

“Koliko sam do sada šišao, toliko sam i dezinfikovao”, rekao je jedan frizer u Barseloni nakon što je ponovo otvori vrata svog salona.

Nakon 42 dana, Grci su u ponedjeljak mogli da izađu iz kcuha bez potvrde zašto to rade, dok su frizerski saloni, biblioteke i druge manje radnje otvorene

S druge strane, izraelski premijer Benjamin Netanjahu rekao je građanima da “mogu da izlaze koliko god to žele, kad god to žele”.

Od virusa korona je do sada preminula četvrtina miliona građana sveta, međutim, Bi-Bi-Si navodi da taj broj označava oboljele koji su preminuli i koji su pozitivni na kovid-19, a ne nužno od te bolesti.

Broj zaraženih u svijetu je 3.646.225, a oporavilo se 1.200.203 oboljelih prema podacima sajta Worldometers.

U SAD preminulo za 24 sata 1.015 osoba, najmanje za mjesec dana.

U Brazilu je tokom posljednja 24 sata registrovano više od 4.000 novih slučajeva, a preminule su 263 osobe.

Broj oboljelih u Meskiku je skoro 25.000, a preminulo je 2.271 ljudi.

Predsjednik Sirije Bašar al-Asad upozorio je da bi se zemlja mogla suočiti sa “pravom katastrofom” ukoliko broj slučajeva toliko poraste da prevaziđe zdravstveni sistem.

U Iranu je registrovano skoro 99.000 slučajeva i više od 6.000 preminulih.

Kina je prijavila jedan novi slučaj infekcije virusom kovid-19, a nema smrtnih slučajeva u poslednja 24 sata.

Na Novom Zelandu već drugi dan zaredom nisu zabilježeni novi slučajevi infekcije, ali zemlja, kako je saopšteno s vrha, neće još dugo otvarati granice. (Tanjug)