BANJALUKA – Stara narodna da „koka koja ne nosi jaja završi u supi“ u slučaju javnih preduzeća u RS ne važi. Dobro plaćen menadžment u preduzećima, bez obzira na poslovne rezultate, po pravilu se smenjuje samo zbog političke, a ne stručne nepodobnosti. A kad gubitaška preduzeća zapadnu u dubiozu, vlast ih spasava novcem iz budžeta ili odobravanjem novih zaduženja.

Da su direktori nekih javnih preduzeća preplaćeni, potvrdio je i premijer RS Aleksandar Džombić, koji je zatražio da svi direktori javnih ustanova, preduzeća, fondova i zavoda do 15. februara dostave podatke o ličnim primanjima. On tvrdi da pojedini direktori tih preduzeća imaju “značajno veće plate od zaposlenih u ministarstvima”.

Plata direktora “Železnica RS” godinama je bila oko 3.000 KM, a ovo preduzeće apsolutni je šampion među gubitaškim firmama sa većinskim državnim kapitalom. “Železnice RS” ovih dana potresa štrajk radnika, koji dugovanja za plate od 21 milion KM više ne traže od uprave, nego od Vlade RS. Kumulativni gubitak ovog preduzeća je 159 miliona KM, a planirani gubitak za 2010. je, prema tvrdnjama uprave, oko 32 miliona KM.

„Naš najveći stvarni dug je prema radnicima i dobavljačima, što trenutno iznosi oko 36 miliona KM”, kaže menadžer za odnose s javnošću ŽRS Milanka Stamenić.

Da su u finansijskog dubiozi konačno je priznalo i rukovodstvo. Novi generalni direktor Zdravko Savić sada je odlučio da smanji svoju platu, pa će ubuduće primati 1.890 KM. Ukinute su i ugovorene plate. Uprava ŽRS negira da je u toku predizborne kampanje zaposlila 1.000 novih radnika, ali novih zapošljavanja je ipak bilo. U “Železnicama” trenutno radi 3.662 radnika, a samo lane primljen je 201 radnik.

Na mere štednje ne obazire se ni uprava “Pošta Srpske”, koja ima 2.417 radnika, a u prošloj godini primili su 14 pripravnika i 59 novih radnika na određeno. ”S obzirom na to da su ‘Pošte Srpske’ veliki sistem i da svaki mesec oko 120 radnika koristi bolovanje više od 30 dana, prinuđeni smo da, kada nemamo dovoljno radnika, na zamenu primimo nove na određeno vreme”, kažu u “Poštama”.

Inače, “Pošte Srpske” ne mogu se pohvaliti dobrim poslovnim rezultatima. Prema podacima u izveštajima na sajtu Banjalučke berze „Pošte“ su za šest meseci 2010. napravile gubitak od 2,4 miliona KM, a 2009. godinu završili su u minusu od oko šest miliona KM. Međutim, ranijih godina rukovodstvo je svoje finansijske izveštaje „štimalo“ u pfenig – prikazani prihodi i rashodi u 2008. su identični i iznose 50.222.571 KM. Plata direktorke Jasminke Krivokuće je, kako su nam rekli u „Poštama“, po odluci Nadzornog odbora „poslovna tajna“.

I “Aerodromi RS“ godinama posluju sa gubicima: 2008. završili su u minusu od 1,4 miliona KM, a 2009. sa gubitkom od 1,5 miliona KM. Sa gubicima su završili i 2010, potvrđuje direktor ARS Zoran Okilj. Plata direktora je 2.500 KM. Okilj tvrdi da su loši poslovni rezultati izazvani malim brojem putnika.

“Dugujemo radnicima topli obrok i regres za tri godine“, priznaje direktor ARS. Na pitanje da li je odgovoran zbog gubitaka Okilj odgovara da od odgovornosti ne beži. „Ako Vlada RS odluči da to što ja radim nije dobro, neka me smene. To je najmanji problem“, poručuje on.

Dugogodišnji poslovni promašaji eskalirali u „Železnicama RS“, a među gubitašima su i „Pošte“ i „Aerodromi“Gubici državnih preduzeća pokrivaju se parama iz budžeta ili novim zaduživanjima

Najplaćeniji rukovodioci

Prema nezvaničnim podacima, po visini plata u RS prednjači direktorka „Elektroprivrede RS“ Branislava Milekić sa platom od oko 5.000 KM i direktor „Puteva RS“ Mladen Lazendić koji prima oko 3.600 KM. „Elektroprivreda RS“ posluje sa dobitkom, a u „Putevima RS“ uveravaju da su u 2010. godini poslovali pozitivno. Direktor jednog od najvećih preduzeća u Srpskoj, „Šuma RS“ Neđo Ilić prima platu od oko 3.200 KM i kaže da će se konačan izveštaj o poslovanju u 2010. znati tek krajem meseca. Ukupna dobit preduzeća u 2009. bila je oko milion KM, a osam od 27 gazdinstava poslovalo je sa gubitkom. U „Šumama“ radi oko 4.100 radnika, a u prošloj godini primljeno je 100 pripravnika.

Izvor EuroBlic