BANJALUKA – Trezorski zapisi jesu važan finansijski instrument, kojim se vlade služe za premoštavanje neusklađenosti tokova novca u budžetu. Stoga se najava njihovog skorog početka emitovanja može posmatrati kao važan iskorak u pravcu savladavanja problema vezanih za pad javnih prihoda u RS. Radi se o kratkoročnom zaduživanju koje ni u jednom trenutku ne može preći pet odsto redovnih prihoda.

– To znači da bi RS mogla da emituje oko 60 miliona KM trezorskih zapisa u toku jedne godine. Novac koji bi se prikupio na ovakav način mogao bi se usmjeriti za ubrzavanje isplata za subvencije poljoprivrednim proizvođačima, finansiranje robnih rezervi ili druge svrhe. Ovo ubrzanje isplata podstaklo bi povećanje budžetskih prihoda, s obzirom na to da bi se znatan dio ovog novca vratio u budžet po osnovu plaćanja PDV i uplata poreza i doprinosa na lična primanja – kaže direktor Banjalučke berze, Milan Božić.

Prema njegovim riječima, interes za investiranje u trezorske zapise postoji, prije svega kod bankarskog sektora, koji trenutno zbog nedostatka adekvatnih finansijskih instrumenata na domaćem tržištu na računima kod Centralne banke BiH drži preko milijardu KM iznad obaveznih rezervi, pri čemu ostvaruje minimalne prinose po osnovu kamate, u iznosu od 0,27 odsto.

– Ovaj instrument sigurno će pozdraviti i osiguravajuće kuće koje trenutno nemaju gdje da ulože kratkoročno raspoloživi novac. Takođe, to može biti i odlična podloga za stvaranje likvidnog međubankarskog tržišta novca, na osnovu kojeg bi počele da se računaju referentne kamatne stope – kaže Božić.

Predsjednik Udruženja ovlaštenih učesnika na tržištu kapitala RS, Saša Stevanović, smatra da je mogućnost emitovanja trezorskih zapisa veliki iskorak u razvoju finansijskog tržišta.

– Sa stanoviša brokerskih kuća emitovanje trezorskih zapisa doprinosi povećanju ponude finansijskih instrumenata i novog tržišnog materijala. Aktivnijom ulogom države kao emitenta doprinijeće se usporavanju trenda gašenja brokerskih kuća i uravnoteženijem razvoju finansijskog tržišta – kaže Stevanović. On dodaje da će karakteristika trezorskog zapisa u pogledu kratkog roka u velikoj mjeri omogućiti osiguravajućim društvima, investicionim fondovima, penzionim fondovima i novoformiranom PREF-u, usklađivanje ročnosti svojih plasmana s kratkoročnim izvorima i budućim obavezama.

Prinos praktično bez rizika

Upravo zbog toga što se emituju na kratak rok i za njih garantuje država, trezorski zapisi smatraju se vrlo sigurnim instrumentom te je prinos na njih praktično bez rizika, što za rezultat ima sigurne, ali ne mnogo visoke stope prinosa. Upis trezorskih zapisa vrši se na aukcijama na kojim se oni prodaju uz diskont, a cijena se mijenja pri kasnijim trgovinama, kaže Miloš Grujić, investicioni menadžer u DUIF "Advantis Capital Managment".

Izvor Agencije